Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

01.10.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (01 – 10 – 2018)

,,Upiększanie okien” na ropie

Zeszłotygodniowy impet z jakim rynki zabrały się za kwartalne, a zapewne też i w znacznej mierze całoroczne roczne (na bazie 9 miesięcy br.) ,,upiększanie okien” spowodował też mocną progresję notowań ropy naftowej, tj. WTI o +3,4 % (wzrost do 73,25 USD/bbl) i Brent o + 4,9 % (wzrost do 82,73 USD/bbl) do nader wysokich już poziomów. Przy czym, nie tyle są one istotnymi
w wymiarze historycznym, co przede wszystkim – kontekstowym, biorąc pod uwagę zejście światowej gospodarki z jej szczytowej fazy.

 

Słabe metale, czyli zgodnie z ,,normą”

W dalszym ciągu w dołku pozostawało w ubiegłym tygodniu złoto (sieć: fixing: –0,9 %), na pewną ,,autonomię”, choć tylko w obrocie sieciowym (+2,4 %, bo fixing: –0,2 %) zdołało wybić się srebro, natomiast platyna traciła już na obu rynkach (sieć: –0,8 %,  fixing: –1,6 %), a pallad, niejako dla odmiany na obu zyskiwał (sieć: +2,4 %,  fixing:+4,6 %).

Do swojej normalnej w tym roku, czyli spadkowej temperatury powróciła miedź (Nowy Jork:
–1,8 %) Londyn: –0,3 %) podobnie zresztą zachowywała się trzy inne metale przemysłowe, tj.: aluminium (–1,6 %), cyna (–0,7 %),  nikiel (–3,6 %), pod dodatniej stronie rynku tym razem znalazły się cynk (+3,6 %) oraz ołów (+0,3 %).

 

Realizacja zysków na pszenicy

Jeszcze większą przemiennością cechował się zeszłotygodniowy parkiet towarów rolno – spożywczych, przede wszystkim ze względu na element realizacji ryzków. Czynnik ten można bowiem łączyć ze spadkiem notowań pszenicy (zwykła: –2,4 %, twarda/czerwona: –2,6 %), która w tym roku zyskała ok. +20 %. Spadki notowań dotknęły w minionym tygodniu także kukurydzę (–0,2 %), ryż
(–1,0 %) i soję (fasolka: –0,2 %, mączka: +0,0 %), lecz tutaj akurat trudno mówić o dodatniej tegorocznej stopie zwrotu, bo ta oscyluje na poziomie odpowiednio: +1,5 %, –17 % oraz –12 %, –2 %. Zyskiwały z kolei w omawianym okresie: owies (+4,6 %) i rzepak (+2,7 %). Ten pierwszy jest w tym roku na plusie: +9 %, zaś drugi: +7 %, i wraz z pszenicą oba wyglądają ciągle jeszcze obiecująco.
Dobrą passę z ostatnich tygodni kontynuuje ,,czerwone mięso”, w omawianym okresie zyskiwała zarówno wołowina (młode woły: +1,0 %, żywiec: +1,4 %), jak i wieprzowina (tusze: +0,3 %).

 

Przeceny na softach

Wśród softów realizację zysków mieliśmy na kakao (–5,0 %), którego stopa zwrotu za ten roku to
ok. +8 %, jest to o 1 % więcej niż wynosi dla mrożonego koncentratu soku pomarańczowego, który akurat w ubiegłym tygodniu zyskał, ale tylko +0,2 %.  Tegoroczne notowania stara się usilnie poprawić kawa. Kurs Arabiki zyskał w poprzednim tygodniu+2,8 %, lecz od początku br. jest ponad
–18 % ,,pod kreską”. Podobnie sprawa przedstawia się dla Robusty, gdzie jednak YTD jest o połowę mniejszy, w znacznym stopniu, dzięki ubiegłotygodniowej zwyżce o +4,3 %. Na pokaźnych tegorocznych  ,,minusach” jest również cukier, biały –19 %, trzcinowy/brązowy: –2,6 %, w ubiegłym tygodniu ten pierwszy stracił: –3,1 %,  drugi zaś zyskał: +3,3 %. O –3,5 % obniżyły się w trakcie minionego tygodnia ceny bawełny, z tego względu jej tegoroczna stopa zwrotu jest teraz ujemna i wynosi przeszło: –2 %.

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.