Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

29.07.2018

Anomalie rynkowe – czy na tym da się zarobić? Cz. XXI

Zbliżamy się powoli do końca cyklu opisującego znane bardziej lub mniej anomalie rynku akcji. Anomalie, których wyłuszczenie ma pozwolić na wynik przewyższający średnią rynkową. Za nami już cały zbiór wyłapanych przez analityków prawidłowości, które mają wesprzeć w walce o zyskowne pozycje. Część z nich nadaje się dla spekulantów, a część wymaga podejścia długoterminowego i dotyka raczej praktyki inwestorów.

 

Poprzednim wpisem rozpocząłem finisz tego cyklu opisaniem dyskusyjną obserwacją specyficznego zachowania rynku akcji w okolicy wydarzenia sportowego, jakim jest finał amerykańskiej ligi futbolu – Super Bowl. Niezależnie jak oceniać tą obserwację, strategia na niej oparta ma jedną poważną wadę. Problemem jest wyjątkowość tego  zdarzenia w kalendarzu rocznym. Tylko raz w roku mamy do czynienia z sytuacją, która potencjalnie miałaby nam pomóc w spekulacji. To mało, bo robić w pozostałą część roku? Czy uwaga skupiona akurat na tej anomalii jest warta tego, co ona nam oferuje? Raz w roku mamy zrezygnować z innych prowadzonych strategii na korzyść akurat tej? Przecież nikt poważny nie przyjmie, że anomalia, która pojawia się przez jeden tydzień (mówię tu o wersji krótszej – odsyłam do tekstu) ma nam zapewnić godziwe zyski i tylko na niej opieramy swoją obecność na rynku. Ktoś może stwierdzić, że przecież ta anomalia ma także inną wersję (wynik meczu ma nam skazać przyszły kierunek zmian na rynku), ale nikt, kto poszukuje racjonalnych uzasadnień dla inwestycji, nie pójdzie tą ścieżką. Jak wyglądałby zarządzający portfelem, gdyby sugerował klientom sugerowanie się wynikiem meczu? Innymi słowy, przełożenie pewnych pomysłów na pieniądze jest mocno utrudnione.

 

Podobnie ma się sprawa z anomalią omawianą w tym wpisie. Jest to jeszcze bardziej wyśrubowany przykład wyjątkowości zdarzenia. Okazuje się bowiem, że wg analizujących rynek poszukiwaczy jego nieefektywności, amerykański rynek akcji ma tendencję do zwyżki w dniu następnym po ostatnim dniu rozliczeń podatkowych. Zanim zajmiemy się poszukiwaniem uzasadnień dla takiego zachowania zauważmy, że mowa jest to o jednym dniu w roku! Zatem niezależnie, jak dobry wynik miałaby ta anomalia generować, dotyczy ona stop zwrotu rynku osiąganego w trakcie jednego konkretnego dnia w roku. Z punktu widzenia praktycznej przydatności ta anomalia jawi się już właściwie jako ciekawostka.

 

Jak wynika z kalkulacji Stephena Moffita, jeśli dokonamy zakupu kontraktów futures na indeks S&P500 na zamknięciu sesji kończącej okres składania rocznych deklaracji podatkowych i zamkniemy tą pozycję na zamknięciu dzień później, możemy liczyć, że średnio uda się zarobić 0,5 proc. Jasne, może to być argumentem dla akademików, że teoria efektywności rynków finansowych ulega rozkładowi przez faktyczną nieracjonalność działań inwestorów. Tylko, jakie ma to przełożenie dla samych inwestorów? Co nam daje informacja o takie przewadze nad rynkiem?

 

Wydawać być się mogło, że nic z tą informacją nie można zrobić, ale zanim wrzucimy ją do kosza, proponuję spojrzeć na wykres poniżej.

Źródło: jbmarwood.com

Linia przedstawia skumulowany wynik osiągnięty dzięki kierowaniu się strategią opisaną wyżej. Czyli znaczenie tego jednego dnia w roku wydaje się być wyraźne. Warto zwrócić uwagę, że ta anomalia jest obecna od 1980 roku, gdy amerykański fiskus zmienił zasady rozliczeń podatkowych. Przyjmuje się, że występowanie tej anomalii związane jest z słabością amerykańskich podatników zwaną prokrastynacją, czyli odkładaniem obowiązku na ostatnią chwilę – w tym wypadku obowiązku rozliczenia się i ewentualnych dopłat.

 

Owszem, praktyczne eksploatowanie takiej anomalii jest utrudnione i dyskusyjne. Istnieją inne, które powalają na większe efekty. To, co wydaje się tu istotne, to fakt, że ta anomalia w ogóle istnieje. Zaprzecza założeniu o efektywności rynku, a tym samym otwiera drogę do poszukiwań innych wyłomów w tej teorii. Za nami szereg przykładów sugerujących, że tych wyłomów jest znacznie więcej. Można domniemywać, że część nadal czeka na odkrycie. Oczywiście, nikt tu nie próżnuje i takie poszukiwania trwają. Naturalnym jest, że do takich poszukiwań zaprzęga się świat technologii. Komputery wydają się w tych poszukiwaniach niezbędne. Chodzi zarówno o samo poszukiwanie prawidłowości, które można eksploatować, jak i późniejszą samą eksploatację. Daleko nie musimy szukać, projekt Exeria.com daje nam sporo możliwości do automatyzowania naszych działań na rynku, dzięki czemu jesteśmy w stanie zamieniać pomysły na pozytywny wynik. W jednym z wpisów pokazałem jak użyć prostego narzędzia Trading Timeframe do wykorzystania anomalii cykliczności rynku akcji. W krótkim czasie nie tylko udało się zbudować odpowiedniego robota, że również przetestować jego skuteczność na danych historycznych. Ten sam robot może być wykorzystany później do monetyzacji tej anomalii.

 

Kamil Jaros

Dom Maklerski BDM

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.