Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

20.08.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (20.08.2018)

Bez wróżenia z fusów

Jeśli spojrzeć na rynki towarowo – surowcowe przez pryzmat minionych do tej pory letnich tygodni, to zdają się one być dość przewidywalnymi. Zwłaszcza jeśli za podstawową jednostką czasową dla obserwacji zmian weźmie się tak jak na tych stronach – wymiar tygodniowym. Zatem i w trakcie pięciu minionych dni handlowych mieliśmy kolejny taki okres w którym taniały oba gatunki ropy naftowej (WTI: –2,5 %, spadek do 65,91 USD/bbl, Brent: –1,3 % spadek do 71,83 USD/bbl). Traciły na wartości w komplecie metale szlachetne i przemysłowe. ,,Na szeroko” zaś drożały, poza ryżem (–0,2 %) zboża, a wśród tzw. softów – to co posiada mocne długookresowe podstawy, czyli kakao (+1,4 %). Wreszcie też znacznej, i dość dawno nie oglądanej przecenie uległy notowania bawełny (–4,5 %), chyba gdzieś w tym przypadku doszła do głosu z oczywistych względu geopolityka, tj. potencjalny ,,szlaban” dla zbytu dla surowca do Chin.

W tej sytuacji stosunkowo najciekawiej działo się na parkiecie na którym zawiera się transakcje kontraktami na ,,czerwone mięso”. Wprawdzie do zwyżek cen wołowiny (w tygodniu młode woły
i żywiec po +1,9 %), zdążyliśmy się już przyzwyczaić (min. obawy o dostawy z Argentyny), ale dwucyfrowa progresja wieprzowiny (tusze: +13,0 %) jest zapewne sporym wydarzeniem, szczególnie na dość jednostajnym i mało tak naprawdę en masse zaskakującym rynku. Z tym, iż rzeczona zwyżka wieprzowiny to zapewne efekt odreagowania po tym, gdy mieliśmy takie tygodnie kiedy notowania tusz wieprzowych traciły na wartości również w tempie dwucyfrowym.

Ostatnie dni wakacyjnej flauty

Pojawia się więc naturalne pytanie co dalej? Cóż przede wszystkim trzeba pamiętać, że po obu stronach Atlantyku mamy jeszcze okres urlopowy, w którym gros rynków pod względem decyzyjnym porusza się jakby na automatycznym pilocie. Z końcem tego tygodnia zaczną się jednak już powroty zarządzających i inwestorów z wakacji, co oznacza, że tak na dobre rynki – zwyczajowo rynki powinny się ,,rozkręcić” wraz z nastaniem września. Najprawdopodobniej będą się poruszać w rytmie amerykańskiej i światowej polityki, o czym jeszcze za chwilę. Z kolei szukając jakiś progresywnych ,,pewniaków”, podzielałbym opinię, że jako takie – chyba w dalszym ciągu można tak postrzegać zboża. Efekt tegorocznej suszy, przynajmniej tej w Europie, najprawdopodobniej nie został jeszcze w pełni uwzględniony w cenach. Poza tym, trudno też oczekiwać, że będziemy mieć drogie zboża, a tanie mięso. W Polsce wieprzowina tanieje, bo mamy podwyższoną podaż w związku z wiadoma epidemią, lecz to też oznacza, że za rok o tej porze mięsa z krajowej podaży może być niedobór.
Z naszej perspektywy warto pamiętać, że oprócz drogich pasz, drogie będą również ze względu na brak opadów ziemniaki. To tak na marginesie rodzimych – zinstytucjonalizowanych urzędowo i rynkowych oczekiwań inflacyjnych, bo rozziew opinii i przewidywań wydaje się przecież w tym względzie dość znaczący.

Jesienne wybory w USA, a podręczniki do politologii

Co do dalszych bardziej ogólnych jeszcze perspektywy rynkowych, to jedną z najistotniejszych zmiennych dla rynku surowcowo – towarowego (i nie tylko) będzie stan relacji USA – Chiny, a te z kolei staną się pochodną wrześniowych i październikowych sondaży przedwyborczych w USA. Nie ulega bowiem wątpliwości, że listopadowe wybory do Kongresu Stanów Zjednoczonych, w tym głównie do Izby Reprezentantów – najprawdopodobniej zadecydują o dalszych losach obecnego gospodarza Białego Domu. To, że jego prezydentura zapisze się w akademickich podręcznikach do nauczania politologii jest i tak już przesądzone, rzecz w tym z jaki epilog dopiszą im jesienne wybory do Kongresu.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.