Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

10.09.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (10–09–2018)

Ubiegłotygodniowe zsunięcie się notowań ropy naftowej (Brent o –1,0%, spadek do 76,83 USD/bbl, WIT o –2,9 %, spadek do 67,75 USD/bbl), odzwierciedliło poniekąd nasze poprzednie oczekiwania. Nie można wykluczyć, że taka sytuacja będzie w kolejnych dniach kontynuowana. Choć nie koniecznie już od poniedziałku, o czym za chwilę. Piątkowe spotkanie prezydentów Iranu, Rosji i Turcji powinno osłabić pro-wzrostowe impulsy emitowane przez ten region. Te związane są m.in. z dyslokacją irańskich rakiet średniego zasięgu poza obszarem Iranu. Poza tym, rynki otrzymają kolejny sygnał, że Teheran pomimo amerykańskich sankcji, powinien mieć jeszcze bardziej udrożniony zbyt dla swej ropy. Spodziewałbym się tu głównie znaczniejszego rosyjskiego reeksportu.

Szwecja wzmocni eurodolara

Początek września, to także inauguracja jesiennego sezonu politycznego, a ten będzie, jak wiadomo – obfitował w sporo wydarzeń. Niektóre z nich mogą nawet przejść na trwałe do historii światowej politologii. Póki co, nie stanie się to w przypadku Szwecji, ponieważ Socjaldemokraci obronili swój prymat w wyborach, które wygrywają już od ponad stu lat. Co niewątpliwie jest ewenementem na skalę światową. Nie mniej istotnym jest jednak przede wszystkim to, że dopiero na trzecim miejscu mieli się znaleźć Szwedzcy Demokraci. To tamtejszy odpowiednik niemieckiej AfD czy Frontu Narodowego we Francji. To z kolei może wesprzeć eurodolara, który sprzyjałby notowaniom towarów, w tym też ropy naftowej. Niemniej efekt wyborczy w Szwecji w trakcie dnia lub co najwyżej dwóch powinien już wygasnąć. Nie będzie zatem przesadą jeśli stwierdzimy, że geopolityczna jesień zaczyna się dość obiecująco, czytaj: normalniejąco!

W ubiegłym tygodniu ponownie słabo wyglądał rynek metali szlachetnych: złoto (sieć:–0,5 %, fixing: –0,3 %),srebro (sieć: –2,6 %, fixing: –3,2 %), platyna (sieć: –0,1 %, fixing: –2,0 %), pallad (sieć: –0,8 % fixing: +0,3 %). Warto zauważyć, że jeśli nic się nie zmieni, to ,,biały metal” wkrótce będzie kosztował poniżej 14 dolarów za uncję, w piątek na popołudniowym londyńskim fixingu – srebro było 14,18 USD/oz.

Słabo, z pewną ,,arytmetyczną” poprawką na cynę (+0,4 %), było również w segmencie metali przemysłowych. Aluminium (–3,0 %), cynk (–3,7 %), miedź (Nowy Jork: –1,8 %, Londyn: –1,9 %) nikiel (–5,3 %), ołów (–0,7 %). Nie brakuje opinii, że teraz może się otworzyć szansa na jakieś krótkotrwałe odreagowanie, dla którego pretekstem być właśnie powyborczy silniejszy eurodolar. W dłuższej perspektywie ze względu na spowalniającą gospodarkę oraz zrównoważone w przekroju podażowo – popytowym rynki, tak jak jest to w przypadku miedzi, szans na poprawę notowań upatrywać raczej trudno.

Rynki rolno – spożywcze pod presją Białego Domu.

Dużą przemiennością cechowały się w zeszłym tygodniu notowania towarów rolno – spożywczych. Taki stan rzeczy podszyty jest w dużej mierze różnymi ekstrawagancjami w zewnętrznej polityce ekonomicznej, jaką osobliwie kreuje Biały Dom. W omawianym okresie po spadkowej części rynku znalazły się : pszenica (,,zwykła”: –6,2 %, czerwona/twarda:–6,9 %), rzepak (–0,7 %), owies (–2,1 %). Po wzrostowej stronie: kukurydza (+0,5 %), soja (fasolka: +0,06 %, mączka:+3,2%) i ryż (+1,1 %).

Z kolei dodatnie notowania ,,mięsa czerwonego” to chyba efekt Argentyny, czyli obaw co się stanie z rynkiem dostaw z tego kraju, gdy kryzys jeszcze bardziej się tam nasili. Dotyczy to przede wszystkim wołowiny (młode woły:+2,5 %, żywiec:+1,1 %), bo rynku wieprzowiny (tusze:+10,4 %), który od tygodni porusza się ,,od ściany do ściany” raczej był z Argentyną nie łączył.

Warto obserwować cukier

Na softach, gdzie taniało kakao (–3,3 %), dwoiście – w zależności od gatunku – zachowywała się kawa (Arabica:+0,6 %, Robusta: –0,6 %). Zyskiwał mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+1,5 %), ponownie najciekawiej – działo się na rynku cukru (biały:+2,6 %, brązowy/trzcinowy:+3,8 %). Przed tygodniem napisaliśmy na tych stronach, iż powinno się już brać pod uwagę taki scenariusz, w którym ,,słodzik” może mieć już dwuipółroczne dno za sobą. Przy czym ze względu na możliwe spowolnienie na rynku paliw (efekt bioetanolowy) wcale nie musi to być ,,winda”.

O –0,2 % spadły także notowania bawełny (–0,2 %). Inwestorzy najwyraźniej czekają jakie będą dla niej retorsyjne konsekwencje, gdy USA wprowadzi w życie kolejny pakiet karnych ceł wobec Chin. Rzecz jasna nie wygląda to wszystko dobrze, no ale po to są w demokracjach wybory….

Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.