Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

14.09.2018

Dolar się osłabia – główne pary generują ciekawe sygnały

USD

Spore zmiany zaszły w ostatnich kilkunastu godzinach handu na głównych rynkach walutowych, na co decydujący wpływ maiło wyraźne osłabienie dolara oraz jena, przy umacniających się walutach europejskich. Jeśli chodzi o dolara, to jego osłabienie z ostatnich kilkunastu godzin sugeruje, że trwa już druga noga rozpoczętego w połowie sierpnia ruchu korekcyjnego. Tym samym dalsze rozbudowywanie korekty wzrostowej tej pierwszej falki w dół, na co można było liczyć np. analizując wykres EUR/USD, jest już nieaktualne. Jeśli spojrzymy na indeks cenowy reprezentujący siłę dolara (patrz niżej), to można oczekiwać kontynuacji jego spadku (osłabienia USD) do strefy wsparć pokazanej na tym wykresie.

Taki ruch miałby zapewne istotny wpływ na trendy głównych par.

EUR/USD

Jeśli chodzi o rynek eurodolara, to istotny wzrost kursu tej pary doprowadził do pokonania oporów znajdujących się w okolicach 1.1670, co zanegowało formację trójkąta, o której pisałem w ostatnich raportach.

Tym samym, ze sporym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że 10 września rozpoczęła się druga „noga” wzrostowa na tym rynku. Mogłaby ona podnieść kurs tej pary do okolic 1.1970 w perspektywie zapewne kilku, kilkunastu dni.

Jak widać na powyższych wykresach, najbliższe opory znajdują się w okolicach 1.1750, a kolejne na 1.180. W krótkim terminie można moim zdaniem oczekiwać jakiegoś ruchu korekcyjnego, a pierwsze wsparcia znajdują się na 1.1675.

GBP/USD

Od jakiegoś czasu poprawia się również techniczny obraz pary GBP/USD. W ostatnich kilkunastu godzinach wybiliśmy się górą z formacji kończącego trójkąta rozszerzającego się.

Taki ruch zgodnie z kanonami klasycznej analizy technicznej powinien otworzyć drogę do wyższych poziomów cenowych. Najbliższe opory znajdują się na 1.3310, a genezę tego poziomu pokazałem wyżej. Scenariusz wzrostowy będzie aktualny dopóki nie cofniemy się poniżej 1.3020, gdzie usytuowane są ważne wsparcia. W przypadku inwestowania w pary z GBP należy mieć świadomość podwyższonego ryzyka związanego z trwającymi negocjacjami w sprawie Brexitu.

USD/JPY

Jeśli chodzi o omawianą w ostatnich raportach parę USD/JPY, to jej kurs wybił się wczoraj z formacji trójkąta. Z technicznego punktu widzenia otwiera to drogę do dalszego umacniania dolara względem jena.

Kolejne cele dla tej pary rozpoczynają się w okolicach 112.70, a tym samym pozostało jeszcze trochę miejsca zanim zmienność wzrośnie. W krótkim terminie możemy na tym rynku zobaczyć test wsparcia, które znajduje się w okolicach 111.60. Jeśli chodzi o robota inwestycyjnego z Exerii, którego wskazywałem w ostatnich raportach, to jest on obecnie poza rynkiem. Inwestor korzystający z niego na danych 15 min mógł zarobić na ostatnich wzorstach ok. 30 pipsów. Może to i nie za dużo, ale robot konsekwentnie realizował przyjętą strategię i np. odnowił pozycję po jej „wypięciu” w wyniku gwałtownego cofnięcia, które miało miejsce wczoraj ok. godziny 15. Pisząc o przewadze robotów, można się zastanowić ilu inwestorów odnosiłoby tą pozycję po 30 minutach, jak to zrobiła ta strategia.

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.
tm@efixdm.pl

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.