EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

10.07.2018

Notowania ciągłe

Notowania ciągłe

W miniony weekend wspominać mogliśmy datę 8 lipca 1996 roku, kiedy to giełda warszawska po raz pierwszy w historii zanotowała akcje pięciu spółek w systemie notowań ciągłych.

Wcześniej wszystkie spółki notowane były w systemie jednolitym. GPW wprowadzając kolejno po pięć najbardziej płynnych akcji w system notowań ciągłych dokonało zmiany swojego systemu dla spółek akcyjnych. Pierwszymi zanotowanymi w systemie ciągłym spółkami warszawskiego parkietu były: BIG, BPH, Dębica, Elektrim oraz Rolimpex. Kolejne wprowadzenia do tego systemu dokonano 16 września oraz 28 października. Z końcem roku 1996 w obrocie notowań systemu ciągłego znajdowało się 21 spółek.  Jednostką transakcyjną notowań ciągłych był blok o wartości od 5 do 12 tysięcy zł.

Do zalet wprowadzenia systemu notowań ciągłych należało przede wszystkim stworzenie możliwości ciągłości zjawisk ekonomicznych. Transakcje mogły być zawierane w dowolnym momencie sesji i po różnych cenach. Dawało to spory skok możliwości rynkowych w porównaniu do wcześniejszego systemu, który pozwalał jedynie na jeden lub dwa momenty zawierania transakcji na akcjach.

Dzień 8 lipca 1996 roku był zatem jedną z bardziej znaczących dat w historii naszego warszawskiego parkietu giełdowego.

 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.