Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

13.09.2018

EMERYTURY DLA MATEK 4+

EMERYTURY DLA MATEK OD 2019 ROKU. KOSZT PROGRAMU MAMA 4+ TO 900 MLN ZŁ ROCZNIE

 

Od przyszłego roku osoby, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować najniższej emerytury, będą mogły liczyć na nowe świadczenie. Koszty realizacji programu “Mama 4+” to szacunkowo 900 mln złotych rocznie.

 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program wsparcia dla rodziców “Mama 4+” trafił już do konsultacji społecznych. Start programu planowany jest na 1 stycznia 2019 roku, a nowe świadczenie mogą otrzymać osoby, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci.

– Chcemy docenić wszystkich rodziców, którzy wzięli na siebie trud wychowania kilkorga dzieci. Wspieramy oczywiście matki. Nie zapominamy też o ojcach, którzy z przyczyn losowych podjęli się samotnej opieki nad dziećmi. Państwo powinno dostrzegać i dostrzega różne grupy ludzi, które potrzebują wsparcia – podkreśla Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak tłumaczą autorzy ustawy, ma ona na celu uhonorowanie i docenienie okresu wychowywania dzieci.

– Podstawowym celem projektowanej regulacji jest zapewnienie środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych. Projektowane zmiany podkreślają ważną z punktu widzenia rozwoju kraju funkcję społeczną pełnioną przez rodziców, w większości kobiet, związaną z wychowywaniem dzieci – zaznaczają.

 

Kto będzie mógł dostać świadczenie?

 

Jak czytamy w projekcie ustawy, świadczenie może być przyznane matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, a także ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci – w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę.

Świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku, gdy dana osoba nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania (czyli nie nabyła prawa do emerytury) albo ma prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury.

Świadczenie będzie można otrzymać po złożeniu wniosku. Wysokość świadczenia nie będzie mogła być wyższa od najniższej emerytury (w 2018 roku to 1029,80 zł). W przypadku ustalonego prawa do emerytury lub renty, świadczenie będzie stanowić dopełnienie jej wysokości do wysokości najniższej emerytury.

Przyznane świadczenie będzie waloryzowane na zasadach i w terminach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.