EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

13.06.2018

Okres trendów bocznych głównych walut dobiega końca – pierwsza próba dzisiaj

Już kilka dni obserwujemy budowanie trendów bocznych na głównych walutach (patrz odpowiednie indeksy), co powoduje tworzenie analogicznych struktur na głównych parach. Wyjątkiem jest tutaj jen japoński, który w ostatnich dniach się osłabiał (co powodowało np. wzrosty USD/JPY), choć dynamika tych spadków nie jest już taka duża jak poprzedniej fali. Obecnie jednak docieramy do kluczowych wydarzeń z otoczenia rynku (dzisiejszy FED, jutrzejsze ECB i piątkowe posiedzenie BoJ), a tym samym wkrótce budowanie trendów bocznych powinno się zakończyć. Generalnie rynek (przynajmniej ten kreowany przez traderów) poszukuje sygnałów rozpoczęcia korekty na dolarze amerykańskim, co poprzez różnego rodzaju korelacje czy zależności przełożyłoby się na trendy wielu par ale i na rynek towarowy.

Na obecnym jednak etapie osłabienie USD (indeksy dolarowe) miało ograniczony zasięg, a ruch w dół który na przestrzeni ostatnich dni się wykształcił miał strukturę korekcyjną. Póki co więc poza dywergencjami nie mamy przesłanek aby liczyć na dalsze osłabianie USD, jednak w przypadku ataku na ostatnie lokalne minima sytuacja techniczna będzie się zmieniać.

Czekamy zatem na dzisiejsze posiedzenie FED, a w szczególności na konferencję po nim, gdyż te wydarzenia mogą mieć decydujący wpływ na dalszy trend dolara.

Jeśli chodzi o główne pary, to na EUR/USD opisywana wczoraj formacja trójkąta została zanegowana, a to oznacza, że przynajmniej w krótkim terminie scenariusz wzrostowy stał się nieaktualny.

Jak widać na powyższym wykresie obecnie zmierzamy do kolejnej strefy wsparć rozciągającej się między 1.1715 a 1.1676, która tworzona jest przez istotne zniesienia budującej się od końca maja struktury wzrostowej. Jeśli ta strefa nie zatrzyma spadków eurodolara, to całe budujące się od 29 maja do 7 czerwca wzrosty zaczną wyglądać na wypełnioną strukturę korekcyjną. To z kolei w perspektywie kolejnych dni mogłoby oznaczać ruch nawet do majowych minimów. Co byłoby sygnałem poprawy sentymentu na tym rynku ? Dla mnie pokonanie okolic 1.1760, gdzie widzę najbliższe opory.

Budowa trendu bocznego jest z kolei kontynuowana na rynku GBP/USD, a wczorajsze dwukrotne ataki na górne ograniczenie tej konsolidacji zakończyły się niepowodzeniem.

Czekamy zatem na kolejny test jednego z poziomów granicznych, a z obecnej perspektywy wydaje się, że będzie to test okolic 1.3325. Na tym poziomie biegnie linia poprowadzona po ostatnich lokalnych minimach. Dłuższy i zapewne mocniejszy trend zostanie z dużym prawdopodobieństwem wykształcony w momencie wybicia z prezentowanego wyżej trendu bocznego.

Presja popytowa przybiera na sile na parze USD/CAD, gdzie dość pasywnie ale jednak, zaczynamy się wybijać górą z zakresu zmienności z ostatnich dni.

Co prawda, jak widać na powyższym wykresie pozostajemy w obrębie średnioterminowej formacji klina i dopiero wybicie z niego wskaże dalszy kierunek trendu, jednak dla mnie już samo zbliżenie do górnego ograniczenia tej formacji (1.3090) byłoby ostrzeżeniem, że możemy się wbić górą. W takim przypadku droga w kierunku 1.3250 zostałaby zapewne otwarta. Poziom obrony dla rysującego się obecnie trendu wzrostowego znajduje się dla mnie na 1.2990.

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.
tm@efixdm.pl

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.