Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

04.11.2018

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 05.11-09.11

Ostatni tydzień przyniósł dość dużą zmienność na rynku eurodolara, finalnie jednak dolar nieznacznie umocnił się wobec euro. W pierwszej części tygodnia obserwowaliśmy kontynuację ruchu spadkowego, w stronę poziomu  1,13. W okolicach wsparcia do gry włączyła się strona popytowa, która została wsparta wypowiedzią Donalda Trumpa oraz pozytywnym przebiegiem rozmów  pomiędzy UE i Wielką Brytanią.

Prezydent USA poinformował o możliwym kompromisie z Chinami, co konsekwencji pozwoli, na szybkie podpisanie nowej umowy handlowej z Chinami.

W kwestii negocjacji pomiędzy UE-UK, Financial Times poinformował, iż UE może zdecydować się na kompromis w sprawie granicy z Irlandią Północną, który dawałby  Wielkiej Brytanii silniejsze gwarancje. W ramach ustępstw wobec Londynu, UE przedstawi swoje “pełne warunki”, które mają obowiązywać do czasu uzgodnienia stałej umowy handlowej, pomiędzy UE i Wielką Brytanią. W konsekwencji powyższych informacji euro umocniło się wobec dolara osiągając szczyt na poziomie 1,1458. Sytuacja uległa całkowitej zmianie  w piątek, po danych z rynku pracy w USA. Zgodnie z prognozą stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie  i wyniosła 3,7%, natomiast wzrost zatrudnienia wskazał na silne odbicie. Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych  wyniosła 250K, przy prognozie na poziomie 193K. Z kolei zatrudnienie w sektorze prywatnym z wyłączeniem rolnictwa wzrosło do 246K. Bardzo dobrze wypadły odczyty dotyczące wynagrodzenia. Jak się okazało średnie godzinowe zarobki wzrosły do 3,1%, co jest najlepszym wynikiem od ponad dekady.  Powyższe dane wsparły dolara oraz umocniły tezę o kolejnej podwyżce stóp procentowych w grudniu. W chwili obecnej grudniowe szanse wynoszą 73,6%. Świetne odczyty w USA przełożyły się na umocnienie dolara oraz spadek indeksów w USA. Inwestorzy zakładają bowiem, że Rezerwa Federalna jest na dobrej drodze, do kolejnych podwyżek w 2019 roku.

W przyszłym tygodniu uwaga inwestorów skupiona będzie wokół wyborów w USA oraz posiedzenia Rezerwy Federalnej, która zgodnie z oczekiwaniami nie powinna podnieść stóp procentowych. Warto będzie także śledzić odczyt wskaźnika ISM i PMI dla usług oraz dane dotyczące inflacji PPI w USA. Z europejskich danych poznamy całą serie wskaźników PMI dla usług, następnie produkcję przemysłową w Niemczech oraz biuletyn ekonomiczny EBC.

(W najbliższych dniach możemy być także świadkami, kolejnych przepychanek dotyczących “poprawionego” włoskiego budżetu). 

Strona podażowa obroniła w zeszły czwartek wsparcie na poziomie 1,13, co doprowadziło do silnych wzrostów. Para walutowa dotarła do poziomu 1,1458, który jest ograniczony linią trendu spadkowego (wykres o interwale 4H). (Ruch wzrostowy zniósł 50% spadków z poziomu 1,1621 do 1,1301).

Patrząc szerzej na wykres eurodolara w układzie dziennym, możemy zauważyć, że strona podażowa respektuje wsparcie na poziomie 1,13 ale popyt wciąż pozostaje słaby. Wykres wskazuje na formację podwójnego dna, natomiast czwartkowa świeca wygląda dość obiecująco. Dodatkowo kanał spadkowy przybiera formację klina. Z pewnością utrzymanie się kursu eurodolara powyżej poziomu 1,13, będzie wspierać stronę popytową.

W związku z powyższym nadchodzące sesje mogą przynieść próbę odbicia, które może mieć jednak ograniczony charakter.  Pokonanie ostatniego maksimum na poziomie 1,1458, otworzy drogę w stronę 1,1509-43. Zanegowaniem wariantu  z odbiciem, będzie zejście poniżej poziomu 1,13, co pozwoli stronie podażowej, skierować się w stronę 1,1250 lub nawet w okolice 1,12. 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.