Zapisz się na webinar

13.06.2018

Komentarz z rynku towarowego (12–06–2018)

Ropa naftowa

Ubiegłotygodniowe dość rachityczne notowania ropy naftowej (Brent:–0,4 %, WTI: –0,1 %) jakby zasygnalizowały nam, że rynki paliwowe coraz bardziej myślą już o drugiej połowie miesiąca, tj. okolicach terminu 22 czerwca, gdy w Wiedniu obradować będzie OPEC, a rozmowy poprzedzą nie mniej istotne ustalenia kuluarowe. Nie brakuje opinii, że ze względu na rozbieżne stanowiska co do zwiększenia produkcji oraz ewentualnego wsparcia dla Iranu w obliczu sankcji USA, może to być jedna z najbardziej nerwowych sesji kartelu od lat. Póki co, na obecnym etapie trudno spekulować, gdyż sytuacja w otoczeniu międzynarodowym jest dynamiczna, także po weekendowym spotkaniu G-7.

Złoto zaczyna wychodzić z ..bloków”?

Na gęstniejący klimat polityczny, zdaje się wreszcie odpowiadać złoto, które w minionym tygodniu podrożało w zależności od miejsca odczytu od +0,6 % (sieć) do +0,3 % (fixing). Ponadto, kruszcowi powinien w najbliższych dniach (i tygodniach) sprzyjać efekt końca ramadanu (14 bm.). Jeśli chodzi o pozostałe metale szlachetne to poza platyną (sieć: –0,1 %, fixing: –0,2 %), zyskiwały również srebro (sieć: oraz fixing na +1,8 %) i pallad (sieć:+0,9 % fixing:+2,4 %).

Przebudzenie na miedzi może być krótkotrwałe

,,Szeroko” w omawianym okresie zyskiwał też segment metali przemysłowych: aluminium (+1,2 %), cyna (+2,5 %), cynk (+2,6 %), miedź (Nowy Jork: +6,5 %, Londyn:+6,4 %), nikiel (+0,7 %) ołów (+1,3 %). Wyróżniająca się wyraźnie na tym tle zwyżka cen miedzi wynikała z jednej strony z odczytów majowego jej importu do Chin, który w maju wzrósł o +12 % wobec kwietnia br. oraz +22 % w stosunku do analogicznego miesiąca przed rokiem.
Warto przy tym jednak pamiętać, że import miedzi rafinowanej do Państwa Środka w latach 2015 – 2017 wyraźnie spadał (w sumie o ok. 12 %), a było to pochodną nasycenia tamtejszego rynku, i nie wiele się od tego czasu zmieniło. O czym świadczą też niedawno wprowadzone obostrzenia dotyczące importowania złomu miedzianego oraz okresowych ograniczeń pracy niektórych zakładów hutniczych.

Z drugiej strony, na rynku ,,czerwonego metalu” pojawiły się tradycyjne napięcia wokół negocjacji płacowych, tym razem dotyczących kopalni Escondida, tj. jednej z wiodących w tej branży na świecie. Chilijski rynek pracy staje się zdecydowanie bardziej przyjazny pracownikom, wpisując się w ten sposób w realizowaną w tym kraju przebudowę systemu społeczno – gospodarczego, polegającą na odchodzeniu od modelu wolnorynkowego ukształtowanego za czasów Augusta Pinocheta. Co się zaś tyczy rzeczonego przetargu o płace to zawarte już w tym roku porozumienia płacowe z pracownikami niektórych kopalń państwowych, ograniczają właścicielom Escondida (główni udziałowcy to to BHP Billiton oraz Rio Tinto) pole manewru.

Przeceny na zbożach, i nie tylko ciąg dalszy

Na większości zeszłotygodniowych rynkach towarów rolno – spożywczych dominowała przysłowiowa ,,czerwień”, implikowana oczekiwaną kolejną ,,wiązką” impulsów aprecjacyjnych dla dolara, jaką wyemitować ma wkrótce FED.

W całości taniały zatem zboża i rośliny oleiste, tj.: pszenica (,,zwykła”: –0,6 %, czerwona/twarda: –0,4 %), kukurydza (–3,5 %), soja (fasolka: –5,1 %, mączka: –3,0 % ), owies (2,1 %), ryż (–2,3 %), rzepak (1,3 %). Podobnie działo się na rynkach tzw. softów, gdzie taniały: kawa (Arabika: –4,4 %, Robusta: –1,6 %), cukier (biały: –1,8 %, trzcinowy: –2,1 %), mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–3,7 %) oraz kakao (–3,6 %), W kontekście tego ostatniego warto jednak zauważyć, że rynek w piątek znacznie odbił (o +5,2 %), co tylko potwierdza ciągle duży sentyment do tej kategorii towarowej, która w tym roku jak dotąd zyskała: +26,5 %. Za instytucje tzw. ,,zielonych wysp” w zeszłym tygodniu ,,robiły” parkiety ,,mięsa czerwonego”, tj.: wołowina (młode woły: +0,6 %, żywiec: (+2,0 %) i wieprzowina (tusze: +2,4 %) oraz stymulowana niesprzyjającą (susze) pogodą w zachodnim Teksasie bawełny (+1,7 %).

Wojciech Szymon Kowalski  – EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.