Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

08.10.2018

Komentarz z rynku towarowego (08 – 10 – 2018)

Drożejąca ropa budzi już obawy

Około półtoraprocentowa zwyżka cen ropy naftowej  (Brent: +1,7 %, wzrost do 84,16 USD/bbl, WTI: +1,4 %, wzrost do 74,34 USD/bbl) w minionym tygodniu, doprowadziła już notowania obu tych gatunków paliw do takiego miejsca, w którym coraz wyraźniej dostrzega się przejawy refleksji. Nie brakuje bowiem opinii, które nie powinny być też obce czytelnikom tych stron, a mianowicie mówiące o tym, że bieżące kursy ropy są dość ,,luźno” powiązane z fundamentami, zaś aktualny stan rzeczy można traktować jako przykład  przewagi ,,chciwości nad strachem”. Innymi słowy w każdej chwili wahadło może przesunąć się w drugą stronę, gdyż od strony podażowej rynek jest przynajmniej zrównoważony. Tym niemniej ,,licytowanie” , zwłaszcza ,,irańską kartą” może jeszcze jakiś czas potrwać, są tacy, którzy uważają, iż nawet do momentu w którym WTI otrze się o cenę 80 dolarów za baryłkę.

 

Złoto wchodzi do gry?

Zbliżanie się do być może najważniejszych od dekad, jeśli wziąć pod uwagę możliwe ich następstwa, wyborów do amerykańskiego Kongresu, a także w nie mniejszym stopniu przypominające się ze swoimi problemami sektora finansowego – Włochy, spowodowały pewien zauważalny wzrost zainteresowania złotem. W rezultacie ,,żółty metal” zyskiwał w ubiegłym tygodniu w zależności od miejsca kwotowania  od +0,8 %  (sieć) do + 1,5 % (fixing). W ślad za nim, choć połowicznie podążyło srebro, tj. na fixingu: +2,3 %, zaś w obrocie elektronicznym: +2,3 %.  W przypadku dwóch pozostałych metali szlachetnych – pallad został przeceniony na obu parkietach (w sieci:–1,4 %, na fixing:–3,0 %), a platyna na obu zyskiwała (sieć: +0,2 %, fixing: +1,1 %).

Z kolei wśród  metali przemysłowych dodatnia stopę zwrotu, oprócz ołowiu (–0,2 %) wykazały w omawianym okresie: aluminium (+5,1 %), cyna (+0,2 %), cynk (+3,3 %) oraz miedź, lecz tylko nieznacznie na London Metal Exchange (+0,1 %), bo w ramach nowojorskiego rynku sieciowego było to –0,1 %.

 

Szał zakupów na zbożach

Do wzrostów, i to także tych bardzo dynamicznych powróciła spora cześć towarów rolno – spożywczych. W całości zyskiwał na wartości parkiet zbóż i roślin oleistych, tj.: pszenica (,,zwykła”:+2,3 %, twarda/czerwona:+2,5 %), kukurydza  (+3,3 %), soja (fasolka: +2,7 %, śruta: +3,4 %), owies (+8,4 %), ryż (+10,5 %) i rzepak (+2,6 %). Stąd obserwowaną w tym samym czasie słabość notowań ,,mięsa czerwonego”, tzn. wołowiny (młode woły: –0,6 %, żywiec: –0,5 % i wieprzowiny: tusze+0,1 %) traktować można w kategoriach ,,technicznych”. W tym wszystkim należy mieć chyba świadomość idzie drożyzna, o tym jak bardzo stanie się dotkliwą dla konsumentów przesądzą niemal jak zawsze zresztą – ceny paliw.

 

oraz na kawie i cukrze

W pierwszym tygodniu IV kw. ciekawie pod względem tegorocznej struktury stóp zwrotu przestawiała się sytuacja na rynku tzw. softów, ponieważ taniały akurat te kategorie towarowe, które od początku roku ciągnęły ten rynek w górę, czyli kakao (–1,6 %) oraz mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–2, 6%). Być może drożejąca w zeszłym tygodniu kawa (Arabica: +6,3 % i Robusta:+6,5 % ) i cukier (biały: +7,9 %, trzcinowy: +12,8 %) są zapowiedzią jakiś istotnych w tym względzie przetasowań. Pewnym jakby outsiderem na tym tle pozostaje bawełna, której kurs spadł w minionym tygodniu o –0,3 %. Niemniej od początku roku jest on ,,pod kreską” –3,2 %, co może zostać zniwelowane nawet w trakcie jednej sesji.

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.