Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

15.10.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (15 – 10 – 2018)

Spadek cen ropy nie powinien zaskakiwać

Zeszłotygodniowy wstrząs na rynkach nie ominął też niektórych kategorii towarowych, przede wszystkim jednak tych, które mogą w bieżącej fazie cyklu koniunkturalnego wyglądać na przewartościowane, tak jak choćby ropa naftowa. W rezultacie kurs gatunku Brent obniżył się w minionym tygodni o –4,4 % (spadek do 80,43 USD/bbl), a gatunku WTI o –4,0 % (spadek do 71,34 USD/bbl). O tym, że bieżące kursy ropy dość luźno zdają się być powiązane z takimi faktami, jak np. zrównoważenie rynku od strony podażowej – pisano w ostatnim czasie na tych stronach już wystarczająco wiele, czyli przecena nie powinna być tu jakimś zaskoczeniem.

 

 

Obiecujące złoto

W obliczu ubiegłotygodniowego otarcia się rynków o panikę zyskiwało złoto (sieć: +1,3 %,  fixing:
+1,3 %), dające zresztą już nieco wcześniej odznaki, że najlepszy w tym roku okres może mieć ciągle przed sobą. Teraz wraz ze zbliżaniem się do ,,oktawy” wyborczej w USA oraz różnych wynikających z tego scenariuszy, może być to właśnie ten ,,właściwy” czas dla kruszcu. Średnioroczna ,,londyńska” cena złota to aktualnie 1278,40, w przyszłym roku – zdaniem ekspertów BoA/Merrill Lynch może to być 1350 USD/oz, tj. o +5,6 % wyżej.

Zwyżka ,,żółtego metalu” dała też pewien impuls dla platyny (sieć: +1,8 %, fixing:+0,0 %) oraz palladu (sieć:+0,3 %, fixing:+2,0 %). Na uboczu natomiast pozostało srebro (sieć: –0,1 %,  fixing:
–0,2 %). Jest to o tyle też zastanawiające, że ,,biały metal” tracił na wartości w warunkach, gdy drożało zarówno złoto, rozumiane kategoria tezauryzacyjna, jak i w momencie kiedy zwiększała swoją cenę większość, poza aluminium (–4,7 %), metali przemysłowych, tj.: cyna i cynk (po +0,5 %), miedź (Nowy Jork:+1,3 %,  Londyn:+1,8 %), nikiel (+2,6 %) i ołów (+1,9 %). Wzrostu notowań metali strategicznych upatrywałbym jednak nie tyle w jakimś nagłym przypływie sentymentu dla koniunktury w przemyśle, co raczej w lokowaniu środków na zasadzie – ,,parkingu”, czyli przeczekania. Efekt ten jeszcze bardziej był wyraźny na rynku towarów rolno – spożywczych,
a zwłaszcza tzw. softów.

Jeśli zaś chodzi o zboża i rośliny oleiste to ten segment rynku wyszedł z zeszłotygodniowej zawieruchy na relatywnie małych stratach. Taniały bowiem w ograniczonym zakresie pszenica (,,zwykła”: –0,7 %, twarda/czerwona: 0,0 %), soja (fasolka: –0,1 %, mączka: –0,8 %), ryż (–1,2 %) i rzepak (–0,8 %), drożały: owies (+0,3 %) i kukurydza (+1,5 %). Zwyżkę notowań tej ostatniej  wiązać należy z przedwyborczymi działaniami Donalda Trumpa, który w trakcie pobytu w Iowa dał amerykańskim farmerom prezent w postaci zapowiedzi większych możliwości zbytu kukurydzy jako surowca bioetanolowego.  Przy czym, nie brakuje głosów, że może to być raczej trudne do przeprowadzenia, nie tylko ze względu na siłę lobby naftowego w USA.

Dużo gorzej niż na zbożach działo się w omawianym okresie na rynku ,,mięsa czerwonego”. Obserwowaliśmy znaczne spadki kursów kontraktów na wołowinę (młode woły: –5,3 %, żywiec:  –1,3 %) i wieprzowinę (–4,4 %). Przez parkiet w Chicago przeszła silna fala niepewności związana ze zwiększoną okresowo podażą mięsa – będącą następstwem różnych epidemii w światowej hodowli, także drobiu, który pod względem cenowym stanowi sporą przecież konkurencję dla ,,mięsa czerwonego”.
 

Softy jako ,,bezpieczny port” ?

Wspomniane już ,,miękkie” były największym beneficjantem turbulencji minionego tygodnia.  Do silnych wzrostów powróciło w tym czasie kakao (+6,7 %), a dobrą od niedawna passę kontynuowały cukier (biały: +5,1 %, trzcinowy:+3,4 %) oraz kawa (Arabica: +6,9 %, Robusta: +4,2 %), poza tym, drożał również mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+0,3 %). W tym tygodniu możemy wprawdzie oczekiwać pewnego ,,odwrócenia się” rynku, lecz w przekroju całego kwartału, który będzie zapewne dość nerwowym, softy mogą stanowić realną alternatywę, oprócz tego rzecz jasna, że same w sobie pozostają interesującymi miejscami alokacji kapitału.  Tego samego nie można chyba powiedzieć o bawełnie, pomimo tego, że w zeszłym tygodniu podrożała o +2,9 %.

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.