Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

29.07.2018

Anomalie rynkowe – czy na tym da się zarobić? Cz. XXIII

To już ostatni wpis z serii poświęconych rynkowym anomaliom łamiącym założenie o rynkach efektywnych. Także i tym razem omawiać będziemy tendencję rynku akcji do zachowania się w konkretny sposób w konkretne dni roku. Zatem i w tym wypadku te anomalie mogą być wykorzystane w najlepszym razie przez aktywnych daytrarów. Wykorzystane, lub po prostu wzięte pod uwagę przy zagranicach akurat w określonych dniach.

 

Pierwszą obserwacją jest pozytywne zachowanie cen amerykańskich akcji w dniu, w który kończy się posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku. Autorami tego spostrzeżenia oraz osobami, które je później przebadały, są David O. Lucca oraz Emanuel Moench. Publikacja ukazała się relatywnie niedawno, bo we wrześniu 2011 roku. Autorzy sygnalizują, że w dniu, w którym kończy się posiedzenie FOMC i ogłaszana jest decyzja w sprawie polityki pieniężnej rynek akcji ma tendencję do wzrostu cen, który średnio wynosi ok. 0,5 proc. Co ważne, zostało to przebadane i potwierdzono statystyczną istotność tej właściwości rynku. Odnotowano również, że tendencja jest tym bardziej widoczna, im mniejsze jest nachylenie krzywej rentowności oraz wyższa jest zmienność rynku akcji mierzona wskaźnikiem VIX.

 

Poniżej mamy graficzne ujęcie tej anomalii.

Źródło: jbmarwood.com

Został tu przedstawiony uśredniony przebieg indeksu S&P500 w trakcie trzech dni: w dniu poprzedzającym ogłoszenie decyzji o parametrach polityki pieniężnej, w dniu, w którym ta decyzja się pojawia, oraz w dniu następnym. Linia tego uśrednionego przebiegu jest pogrubioną linią ciągłą. Wokół niej pokazany jest przedział ufności, czyli możliwy obszar znajdowania się indeksu przy założeniu określonego prawdopodobieństwa. Widać wyraźnie, że środkowy dzień wyróżnia się w porównaniu z dwa go okalającymi. Rynek średnio ma tendencję do zwyżki.

 

Co z tego wynika? Wygląda na to, że warto mieć mocne argumenty za tym, by grać na spadek wartości indeksu w dniu ogłaszania komunikatu po posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku. Zakrzywienie rynku ku górze sprawia, że wg tych danych prawdopodobieństwo zwyżki jest większe od 50 proc., a zatem tego dnia już na starcie możemy poszukiwać głównie sygnałów kupna. Jasne jest, że nie każdy dzień posiedzenia FOMC zakończy się zwyżką, ale wypada być tej anomalii świadomym.

 

Z czego ona wynika? Autorzy przypuszczają, że ma to związek z uspokajającym wpływem posiedzenia FOMC na rynki. Można też przypuszczać, że znaczenie ma fakt, że w badanym okresie (lata 1980-2011) stopy procentowe miały tendencję spadkową, co zapewne sprzyjało przewadze pozytywnych reakcji, choć przecież rynek w większości wypadków miał okazję się do danej decyzji przygotować. Fed rzadko zaskakuje. Uspokajający wpływ posiedzenia FOMC ma znaczenie przeważnie wtedy, gdy na rynku dzieję się rzeczy niepokojące, a poziom emocji, a tym samym i zmienność jest wysoka. Tym samym wpływ treści komunikatu może być kojący. Rynek otrzymuje wiadomość, że decydenci trzymają rękę na pulsie, a to może skutkować przynajmniej odbiciem. Przecież nikt tu nie mówi, że ta zwyżka trwa dłużej. Chodzi jedynie o ten jeden szczególny dzień. Nie ma ich wiele w kalendarzu. Za mało, by tylko na nich oprzeć swoje działanie na rynku.

