Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

24.09.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (24 – 09 – 2018)

Wchodzimy w tydzień w którym się na rynkach towarowo – surowcowych może się dziać doprawdy sporo, i to nie tyle w kontekście ostatnich informacji o niższych, choć progresywnych taryfach celnych dla Chin, ale ze względu na kalendarz. Zbliża się bowiem koniec kwartału, tego który zamyka dziewięciomiesięczny okres tegorocznych inwestycji, czyli wypracowywania ,,bazowych” stóp zwrotu dla wielu różnych firm i instytucji zbiorowego inwestowania.

 

Czas ,,upiększania okien” za 2018 r.

 

Kiedy nadzorujący tzw. rosyjski ślad prokurator domaga się usunięcia gospodarza Białego Domu z urzędu, to trzeba się liczyć z tym, że czas poprzedzający listopadowe wybory do Kongresu oraz całe późniejsze spectrum wynikających z nich scenariuszy, może zachwiać rynkami i nadszarpnąć dotychczasowy ,,urobek”. Trzeba zatem liczyć się z tym, że są to jeśli nie ostatnie dni, to na pewno już tygodnie na ,,doszlifowane” tegorocznych wyników inwestycyjnych. Z tego względu nie dziwi też podwyższone zainteresowanie wszystkimi niemal aktywami towarowymi, które stosunkowo łatwo da się podciągnąć w górę, przy niezbyt – dodajmy wyszukanej przy tym narracji. Dobrym tego przykładem była
w zeszłym tygodniu miedź (Nowy Jork:+7,9 %, Londyn: +3,9 %) oraz opinie ekspertów
z paru renomowanych banków, odwołujące się m.in. do ,,nieuzasadnionej tegorocznej przeceny” czy też rosnącej dynamiki importu branżowego do Chin. Zupełna jednak przy tym pomijano już kwestię przyczyn dotychczasowej słabości notowań ,,czerwonego metalu” oraz tego, że Chiny w latach 2015 – 2017 zbudowały tzw. niską bazę dla tegorocznej dynamiki importu. Głównych tego przyczyn upatrywać należy w będących  pod dostatkiem ilościach tego surowca w Państwie Środka, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę preferowany urzędowo recykling. Poza tym tamtejsza gospodarka chińska zużywa tego metalu relatywnie coraz mniej, co ma swoje uwarunkowania rozwojowe i technologiczne.

Nie wiele natomiast da się już chyba ,,wycisnąć” z ropy naftowej, przede wszystkim dlatego, że tania nie jest. Tym bardziej, gdy przyjmiemy, że znajdujemy się już też poza ,,pikiem” bieżącego cyklu koniunkturalnego. W minionym tygodniu WTI:+2,6 % (wzrost do 70,78 USD/bbl), Brent: +0,9 % (wzrost do 78,80 USD/bbl)

Dobrą perspektywę dla wzrostu notowań zachowuje ciągle złoto (sieć:+0,2 %, fixing: ) Może jest to właśnie ta klasa aktywów, która najlepszy okres tego roku będzie mieć
w ostatnim nader burzliwym zapewne politycznie kwartale. Póki co, w ubiegłym tygodniu zyskiwały wyraźnie: srebro (sieć: +1,5 %, fixing:–0,8 %) oraz platyna (sieć: +3,8 %, fixing:+2,9 %) i pallad (sieć:+7,6 %, fixing:+5,8 %).

Ożywieniu na rynku metalami szlachetnych towarzyszyły podobne zachowania na parkiecie metali przemysłowych.  Poza wspomniana miedzią impulsem wzrostowym objęte zostały także, poza cyna (–0,3 %): aluminium (+0,6 %), cynk (+4,3 %) nikiel (+3,7 %)
i ołów (+2,5 %).

 

Zboża mają solidne fundamenty

W górę ruszyły znów zdecydowanie parkiety roślinno – zbożowe zboża, tym akurat
nie sposób zarzucać oderwana od fundamentów, choćby ze względu skutki tegorocznej suszy oraz różne kataklizmy pogodowe (np. USA).  Trudno oprzeć się tu refleksji, że gdyby nie wojna handlowa i towarzyszące jej obawy o możliwości zbytu dla amerykańskich płodów rolnych w Chinach, to ten segment rynku byłby dużo wyżej. Na razie D. Trump jedynie przestrzega Państwo Środka przed wyrządzaniem szkód amerykańskim farmerom, a zboża niejako w odpowiedzi na to – zyskują. I tak w minionym tygodniu pszenica (,,zwykła”:+2,0 %, twarda/czerwona: +1,7 %), kukurydza (+1,5 %),soja (fasolka:+2,0 %, mączka:+0,06%), owies (+4,6 %). Taniał zaś, i to sporo ryż (–5,8 %), chyba trochę też na zasadzie ulgi, że ,,chleb Azji” nie będzie potrzebny aż w takich ilościach. Jeśli jeszcze mowa o tym, co martwi farmerów w USA, to w omawianym okresie były to niewątpliwie spadające ceny rzepaku
(–2,0 %) i jeszcze bardziej bawełny (–3,3 %).

 

Chiny w obliczu epidemii ASF

 

Spokojniej niż w ostatnich tygodniach działo się na rynku ,,mięsa czerwonego”, gdzie
wołowina – zależności od rodzaju drożała (żywiec: +0,3 %) lub taniała (młode woły: –0,3 %). Mięsa wieprzowe zaś w postaci tusz tylko zyskiwało (+1,3 %). Afrykański pomór świń, zwany skrótowo ASF może popchnąć notowania wieprzowiny mocno w górę.
W Ostatni czasie w Państwie Środka zarejestrowano kilka niezależnych ognisk chorobowych. Trzeba się liczyć z tym, że przeciwdziałając epidemii nagle pojawi się olbrzymia podaż, lecz od dzisiaj za rok może być już na chińskim rynku głęboki tego rodzaju mięsa deficyt. Na nieporównywalnie mniejszą skalę możemy tego zjawiska doświadczyć
w Polsce.

Mizerią wiało na rynku tzw. softów. Kakao (–2,3 %), kawa (Arabica:–0,2 %, Robusta:
0,0 %), mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–4,0 %), no i cukier (biały: –2,5 %, trzcinowy: +2,8 %). Zniżka tego ostatniego może budzić pewne rozczarowanie w obliczu poprzednich zwyżek, lecz to, że pokonanie tzw. twardego dnia, wcale nie musi od razu oznaczać ,,windy” przecież wiadomo.

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.