Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

22.07.2018

Trump osłabia dolara – czy to brakujący katalizator większego ruchu ?

EUR/USD

Spora zmienność napędzana informacjami z otoczenia rynku, to chyba najkrótszy opis zachowania kursu EUR/USD w minionym tygodniu. Generalnie nastroje na tej parze zmieniały się bardzo dynamicznie, a inwestorzy często nie reagowali na ważne wsparcia czy opory. Końcówka tygodnia upłynęła pod znakiem dominacji strony popytowej, na co decydujący wpływ miało bardzo dynamiczne osłabienie dolara, który w ten sposób reagował na uwagi amerykańskiego prezydenta dotyczące polityki FED. Być może te uwagi będą początkiem słownych interwencji, których celem jest wyraźniejsze osłabienie amerykańskiej waluty, na co zanosiło się od dłuższego czasu. Do tej pory jednak czynniki fundamentalne nie dopuszczały do rozwinięcia większej korekty. Pomimo wielu technicznych, wstępnych sygnałów wskazywanych przeze mnie w różnych raportach. Moim zdaniem silne wzrosty z końca minionego tygodnia przywróciły do życia bazowy scenariusz zakładający wzrosty kursu EUR/USD. Na ten scenariusz wskazuje struktura ruchu spadkowego poprzedzająca piątkowy wzrost, układ cykli, oraz techniczny obraz indeksu dolarowego. Co zatem dalej ? Moim zdaniem w nadchodzącym tygodniu można oczekiwać testu ważnej strefy oporów, która rozciąga się od 1,1790 do 1,1880. Genezę tej strefy pokazałem na pierwszym z powyższych wykresów. Jeśli ta strefa zostałaby pokonana, to moim zdaniem droga w kierunku 1,2085-1,2260 zostałaby otwarta. Genezę tej ostatniej strefy oporów pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Gdzie znajduje się poziom obrony dla scenariusza wzrostowego ? Dla mnie w okolicach 1,1580.

Ewentualny trend wzrostowy można próbować wykorzystać w sposób klasyczny, obserwując kierunek trendu oraz ważne wsparcia czy opory, lub też skorzystać np. z kierunkowych robotów inwestycyjnych znajdujących się w Exerii. Nawet podczas minionego tygodnia, kiedy panowała spora zmienność i przez dużą jego część dominowały spadki, nasze roboty były wstanie na jego zakończenie wyciągnąć krzywą kapitału na dodatnie poziomy. Nie sądzę aby udało się przeciętnemu inwestorowi, który grał na wzrosty i stosował bardziej klasyczne metody inwestycyjne.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1700 1,1790
Istotny 1,1580 1,1880

 

USD/CAD

Kontynuacja wzrostowego odbicia do górnego ograniczenia ważnej strefy oporów, to trend obserwowany przez większość minionego tygodnia na rynku USD/CAD. Silne osłabienie USD doprowadziło w miniony piątek do bardzo dynamicznego spadku kursu omawianej pary, który to ruch jest dla mnie sygnałem zakończenia wzrostów. Przy takiej interpretacji na przestrzeni kolejnych dnia można moim zdaniem oczekiwać rozwinięcia drugiej nogi zapoczątkowanego pod koniec czerwca ruchu spadkowego. Jeśli taki scenariusz będzie realizowany, to modelowo jego celem powinny być okolice 1,2970, gdzie budujące się od końca czerwca struktury spadkowe byłyby równe. Taki wariant jest obecnie dla mnie modelowym dla tego rynku. Poziomem obrony dla scenariusza spadkowego są okolice 1,3265, gdzie widzę ważne opory.

