EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

09.07.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (09 – 07 – 2018)

Wygląda na to, że w wojnie celnej ,,kości zostały rzucone”. Niewykluczone jednak, iż wkrótce sprawy nabiorą jednak takiego obrotu, że nie mniej istotną dla dalszego rozwoju wydarzeń okaże się inna rzymska sentencja, ta warunkująca utrzymanie pokojowej równowagi, poczynionymi uprzednio solidnymi przygotowaniami do wojny.

W centrum ewentualnego wielostronnego zatargu, bo przecież będącego pochodną wielu krzyżujących się i często zupełnie sprzecznych interesów (politycznych, branżowych etc.) znaleźć się może również amerykańska ropa naftowa. W minionym tygodniu: WTI: –0,4 % (spadek do 73,80 USD/oz), Brent: –2,7 % (spadek do 77,11 USD/oz. Odcięta od chińskiego rynku zbytu zrobiłaby więcej miejsca dla podaży paliw z innych krajów (np. Rosja, kraje Zatoki Perskiej), z drugiej zaś powiększyłaby stronę podażową w USA, a także i na innych rynkach. W takiej sytuacji moglibyśmy mieć do czynienia m.in. z powiększaniem się dywergencji na kursach WTI oraz Brent.

Szczyt NATO w blasku złota?

Najbliższe dni mogą przynieść spore ożywienie na rynku złota, i to wcale nie dlatego, że w ubiegłym tygodniu ceny kontraktów podrożały (w sieci: 0,1 %, na fixingu: –0,2 %), co trochę też kontrastowało z przeceną pozostałych metali szlachetnych. To znaczy: srebra (sieć: –0,2 %,  fixing: –0,2 %), platyny (sieć: –1,0 %, fixing: –1,5 %) i palladu (sieć: –0,3 %, fixing: –0,6 %). Rzecz w tym, że czeka nas teraz dwudniowy szczyt NATO, a sytuacja między sojusznikami tego Paktu jest przecież mocno napięta. Takich, którzy z tego powodu zacierają ręce, niestety nie brakuje…    

Najbardziej spektakularny efekt gęstniejącego klimatu geopolitycznego in minus, jeśli chodzi
o ,,szerokość” rynku uwypuklił się w segmencie metali przemysłowych. I tak: aluminium (–4,1 %), cyna (1,8 %), cynk (–6,2 %), miedź (Nowy Jork i Londyn po: 4,7 %), nikiel (7,1 %) i ołów (4,7 %). Rzeczone zmiany cen mogą też sygnalizować szybsze niż do niedawna jeszcze sądzono – pogorszenie się koniunktury w światowej produkcji przemysłowej.

Strategiczny popyt na zbożach

Z kolei efekt in plus miał miejsce na rynku zbóż i roślin oleistych. Co ciekawe, o ile wyraźne zwyżki cen: pszenicy (,,zwykła”: +2,8 %, twarda/czerwona: 5,0 %), ryżu (+6,7 %), a może też kukurydzy
(0,2 %) i rzepaku (+0,6 %) odzwierciedlają obawy, że może być różnie, i w co wpisywać się mogą także zakupy strategiczne. To już wzrost cen soi (fasolka: +1,6 %, 2,2%), jakby nie było zaskoczył – w obliczu zapowiadanych chińskich retorsji celnych, którymi notabene objęte też mają zostać bawełna
(–0,8 %) i wieprzowina (mega reakcja: –23,4 %!, z tego 23,0 % w piątek). Niejako tytułem uzupełnienia – kursy owsa spadały o –0,9 %, a wołowiny wzrosły w przypadku młodych wołów
(+0,5 %), a obniżyły się dla żywca (–0,3 %).

Zaskakujący wzrost cen cytrusów     

W podobnych, czyli nie do końca wytłumaczalnych kategoriach trzeba spojrzeć też cytrusową cześć rynku softów. Zyskujący mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+5,2 %) to spore dobrany zaskoczenie.  Prawda, że kontrakty na cytrusy niemal przysłowiowo ,,chadzają własnymi drogami”, tzn. najczęściej w kierunku odwrotnym niż rynek, ale teraz jest to akurat ta kategoria towarowa, która w przypadku sankcji ustanowionych przez Unię Europejską oznaczałaby spore problemy ze zbytem dla plantatorów z USA. Zmiany ceny kawy (Arabica: –0,8 %, Robusta: –1,6 %), a zwłaszcza cukru (biały: –3,6 %, –6,4 %) i kakao zachowywały się już w sposób znacznie bardziej zrozumiały.
Przy czym to ostanie może znów sporo zyskiwać, przede wszystkim dlatego, że znajduje się poza zasięgiem tzw. wielkiej polityki.

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.