Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

13.08.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (13–08–2018)

Teheran raczej spokojny o rynki zbytu

Dominacja akcentowanej od wielu tygodni strony podażowej na ropie naftowej potwierdza się z każdym praktycznie tygodniem. I to nawet w takim, gdy administracja waszyngtońska stara się ograniczyć strumień paliwowy jednego z największych ,,kurków” na świecie, bo takim jest przecież Iran. Nie wykluczone, że zeszłotygodniowego regresu notowań ropy (Brent: –0,5 %, spadek do 78,81 USD/bbl, WTI: –1,2 %, spadek do 67,63 USD/bbl) upatrywać też trzeba w innej decyzji Białego Domu, a mianowicie tej oznaczającej wejście w obszar nowych sankcji dla Rosji. Wojujący prezydent USA zdaje się mimo woli konsolidować ,,alternatywne” przepływy ropy i udrażniać na nią rynki zbytu.  Z tego względu Teheran w przedmiocie sprzedaży swoich paliw wcale nie musi czuć się izolowanym, stąd zatem ceny ropy, przynajmniej na razie – zachowują się tak, jak się zachowują…

Złoto ciągle w letargu

W dalszym ciągu jesteśmy też świadkami ignorowania napięć geopolitycznych i geoekonomicznych przez złoto. W minionym tygodniu w zależności od miejsca notowań traciło ono na wartości od  –0,3 % (w obrocie elektronicznym) do –0,1 % (na fixingu). W przypadku kruszcu gros uczestników tego rynku sytuuje jego kurs jako bazowy na poziomie ok. 1220 dolarów za uncję, na drugim piątkowym fixingu było to 1214,40 USD/bbl. Z przemiennymi znakami arytmetycznymi za ubiegły tydzień zakończyło obrót srebra, tj. –1,10 % (w sieci) oraz +0,06 % (na fixingu). Traciły zaś na wartości w omawianym okresie zarówno platyna (sieć: –0,8 %, fixing: –0,4 %), jak i pallad (sieć: –0,7 %, fixing: –0,9 %). Asumptu do progresji, póki co ciągle nie widać, a stan taki może potrwać dość długo.

Nieco inaczej sytuacja przedstawiała się na rynku metali przemysłowych, ale nie tyle ze względu na czynniki koniunkturalne, lecz polityczne. Kolejna wiązka amerykańskich sankcji uderza znów w rosyjskich oligarchów, czyli rynki zbytu dla ich kopalnych aktywów. Z tego względu w trakcie zeszłego tygodnia podrożało aluminium (+0,9 %) i nikiel (+3,7 %). Pozostałe metale zamknęły pięciosesyjny obrót na wyraźnych minusach, tj.: cyna (–1,0 %), cynk (+2,3 %), miedź (Nowy Jork: –0,7 %, Londyn: –0,5 %) i ołów (–1,4 %).

Geopolityka ,,miesza” w zbożu

Efekty pogodowe, tzn.: susze, napięcia wokół relacji handlowych USA vs Chiny i Rosja, przekładają się na różne impulsy dla rynku zbóż i roślin oleistych. W minionym tygodniu ceny pszenica spadały (zwykła: –1,7 %) lub rosły (twarda/czerwona:+3,1 %). Zyskiwał owies (+3,7 %) oraz rzepak (+0,6 %). Z kolei obawy o możliwości sprzedaży na rynkach zewnętrznych popchnęły w dół kursy soi (fasolka:–4,5 %, mączka: –2,5 %) oraz kukurydzy (–2,3 %). Pewną natomiast nie do końca zrozumiałą osobliwością jest tak wyraźny regres notowań ,,chleba Azji”, czyli ryżu (–8,2 %).

Kakao wraca do łask?

Na rynku tzw. softów drożało to co drożeć ,,powinno”, a ostatnio doświadczyło głębszej realizacji zysków, czyli kakao (+3,5 %). W kontekście rzeczonej ,,powinności” zaskakuje zatem spadek cen mrożonego koncentratu soku pomarańczowego (–4,2%). W przypadku kawy – taniała Arabica (–0,7 %), a drożała Robusta (+0,7 %), regres cen cukru objął tak ten ,,biały” (–2,6 %), jak i brązowy/trzcinowy (–2,8 %). Rezonans wielkiej polityki, czyli obawy o zbyt do Chin, spowodowały znaczną także obniżkę zeszłotygodniowych notowań bawełny (–3,5%). W sumie potwierdza się stara prawda, że rynek sierpniowy to rynek przynajmniej w wymiarze transatlantyckim rynek wakacyjny.

Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.