Patrząc na wykres omawianej pary w długim terminie należy podkreślić, że wybicie z długoterminowego klina korekcyjnego jest w dalszym ciągu podtrzymane. Tym samym nawet jeśli w najbliższych dniach zobaczymy dalsze spadki, pro wzrostowe w długim terminie sygnały będą podtrzymane. Tak będzie dopóki kurs USD/CAD nie wróci wyraźnie pod 1,2860, gdzie obecnie biegnie górne ograniczenie ww. klina. Sytuację tą widać dobrze na pierwszym z powyższych wykresów.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2970 1,3180
Istotny 1,2860 1,3265

 

 

GBP/USD

Nowe minima, pozytywne dywergencje na danych 60 min oraz dynamiczne wzrosty na ostatnich dwóch sesjach. To opis bardzo urozmaiconego tygodnia na rynku GBP/USD. Skala wzrostów, a przede wszystkim piątkowego ruchu, oznacza, że ponownie do gry wracają kupujący. To z kolei wskazuje, że celem dla obecnego ruchu powinny być co najmniej okolice 1,3285, gdzie znajdują się ważne, prezentowane na drugim z powyższych wykresów opory. Jeśli te opory zostałyby co najmniej przetestowane, to moim zdaniem szanse na wybicie górą z tego kanału/rozszerzającego się trójkąta opadającego stałyby się bardzo duże. Takie wybicie z kolei mogłoby sygnalizować rozpoczęcie średnioterminowego ruchu w górę. Celem mogłyby być okolice 1,37 w średnim horyzoncie czasowym. Z obecnej perspektywy taki wariant wydaje się być scenariuszem preferowanym. Szczególnie jeśli uwzględni się cykliczny obraz tej pary, co widać na pierwszym z powyższych wykresów. Poziom obrony dla prezentowanej wyżej koncepcji znajduje się dla mnie na 1,300.

Jeśli chodzi o podejście mechaniczne, to pomimo faktu dominowania trendu spadkowego przez dużą cześć minionego tygodnia, to np. nasza strategia nastawiona na trend wzrostowy z Exerii uruchomiona na danych 1H pozwoliłaby osiągnąć zysk w wysokości ok. 20 pipsów, co moim zdaniem nie jest wynikiem złym zważywszy na uwarunkowania rynkowe. Obecnie strategia ta jest w pozycji, co oznacza, jeśli wzrosty będą kontynuowane, to kolejne „pipsy” będą dokładane do naszego rachunku.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3000 1,3150
Istotny 1,2940 1,3285

 

USD/JPY

Nowe, średnioterminowe maksima zostały w minionym tygodniu ustanowione na rynku USD/JPY. Jednak wraz za piątkowym osłabieniem dolara, również i na tej parze rozpoczęła się większa korekta. Jak widać na drugim z powyższych wykresów, ta korekta sprowadziła już kurs omawianej pary do ważnych wsparć. Tym samym na przestrzeni najbliższych dni można oczekiwać zdecydowanych prób uaktywnienia strony popytowej. Moim zdaniem struktura ostatnich ruchów sugeruje, że po zakończeniu obecnych spadków trend wzrostowy USD/JPY powinien być kontynuowany. Dla mnie taka teza będzie scenariuszem preferowanym dopóki nie zejdziemy poniżej 111,0, gdzie znajduje się dolna część ważnej, prezentowanej na drugim z powyższych wykresów strefy wsparć. Uwzględniając strukturę ostatnich ruchów można zakładać, że kolejnym celem dla kursu USD/JPY powinna być strefa 113,80-115,0, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Moim zdaniem w obecnej sytuacji dobrym rozwiązaniem dla inwestorów liczących na wzrosty kursu USD/JPY, które nie będzie absorbować zbytnio ich czasu może być użycie jakiegoś kierunkowego robota z Exerii nastawionego na trend wzrostowy. Myślę, że robot od horyzontu 15 min powinien dobrze spisać się na tym rynku. Działanie takiego robota pokażę w następnym raporcie tygodniowym.

 USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 111,45 113,80
Istotny 111,00 115,00

 

 

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

tm@efixdm.pl

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.