Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

03.09.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (3–09–2018)

U progu burzliwej jesieni

Zatem zaczynamy gorącą, obfitującą w wiele, głownie geopolitycznych wydarzeń jesień.
W sytuacji, gdy gros zarządzających powróciło dopiero z urlopów zaczyna się okres nie tyle nawet tzw. podwyższonej zmienności, co najprawdopodobniej pewne wyczekiwania i pogłębionych analiz. Niewątpliwie w centrum uwagi znajdą się szacunki dotyczące sił na amerykańskiej scenie politycznej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że listopadowe wybory do Izby Reprezentantów oraz uzupełniające do senatu, mogą nie tylko oznaczać zmiany na scenie politycznej USA, ale też wygenerować nowe trendy na rynkach finansowych i w tzw. realnej gospodarce.

Wobec powyższego nie przywiązywałbym aż tak dużej wagi do rosnących np. kolejny tydzień z rzędu cen ropy naftowej, tj. WTI o +1,5 % (wzrost do 69,80 USD/bbl), a Brent: +2,4 % (wzrost do 77,64 USD/bbl). Jeśli już spodziewać się jakiegoś znaczniejszego w tych dniach ruchu, to raczej byłym skłony spodziewać się takiego w dół. To być może nawet bez względu na kierunek w jakim przesuwać się będzie eurodolar. Przede wszystkim dlatego, że nieprzekonywujący do końca impuls embarga na Iran, powinien ulegać wreszcie pewnej marginalizacji.

Metale 

Dużo ciekawiej, w kontekście ww. okoliczności może się wkrótce zrobić na złocie. Fakt ten powinny wziąć też pod uwagę fundusze kruszcowe. W zeszłym tygodniu ,,żółty metal” tracił w obrocie w obrocie sieciowym (–0,5 %), ale zyskiwał (+0,4 %) na fixingu. Podobnie, lecz z większymi już różnicami było w przypadku srebra (sieć: –1,6 %, fixing:+0,2 %) oraz platyny (sieć: –0,3 %, fixing: +0,7 %). Silnie natomiast zyskiwał już pallad (sieć: +4,5 %, fixing:+5,0 %). Tu jednak do głosu dochodzi nie tyle gospodarka, co geopolityka, w którą ,,zaplątał się” Norilsk Nickel. Szacuje się, że rosyjski koncern odpowiada za ok. 40 % dostarczanego na rynki światowe palladu.

Z podobnych przyczyn taki też rezonans obserwowaliśmy na zeszłotygodniowym rynku metali przemysłowych, ale tu zwyżka cen aluminium (+2,5 %) była mniejsza, bo i surowiec ten dużo bardziej jest zdywersyfikowany geograficznie, a i zaplecze recyklingowe w skali globu wręcz nieograniczone. Pozostała część tego rynku była w omawianym okresie ,,pod kreską”, i tak: cyna (–1,2 %), cynk (–0,3 %), miedź (Nowy Jork: –1,0 %, Londyn: –0,1 %), ołów (–0,8 %).

Zboża wracają do zwyżek, Argentyna pobudza notowania wieprzowiny

Do spodziewanych przez nas wzrostów powróciła większa część parkietów zbożowo – roślinnych oraz mięsnych. Wśród tych pierwszych zyskiwały: pszenica (,,zwykła”:+5,9 %, twarda/czerwona:  +1,2 %), kukurydza (+4,7 %), ryż (+1,0 %) i rzepak (+0,1 %), traciły natomiast na wartości, i to znacznie: owies (–4,7 %) oraz soja (fasolka: –1,3 %, mączka: –2,8 %). Na rynku ,,mięsa czerwonego” w górę poszły ceny wołowiny (młode woły: +1,6 %, żywiec:+1,9 %), taniała z kolei wieprzowina (tusze: –2,6 %). Dysproporcje te są w dużej mierze rezultatem obaw o sytuację społeczno – gospodarczą w Argentynie, która obsuwa się w kolejną fazę kryzysu, o ile już w rzeczywistości już nie tkwi, i to w kategoriach strukturalnych.

Cukier ,,twarde dno” może mieć już za sobą?

Dwoiście wyglądały zeszłotygodniowe stopy zwrotu na tzw. softach. Na minusie znalazły się: kakao (–1,1 %), kawa (Arabica: –2,7 %, Robusta:+2,6 %) i mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–1,1 %). Zaskoczył niewątpliwie zwyżkujący na tym dość ,,smętnym” tle cukier (biały: +4,1 %, trzcinowy:+3,6 %). Słodzik od jesieni 2016 r. znajduje się w bessie, poszukując jej tzw. ,,twardego dna”. Niewykluczone, że może mieć już ten moment za sobą, niemniej wahające się ceny paliw (efekt bioetanolowy) mogą wprowadzić trochę dezinformujących ,,szumów”, które inwestorzy powinni brać też pod uwagę.

Odrobiły nieco w ubiegłym tygodniu notowania bawełny (+0,7 %), niemniej są one w dużej mierze ,,zakładnikiem” amerykańskiego życia politycznego. Stąd ryzyko w obrotach kontraktami na bawełnę może wielu graczy do niej zniechęcać.

Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.