Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

10.09.2018

PETRO NIE WYPALIŁO. WENEZUELA POGRĄŻA SIĘ NADAL

20 sierpnia rozpoczął się handel kryptowalutą Petro, która była częścią większej reformy monetarnej, zakładającej m.in. denominację bolivara oraz podwyższenie pensji minimalnej o 3400%. Już teraz widać, że hiperinflacja nie uda się powstrzymać w ten sposób.

Pomysł wprowadzenia kryptowaluty Petro (PTR) pojawił się już w grudniu ubiegłego roku. Ponieważ prąd w Wenezueli jest tani, obywatele masowo „kopali” bitcoiny, co pozwalało im na pozyskanie kilkunastu czy kilkudziesięciu dolarów miesięcznie. Zachęcony tym rząd Maduro uznał, że skoro Wenezuelczycy tak chętnie uciekają się do kryptowaluty, wystarczy podłożyć im własną kryptowalutę. Takim rozwiązaniem miało być Petro – kryptowaluta, a właściwie token, którego wartość powiązana jest z ropą, a jego kurs wymiany na USD zostaje ustalony przez bank centralny Wenezueli na 60 USD.

Gdyby Petro odniosło międzynarodowy sukces, mogłoby sprowadzić do Wenezueli obce waluty, co spełniałoby przynajmniej jeden warunek niezbędny do poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej. Niestety założenia tokena były błędne już od samego początku. Petro de facto był sposobem na obejście amerykańskich sankcji i miał umożliwić sprzedaż ropy.

Już 19 marca, czyli w dniu, w którym zakończyło się ICO, Donald Trump oficjalnie zdelegalizował obrót tokenami Petro przez obywateli Stanów Zjednoczonych oraz giełdy zarejestrowane w USA. Zagroził także sankcjami każdemu, kto będzie wykorzystywał Petro do transakcji z Wenezuelą. W efekcie, od momentu startu tokena, przeprowadzono z jego użyciem zaledwie 200 transakcji. Również jego wpływ na poziom inflacji nie został odnotowany.

Zupełnie inną kwestią jest fakt, że przez wzgląd na pogłębiający się kryzys, ropa, która miałaby być pokryciem tokenów, znajduje się… pod ziemią. Równie dobrze mogliby wypuścić token mający pokrycie w jeszcze nie wydobytym złocie. Co automatycznie rodzi kolejne pytanie – czy złoto, które ma stanowić pokrycie dla certyfikatów/obligacji, których sprzedaż rusza 11 września, również będzie znajdowało się pod ziemią? Jeśli tak, to możemy mieć do czynienia z kolejnym „bublem” od Maduro.

W ostatnim czasie republikański senator Marco Rubio z Florydy w wywiadzie dla telewizji Univision 23 z Miami powiedział, że Wenezuela stała się już zagrożeniem dla bezpieczeństwa w swoim regionie, a nawet dla USA, co jego zdaniem uprawnia Amerykanów do użycia sił zbrojnych w celu opanowania sytuacji.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.