Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

30.07.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (30–07–2018)

Poczucie ulgi – tak chyba najkrócej i najdosadniej można zapewne podsumować miniony tydzień, przynajmniej z naszej, tj. europejskiej perspektywy. Rzecz jasna mowa jest o transatlantyckim szczycie gospodarczym face to face: D. Trump – C. Juncker. O tym jak wielkie temu towarzyszyło napięcie mogą świadczyć powtarzające się komentarze: ,,warto się cieszyć tą chwilą, i to nawet jeśli to jest tylko chwila…”. O tym, że może być rzeczywiście różnie – sugerował już przebieg piątkowych globalnych notowań, które w znacznej mierze objawiły się w tym dniu wyraźną przeceną różnych walorów, także w przypadku paliw, metali i sporej też części towarów rolno – spożywczych.

Ropa może być dużo tańsza…za rok

Dla ropy naftowej, której słaba piątkowa sesja nie przeszkodziła jednak zamknąć całego tygodnia na plusie, tj. Brent: +1,6 % (wzrost do 74,29 bbl), WTI: +0,6 % (wzrost do 68,29 USD/bbl), najbliższe dni mogą być spadkowe. To z kolei oznaczałoby, że lipiec w ogóle zamknąłby się na paliwach ,,pod kreską”. Nie słabnie ekspansja amerykańskiej podaży. Ostatnie informacje o potencjalnych mocach przetwórczych, którymi dysponować ma ta branża na terenie USA – wskazują na ok. 18 mln baryłek dziennie (b/d). Bieżące wydobycie ociera się o 11 mln b/s, a zatem jest jeszcze sporo miejsca na podaż.

W tym samym mniej więcej czasie, tj. przed weekendem – pojawiły nowe oceny perspektyw rynku ropy – autorstwa ekspertów Citigroup. Instytucji od lat uchodzącej również za sam top prognoz towarowo – surowcowych. W ich ocenie sytuacji prawdopodobnym jest, że ceny ropy za rok o tej porze mogą oscylować wokół 45 USD/bbl, dlaczego? Między innym dlatego, że jest jej pod dostatkiem, zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej oraz światowych magazynach. Na co, notabene nieraz na tych stronach zwracaliśmy też uwagę. Rynek ropy do końca transparentnym, jeśli chodzi o układ sił podaży i popytu – nie jest. W przewidywalnej przyszłości również nie będzie.

Wspomniane powyżej transatlantyckie rozmowy wysłały spadkowy impuls dla złota (sieć: –0,6 %, fixing: –0,4 %) i srebra (sieć: –0,1 %, fixing: –0,3 %). Oddaliły też nieco wizję wojny celnej  w przemyśle samochodowym. Stąd nieco mocniej obiły w górę: platyna (sieć:+0,2 %, fixing: ) i zwłaszcza pallad (sieć:+0,3 %, fixing: +4,2 %). Z podobnych industrialnym względów w omawiany czasie podrożały wyraźnie (oprócz cynku: –0,5 %) metale przemysłowe, tj.: aluminium (+1,8 %), cyna (+1,8 %), miedź (Nowy Jork: +1,6 %, Londyn: +2,9 %), nikiel (+1,7 %) i ołów (+1,6 %). Ponadto temu segmentowi rynku surowcowego pomogły także informacje na temat wzrostu PKB w Chinach. Ten w II kw. br. wynieść miał +6,7 %. Niemniej dość znamiennym jest, że zbyt wielu do komentowania tej progresja jakoś nie było… Może dlatego, że w osiem wiodących prowincji Państwa Środka w I półroczu br. rozwijało się już w tempie o połowę mniejszym niż cały kraj…

Oddech ulgi amerykańskich farmerów

Na rynkach towarów rolno spożywczych zdecydowanie najlepiej wyglądały zboża i rośliny oleiste. Być może dlatego, że ów oddech ulgi – po rzeczonych rozmowach akurat wśród amerykańskich farmerów rozległ się w USA najbardziej. Drożały więc tam: pszenica (,,zwykła”:+2,8 %, twarda/czerwona: +4,7 %), kukurydza (+1,9 %), soja (fasolka: +2,4 %, mączka: +2,0 %), owies  (+0,3 %), ryż (+0,6 %) i rzepak (+1,5 %). Ponownie natomiast dużo słabiej radził sobie parkiet ,,mięsa czerwonego”: wołowina (młode woły: –0,8 %, żywiec: +0,1 %), wieprzowina (tusze: –0,7 %).

,,Softy”, czyli wielka ,,czerwona plama”

Popularne ,,softy” – to w zeszłym tygodniu jedna praktycznie wielka ,,czerwona plama”, z zielonym punkcikiem na biały słodzik (+0,3 %), być może po tym tygodniu – będzie akurat na odwrót.  Póki co, w trakcie pięciu minionych dni stopy zwrotu: kakao (–3,8 %), kawy (Arabiki:–0,1 %, Robusty: –1,7 %), trzcinowego cukru (–2,1 %), mrożonego koncentratu soku pomarańczowego (–4,1 %).

Jeśli prezydent USA trzyma mocno w rękach geopolityczne, a zwłaszcza geoekonomiczne karty, wówczas w myśl zaobserwowanej jakiś czas temu ,,zależności” – nie powinno dziwić, że na ogólnie spadkowym rynku potrafi mimo to zyskiwać bawełna, tym razem o +1,4 %.

Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.