Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

06.07.2018

6 lipca

Dolar waluta narodową

Dokładnie 233 lata temu Stany Zjednoczone Ameryki przyjęły Dolar za swoją walutę narodową. Dolar amerykański jest aktualnie walutą wielu innych krajów. Używany jest on w Portoryko, Panamie, Ekwadorze, Salwadorze, Timorze Wschodnim oraz wielu innych. Jeden dolar dzieli się na 100 centów amerykańskich a na jego nominałach widnieją postaci prezydentów USA. Na jednym z najbardziej znanych banknotów świata – 1$ – znajdziemy np. twarz Georga Washingtona, natomiast na banknocie 100$ widnieje Benjamin Franklin.

Nazwa „dolar” wywodzi się od wcześniej stosowanego zwrotu  „talara”. Talarem/dolarem określano początkowo jedną uncję srebra bitą w postaci monety w XVI wieku przez czeskiego hrabiego Schlicka.

Amerykański dolar charakteryzuje się tajemniczym sposobem druku. Nie jest on bowiem wytwarzany z papieru lecz w jego skład wchodzą w 75% bawełna, 25% lnu oraz kilka innych nieznanych publicznie składników. Banknoty wymieniane są średnio co 5 lat.

Dolar amerykański jako najważniejsza waluta świata stanowi około 40% obrotu na rynku Forex. Przekracza on obrót 5 bilionów dziennie. Wszelakie pary z dolarem są na rynku określane mianem majors. Do tego grona zaliczają się między innymi kombinacje takie jak EUR/USD, GBP/USD czy NZD/USD.

Dolar amerykański stanowi również ważną walutę dla transakcji na rynku towarowym. Jest on jednostką przetargową dla towarów takich jak ropa naftowa, metale oraz produkty rolne.

Czy byśmy tego chcieli czy nie dolar amerykański jest walutą podstawową dla funkcjonowania rynku finansowego świata. Pomimo, iż ostatnie globalne kryzysy finansowe pochodzą ze Stanów Zjednoczonych nic nie wskazuje na zmianę tego faktu. Świętujmy zatem wspólnie 233. rocznicę przyjęcia dolara za walutę narodową USA!

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.