Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

27.08.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (27 – 08 – 2018)

,,Polityka” przecenia dolara

Odbój na amerykańskim dolarze spowodował, że rynki towarowo – surowcowe zakończyły miniony tydzień mocnymi zwyżkami notowań. Warto przy tym zauważyć, że akurat ,,na szeroko” nie koniecznie zyskiwały te, które mają najbardziej przemawiające za progresją ,,fundamenty”, czyli zboża i rośliny oleiste. Wygląda na to, że obserwowana zwyżka ma dość luźny jednak związek z tzw. sferą realną, co oznacza, że sygnały zakupowe wygenerowały automaty sparametryzowane na ruch deprecjacyjnym wahnięciu dolara.  Pewną poprawkę trzeba wziąć jeszcze na kakao (+10,0 %), w tym przypadku tak znaczny skok cen można też tłumaczyć tym, jakby inwestorzy, przynajmniej niektórzy, nareszcie sobie przypomnieli o strukturalnych problemach z uprawi tej używki na świecie.
Efekt walutowy, ale nie tylko, pchał też w górę oba gatunki ropy naftowej: WTI o +4,2 % (wzrost do 68,72 USD/bbl), Brent o +5,5 % (wzrost do 75,82 USD/bbl). Na rynku pojawiły się przypuszczenia, że wstrzymanie IPO dla Aramco można sygnalizować taki rozwój sytuacji, iż Arabia Saudyjska emituje sygnał długookresowego wzrostu cen ropy, i nie zamierza się dzielić zyskami swojego narodowego operatora paliwowego.

 

Polityka powraca na rynek złota?

Drgnęło w końcu też złoto (sieć: +2,4 %, fixing: +1,2 %), a wraz z nim cały niemal segment metali szlachetnych, z wyjątkiem fixingowego srebra (–0,2 %, w obrocie elektronicznym: +1,1 %), natomiast platyna (sieć: +1,5 %, fixing: +0,4 %) i pallad (sieć: +5,7 %, fixing: +2,2 %) jak widać zdrożały już dość wyraźnie. Na ultra tanie ciągle srebro, kosztujące w zeszłym tygodniu poniżej 15 dolarów za uncję
(tj.14,62 USD/oz) powinno się chyba zwrócić uwagę. Głównie w kontekście gęstniejącej sceny politycznej w USA.  Wprawdzie impulsy polityczne od dłuższego czasu wydają się być uśpione, ale to nie znaczy, że tak samo będzie przededniu jesiennych wyborów do amerykańskiego Kongresu. Szczególnie wtedy, gdy sondaże byłyby dla Republikanów dalekie od optymizmu. W weekend zmarł senator John McCain, Ameryka, nie tylko ta ,,republikańska” poniosła wielką stratę oraz bardzo poważny uszczerbek w jakości tamtejszej klasy politycznej…

Znaczącym beneficjantem ruchu kursowego na dolarze stał rynek metali przemysłowych, i tak: aluminium (+2,9 %), cyna (+2,4 %), cynk (+6,4 %), miedź (Nowy Jork:+2,7 %, Londyn:+2,5 %), nikiel (+0,3 %), ołów (+4,5 %).

 

,,Czerwono” na rynku zbóż, ,,zielono” na softach

Na rynkach towarów rolno – spożywczych doświadczyliśmy ,,czerwonego” parkietu zbożowego. Taniały i to sporo: pszenica (,,zwykła”: –8,1 %,   twarda/czerwona: –7,6 %), kukurydza (–4,3 %),
soja (fasolka: –2,9 %, mączka: –4,8 %), owies (–1,2 %),  rzepak (–2,4 %), wyjątkiem w tym gronie były notowania ryżu (+1,8 %) ten jednak będąc ,,chlebem Azji” rządzi się jakby nieco innymi ,,prawami”.
Przecena na zbożach przełożyła się na głęboki regres kursów ,,mięsa czerwonego”, czyli: wołowiny (młode woły: –3,3 %,  żywiec: –3,7 %) i wieprzowiny (–11,6 %). Tygodniowe wahania cen tusz wieprzowych na dochodzące w ostatnim czasie do wartości dwucyfrowych, tj. ok. +/– 10 % są znakomitym środowiskiem dla spekulantów, lecz głównie tych znakomicie obeznanych w realiach rynku hodowli zwierząt w USA oraz w nie mniejszym stopniu w kulisach parkietów Chicago.

Z kolei wśród softów, poza wspomnianym już kakao, drożał cukier (biały:+0,4 %,  trzcinowy:
+1,0 %), mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+0,5 %), jeden z dwóch gatunków kawy,
tj. Arabica (+3,4 %, zaś Robusta na –1,2 %). W nurt wzrostowy wpisała się także bawełna (+0,4 %), lecz ta, jak nieraz na tych stronach podkreślaliśmy – od dłuższego czasu była dodatnie skorelowana
z koniunkturą polityczną Donalda Trumpa. Pytanie zatem co dalej, i co z relacjami handlowymi
USA – Chiny?; bo to dla plantatorów bawełny w Stanach Zjednoczonych jest kwestią teraz zasadniczą.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.