Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

06.08.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (06 – 08 – 2018)

MFW osłabia dynamikę spadków na ropie

Tradycyjny miesiąc urlopowy jakim jest po stronach Atlantyku sierpień, wiąże się zazwyczaj ze zwiększonym popytem na ropę naftową, który w swych rachubach biorą często pod uwagę inwestorzy. Niemniej zarówno lipiec, jak i miniony tydzień przyniosły spadek notowań, który skądinąd braliśmy poprzednim razem pod uwagę m.in. ze względu na amerykańską podaż. W zeszłym tygodniu kurs ropy WTI obniżył się o –0,3 % (spadek do 68,49 USD/bbl), a Brent o –1,4 % (spadek do 71,21 USD/bb). Można zatem zakładać, że ceny ropy byłby zapewne niższe, gdyby nie krzepiące (raczej życzeniowo) prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gdzie w tym oraz przyszłym roku oczekuje się wzrostu globalnego PKB o +3,9 %. Eksperci MFW dysponują dostępem do unikalnej bazy danych o światowej gospodarce i publikują znakomite raporty, głównie pod względem graficznym…

 

Słabe notowania metali – sygnalizują spowolnienie

To był też tydzień w którym nieco wcześniej niż zwykle World Gold Council opublikował informacje o światowym popycie na złoto w II kw. br., i w dalszym ciągu nie wygląda on zachęcająco. Zwłaszcza w przypadku aktywności funduszy ETF (33,8 ton wobec 62,5 ton w II kw. 2017 r.), które zdaniem m.in. niemieckich ekspertów przesunęła się w stronę rynku kryptowalutowego. W rezultacie zeszłotygodniowy kurs ,,żółtego metalu” zachowywał się rachitycznie, tzn. w obrocie sieciowym wzrósł tylko ,,arytmetycznie” o +0,02 %, a na fixingu spadł o –0,6 %. W konsekwencji traciło na wartości także srebro (sieć: –0,2 %, fixing:+0,06 %), a bez rewelacji działo się na rynku obu metali ,,automobilowych”, tj.: platyny (sieć: +0,6 %, fixing:+0,3 %) i palladu (sieć: –1,1 % fixing: –1,1 %)

W narrację MFW o znakomitych rzekomo perspektywach gospodarki światowej w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy ,,przekonywująco” wpisały się zeszłotygodniowe notowania metali przemysłowych, z pewną poprawka na cynk (+1,4 %) ich kursy zmieniały się w przypadku: aluminium (–1,3 %), cyna (–0,3 %), miedź (Nowy Jork: –1,3 %, Londyn: –1,3 %), nikiel (–4,0 %) i ołów (–0,4 %).

 

Boom na zbożach i realizacja zysków na kakao

W dalszym ciągu nie traci wzrostowego impetu napędzany ,,energią słoneczną” na półkuli północnej – segment zbóż i roślin oleistych. W minionym tygodniu poza spadkowym ryżem (–4,5 %): zyskiwały więc wyraźnie: pszenica (,,zwykła”:+4,8 %, twarda/czerwona:+6,5 %), kukurydza (+2,1 %), soja (fasolka:+2,4 %, mączka:+0,2 %), owies (+7,4 %) i rzepak (+1,8 %). Drożejące tak mocno zboża mogą na dobre wybudzić parkiet ,,mięsa czerwonego”, póki co zyskiwała tylko wołowina (młode woły: +0,4 %, żywiec:+1,4 %), ale stan bliski pewnej stabilizacji wykazały już ceny wieprzowiny (tusze: –0,2 %).

Silny spadek notowań kakao (–8,3 %), może oznaczać, że gros inwestorów postanowiła realizować tegoroczną stopę zwrotu na tym aktywie. Pomimo tak znacznej przeceny, jaką oglądaliśmy  w ostatnich tygodniach, ciągle wygląda ona solidnie na poziomie ok. +8 %. Softy nie mają jednak w ogóle dobrego okresu, bo kawa (Arabica: –2,4 %, Robusta: +0,5 %) i cukier (biały: +0,1 %,trzcinowy: –0,2 %), raczej tez nie zachęcają. Co innego mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+3,1 %), lecz ten jak wiadomo porusza się często swoimi własnymi ścieżkami.

W miejscu stała w zeszłym tygodniu bawełna (–0,2 %), najprawdopodobniej oczekuje na jakieś silniejsze impulsy pogodowe z Azji, poza tym inwestowanie we wzrost jej cen wiąże się jak wiadomo z ryzykiem wynikającym z geoekonomicznej konfrontacji Waszyngton – Pekin.

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

 

 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.