 

Innym szczególnym dniem jest trzeci piątek miesiąca kończącego kwartał, a więc trzeci piątek marca, czerwca, września i grudnia. To tego dnia wygasają serie instrumentów pochodnych: kontraktów futures na indeksy, kontraktów futures na akcje, opcji na indeksy i opcji na akcje. W związku z tym mówi się o takim dniu, że to Dzień Czterech Wiedźm. Na niektórych rynkach jest także wiedźma piąta w postaci opcji na kontrakty futures. Wyjątkowość tego polega na tym, że końcowe wartości instrumentów (bazowych), na jakich oparte są instrumenty pochodne, określają końcowe ceny rozliczenia pochodnych. Co już choćby w tego powodu generuje ryzyko wahań wynikających z chęci ustawienia rynku na dogodny poziom rozliczenia. Równocześnie trwa proces rolowania otwartych pozycji. Kto nie dokonał tego wcześniej, właśnie tego dnia zamyka pozycje na serii wygasającej równocześnie otwierając analogiczne pozycje na serii, która właśnie staje się najpłynniejsza/najważniejsza.

 

Zazwyczaj z dniem nie kojarzono żadnego konkretnego kierunku rynku. Liczono się z możliwością pojawienia podwyższonej zmienności, co dawało daytrderom pole do popisu, ale o kierunku nie było mowy. Ostatnio jednak można odnieść wrażenie, że na rynku amerykańskim pojawiła się tendencja do  słabszego zachowania rynku. Mowa o zakresie lat 2000-2017, a więc trudno już teraz stawiać mocne wnioski, ale jak wskazuje Marwood otwarcie krótkiej pozycji na indeksie S&P500 w dniu wygasania serii instrumentów pochodnych w 70 proc. było skutecznym zagraniem z oczekiwaną stopą zwrotu 0,28 proc. Obliczeń dokonano na postawie 69 transakcji, a więc wiarygodność tej obserwacji jest dyskusyjna, choć może warto o niej pamiętać. To jest szczególnie ciekawe z punktu widzenia faktu, że mowa jest tu o zagrywaniu po krótkiej stronie rynku, gdy rynek akcji jako taki ma tendencję do wzrostu. Ta obserwacja właśnie z tego powodu jest godna wzmianki, gdyż generowała niezły wynik na krótkich pozycjach podczas wyraźnej tendencji wzrostowej w tym okresie, a szczególnie w ostatniej dekadzie. Poniżej przedstawiam przywołany przez Marwooda wynik w postaci wykresu.

Źródło: jbmarwood.com

Kończąc ten wpis oraz cały cykl poświęcony wyłomom z założenia o efektywności rynków pozwolę sobie podzielić się kilkoma przemyśleniami. Przeświadczenie o tym, że nie ma szans na pokonanie rynku wydaje się mocne, choć zapewne dotyczy większości uczestników. Musi tak być choćby ze statystycznego punktu widzenia. Nawet jeśli udaje się pokonać średnią, to musi to być z założenia mała grupa. Nie ma możliwości, by większość miała taką możliwość. Stąd też mamy przeświadczenie, że jest to niezmiernie trudne i ono jest słuszne, choć nie tożsame z tym, że jest to w ogóle niemożliwe. Przytoczone tu anomalie są różnego rodzaju. Część może zainteresować aktywnych spekulantów, część długoterminowych inwestorów, a część w ogóle się nie nadaje w swojej czystej postaci do praktycznego wdrożenia. Niemniej wiedza o nich ubogaca, gdyż pozwala brać je pod uwagę przy konstruowaniu własnych pomysłów inwestycyjnych. Z pewnością w wielu przypadkach odnotowane tu anomalie mogą być częścią bardziej złożonych rozwiązań.

 

Istnienie wymienionych tu anomalii to nie tylko potwierdzenie, że rynek w tych określonych warunkach traci swoją zimną efektywność, która zdziera z inwestorów nadzieję na pobicie średniej. To także dowód, że te nadzieje mogą być uzasadnione, a poszukiwania miejsc, gdzie maszyna nie do końca działa równomiernie i daje zarobić, mają sens. Tym samym wydaje się, że warto poświęcić czas i samemu spróbować szczęścia w takich poszukiwaniach. Zbór wskazanych tu anomalii uświadamia, w jak różnych miejscach i obszarach można poszukiwać odstępstw. A przecież nie jest to lista zamknięcia. Ba, tych obszarów jest znacznie więcej, jak choćby relacje międzyrynkowe, czy międzyinterwałowe.

 

Zachęcam więc do poszukiwań zasad, które pozwolą pokonać rynek. Do testowania tych zasad i skutecznego ich egzekwowania. Część z tych poszukiwań można oprzeć na projekcie Exeria.com To przydatne narzędzie na szybkie testy lub pierwsze wnioski co do skuteczności danego pomysłu.

Kamil Jaros

Dom Maklerski BDM

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.