Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

03.08.2018

Dolar na szczytach – groźnie na EUR/USD, czekamy na ruch USD/CAD

USD

Silny dolar amerykański ponownie rozdaje karty na rynku walutowym oraz na rynkach kruszców. Dotarcie do okolic ostatnich maksimów przez różnie liczony USD Indeks będzie zapewne prowokować do prób ich pokonania. Mogłoby to uaktywnić zlecenia obronne dla jak się wydaje dużej liczby krótkich pozycji.

Być może właśnie takie „przeczyszczenie” rynku będzie ostatnim akordem umacniania USD w perspektywie kilku, kilkunastu sesji. Doświadczenie rynkowe i przykłady z historii taki rozwój wypadków na obecnym etapie sugerują.

EUR/USD

Jeśli chodzi o główne pary, to na EUR/USD mamy silną i dość gładką falę spadkową, która trwała przez większość obecnego tygodnia.

Fala ta pokonała z marszu większość lokalnych wsparć, w tym te znajdujące się w okolicach 1.1610. Obecnie można moim zdaniem oczekiwać jakiegoś ruchu korekcyjnego do tych wsparć. Jednak kolejnym celem dla tego rynku wydają się być okolice 1.1525, gdzie zbiegają się dwie projekcje cenowe wynikające z długości ostatnich fal. Pokazałem to na powyższym wykresie. Te wsparcia są moim zdaniem kluczowe dla omawianego rynku. Ich pokonanie oznaczałoby znaczący problem dla strony popytowej, gdyż cała konsolidacja budująca się od końca maja br. mogłaby być uznana za formację kontynuacji.

To z kolei mogłoby mieć dalekosiężne konsekwencje dla tego rynku z zejściem do 1.14 lub nawet do 1.1180 włącznie. Genezę tych wsparć pokazałem na powyższym wykresie.

Mechaniczne strategie nastawione na wzrosty przez całą ostatnią falę w dół pozostawały poza rynkiem. Tym samym spełniły swoje zadanie nie kupując EUR/USD kiedy sygnałów kupna nie było. Często jest tak, że największym wrogiem inwestora jest on sam, gdyż otwiera pozycje na podstawie przekonań, a nie konkretnych sygnałów. Roboty inwestycyjne w znaczący sposób ograniczają te ryzyka cały czas utrzymując gotowość do otwarcia ale i do bronienia pozycji, o której myśli inwestor. Te roboty analizują rynek cały czas (nawet jak śpimy, jesteśmy w kinie czy sklepie) Reagują tylko i wyłącznie na przetestowane uprzednio sygnały. Czynnik psychologiczny jest tutaj ograniczony do minimum.

Czy jest zatem jakaś szansa na realizację scenariusza wzrostowego na EUR/USD, który to jeszcze na początku obecnego tygodnia wydawał się mocno prawdopodobny ? Być może tak, ale rynek musiałby znacząco wrócić nad 1.1610, a najlepiej ponownie podejść do okolic 1.1740, co negowałoby scenariusz z trójkątem, którego zarys przedstawiłem na powyższym wykresie.

USD/CAD

Próby wykształcenia większego ruchu w górę oglądamy z koeli na rynku USD/CAD. Dzisiaj rano kurs tej pary testował górne ograniczenie formacji klina kończącego, o który pisałem wczoraj.

Obecnie oglądamy cofnięcie od górnego ograniczenia tej formacji. Ten ruch w dół powinien być ostatnim ruchem w jej obrębie przed wybiciem. To cofniecie nie powinno sprowadzić kursu omawianej pary poniżej 1.2990, aby modelowy kształt tej formacji przy utrzymaniu jej charakteru mógł być utrzymany. Po takim ruchu oczekuję prób wybicia górą z tego klina, co stałoby się faktem po pokonaniu okolic 1.3040. Takie wybicie powinno dać ruch co najmniej do okolic 1.3090, a wariancie optymistycznym do 1.3210. Genezę tych oporów pokazałem wyżej. Robot inwestycyjny, o którym pisałem wczoraj nastawiony na trend wzrostowy jest cały czas poza rynkiem, dając cały czas szanse na uczestnictwo w trendzie wzrostowym jeśli jego sygnały się pojawią.

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.
tm@efixdm.pl

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.