Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

23.07.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (23–07–2018)

Aktualny prezydent USA robi doprawdy wiele, aby okres jego urzędowania stał się znakomitym materiałem empirycznym do wielu dysertacji. Nie tylko tych z dziedziny politologii, stosunków międzynarodowych, ale także z obszaru rynków finansowych, a ściślej mówiąc ich funkcjonowania pod wpływem tzw. słownych interwencji. W miniony piątek dowiedzieliśmy się, że obecnemu gospodarzowi Białego Domu nie podoba się polityka monetarna FED. To skądinąd nie powinno dziwić, bo deweloperzy na ogół nie lubią polityki urealniania stóp procentowych. Nie pierwszy raz odwołuję się tu do zawodowej przeszłości Donalda Trumpa. Nader często w owym skrzywieniu zawodowym można znaleźć choćby po części jakieś wytłumaczenie…

Ropa i metale – akomodują

Tymczasem rynek towarowo – surowcowy, z pewnymi wyjątkami zdaje się konsekwentnie kontynuować marsz ku temu, co znajduje odzwierciedlenie w globalnej sytuacji makroekonomicznej. Dotyczy to na pewno kursów ropy naftowej, które w minionym tygodniu obsunęły się. W przypadku Brent o –3,0 % (spadek do 73,03 USD/bbl), a WTI o –3,8 % (spadek do 68,26 USD/bbl).
Tym, co niezmiennie chyba zaskakuje, i czego do końca jeszcze nie rozumiemy, jest zachowanie rynku złota. W enigmatyczny sposób pozostaje ono ciągle odporne na wiele z tego co podpowiadają nam podręczniki na temat zachowaniu kruszcu w obliczu silnych napięć geopolitycznych. W rezultacie także miniony tydzień zamknął się ponownie ,,pod kreską”: –0,8 % (sieć) i –1,9 (fixing). W podobny sposób zachowywało się srebro (sieć: –1,6 %, fixing:–3,4 %). Ponadto ponownie też w dół podążyły platyna (sieć: fixing: –3,9 %) i pallad (sieć: fixing: –6,1 %). Także na rynku metali przemysłowych, poza cynkiem (+0,3 %) trwało spadkowe dostosowania do trendu, taniały bowiem: aluminium (–1,0 %), cyna (–0,9 %), cynk (+0,3 %), miedź (Nowy Jork: – 0,7 %, Londyn: 1,3 %), nikiel (–3,1 %), ołów (–2,8 %).

Zapobiegliwi uzupełniają spichlerze

Zgodnie z logiką wynikających z tendencji gospodarczych zachowuje się, podążając jednak w odmiennym kierunku, większość rynków towarów – rolno spożywczych. O tym, m.in. że zboża mogą w tym roku drożeć pisaliśmy już na tych stronach wiele miesięcy temu. Bieżące obawy związane z możliwością ogólnoświatowej wojny celnej generują, jak to jest w zwyczaju w takich sytuacjach zwiększone zakupy rządowe, związane z odbudową zapasów strategicznych. W ubiegłym tygodni drożały zatem pszenica (,,zwykła”:+3,8 %, twarda/czerwona:+3,4 %), kukurydza (+4,1 %), soja (tj. fasolka: +3,8 %, a mączka: +0,5 %) oraz rzepak (+1,0 %). Taniały natomiast owies (–1,3 %) oraz ryż (–0,4 %). Jeśli chodzi o bliski zbożom rynek ,,mięsa czerwonego” to nie przyniósł w skali zeszłego tygodnia oczekiwanego uprzednio odreagowania na wieprzowinie, lecz pogłębił zapaść cenową o dalsze –7,2 %. Drożała z kolei kolejny raz wołowina (młode woły: +1,9 %, żywiec: +2,6 %), co jest przede wszystkim zapewne wyrazem zaniepokojenia o rytmiczność podaży z Argentyny.

Kakao powinno odreagować?

Sporą zmiennością w zakresie zeszłotygodniowych stóp zwrotu wykazał się rynek tzw. softów. Znaczny spadek kursu odnotowało kakao (–7,6 %). Spowodowane to było gwałtowną wyprzedażą na w reakcji na odczyty danych na temat spadku dynamiki przetwórstwa kakaowego w Ameryce Północnej. Te w II kw. br. skurczyło się w tej branży o –3,1 %. Zdaje się jednak, że była to reakcja przesadzona. W tym samym okresie przetwórstwo kakaowe zwiększało swą aktywności w Azji (+15,2 %) oraz Europie Zachodniej (+7,0 %). Jeśli więc szukać jakiegoś uzasadnienia dla takiej reakcji rynku, to chyba, poza ameryko-centrycznego osądu sytuacji, to zwróciłbym tu też uwagę na ogólnie sprzyjającą, póki co – uprawom aurę w afrykańskim pasie uprawnym (ok. 70 % produkcji globu). Niemniej jest to jak wiadomo czynnik mocno niepewny, bo naturalnie zmienny.

Kawa tak, ale czy z cukrem?

Uwarunkowania pogodowe (także stabilne) oraz różnice w stanie zapasów przełożyły się na różnice w zmianie kursów kawy Robusty (+0,8 %) i Arabiki (+1,6 %), tej pierwszej w wietnamskich magazynach ma być pod dostatkiem, a tej drugiej, m.in. w brazylijskich nieco mniej. W jednym jednak i drugim przypadku sytuacja jest jednak stabilna i trudno upatrywać w niej jakiś przełomowych impulsów.

Większe i kierunkowe dywergencje w zeszłotygodniowych stópach zwrotu zaobserwowano na rynku cukru (biały: –1,4 % trzcinowy +1,4 %). Co ciekawe, sygnały pogodowe napływające w tych dniach na rynek słodzika mogłyby sugerować, że znaki arytmetyczne mogłyby być przy tych wycenach kontraktów odmienne. Obszaru upraw w basenie Morza Czarnego zmaga się bowiem z suszą. Z kolei aspekt bioetanolowi w obliczu spadku cen ropy ma raczej znaczenie drugorzędne.

Wycofaną (–0,8 %) była w zeszłym tygodniu bawełna, choć perspektywy eksportowe dla amerykańskiego surowca w kontekście koniunkturalnym są raczej okay, gorzej, kiedy wmiesza się
w nie polityka celna. Zyskiwał za to mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+1,2 %), głownie dlatego, że ponownie uczestnicy rynków w USA oświadomili sobie, że skutki jesiennych huraganów z 2017 r., na Florydzie powinny być już nie tak długo widoczne.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.