Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

04.11.2018

Waluty – USD się osłabi – uwaga na funta i euro

EUR/USD

Miniony tydzień na rynku EUR/USD przyniósł test minimów z połowy sierpnia br., które póki co zostały w bardzo dobrym stylu obronione. Teoretycznie więc mogła się zakończyć duża struktura korekcyjna budująca się od szczytu z 24 września. To z kolei mogłoby sugerować, że obecny ruch w górę jest początkiem trwających co najmniej kilkanaście sesji wzrostów. Taka teza będzie dla mnie scenariuszem preferowanym dopóki minimum znajdujące się na 1,130 będzie utrzymane. W ostatnich godzinach piątkowej sesji oglądaliśmy mocne cofnięcie, co jak widać na drugim z powyższych wykresów może być związane z negatywnym testem pierwszego oporu tworzonego przez linię trendu spadkowego. Właśnie ta linia jest dla mnie poziomem (1,1432), którego pokonanie otworzyłoby drogę do znaczącego umacniania euro względem dolara. Jeśli nastąpi pokonanie tego oporu, to kolejnych celów dla tego rynku szukałbym w strefie 1,1530-1,1565, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Co stałoby się na tym rynku jeśli jednak minimum na 1,130 zostałoby pokonane ? Moim zdaniem droga do niższych poziomów zostałaby otwarta, a konkretnie do okolic 1,1180, gdzie znajduje się dolna część ważnej strefy wsparć, którą prezentuję na pierwszym z powyższych wykresów.

Ze względu na teoretycznie korzystny stosunek potencjału do ryzyka można do rozegrania scenariusza wzrostowego na EUR/USD użyć jednego z robotów inwestycyjnych z Exerii nastawionych na trend wzrostowy. Obecnie większość ich jest poza rynkiem, więc jeśli pojawią się sygnały zakończenia rozpoczętych w miniony piątek spadków, to długie pozycje po stosunkowo dobrych cenach zostaną na tej parze otwarte, a roboty inwestycyjne będą je nadzorować.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1300 1,1432
Istotny 1,1180 1,1565

 

 

USD/CAD

Cały miniony tydzień na rynku USD/CAD trwały próby wyjaśnienia sytuacji technicznej, a konkretnie wskazania czy ostatnie próby wybicia z kanału spadkowego są skuteczne lub też inaczej trwałe. Niestety na ten moment trudno odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie, gdyż rynek w zasadzie cały czas znajduje się w okolicach wskazanych wyżej (drugi z powyższych wykresów) ważnych oporów. Moim zdaniem patrząc na kształt budującej się od minimum z 1 października struktury wzrostowej można zacząć ją klasyfikować jako formację klina korekcyjnego. Klin w takim położeniu byłby zapowiedzią znaczących spadków, które mogłyby się pojawić po wybiciu z tej formacji dołem. Kluczowe wsparcie znajduje się na 1,3050 i jego pokonanie w pierwszym ruchu mogłoby doprowadzić do spadku w okolice 1,29, gdzie znajdują się następne wsparcia. Teoretycznie wybicie z tego klina dołem mogłoby doprowadzić do ruchu w okolice 1,2730, zapewne w perspektywie kilku, kilkunastu sesji. Genezę tego ostatniego poziomu pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Obecnie wariant spadkowy wydaje się być scenariuszem nieco bardziej prawdopodobnym. Zanegowaniem takiego scenariusza byłoby wybicie z owego klina górą czyli pokonanie okolic 1,3220.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3050 1,3170
Istotny 1,2890 1,3220

 

GBP/USD

Wypowiedzi brytyjskiego ministra ds. Brexitu o zbliżającym się końcu negocjacji z UE zmieniły układ sił na rynku funta. Powodując jego dynamiczne umocnienie, co oczywiście musiało się przełożyć na trend pary GBP/USD. Ta para jeszcze kilka dni wstecz przełamywała bez większej walki wszelkie wsparcia. Po ww. wypowiedziach dynamicznie nad wszystkie te wsparcia/opory wróciła. Tym samym wróciła nadzieja strony popytowej na wykształcenie co najmniej kolejnej fali w górę. Byłaby ona analogiczna do ruchu z okresu sierpień-wrzesień 2018. Przy takich założeniach pierwszym poważnym celem dla tego rynku byłyby okolice 1,330. Dwie sekwencje wzrostowe (patrz drugi z powyższych wykresów) byłyby tam równe. Aby taka teza była obowiązująca, muszą zostać utrzymane minima z ubiegłego tygodnia znajdujące się w okolicach 1,270. Pierwsze wsparcia znajdują się natomiast między 1,2945 a 1,2870. Genezę tej strefy pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Najbliższe opory znajdują się z kolei w okolicach 1,3070. Ich pokonanie otworzyłoby drogę w kierunku 1,32, gdzie biegnie linia poprowadzona po ostatnich, lokalnych szczytach.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2945 1,3070
Istotny 1,2870 1,3200

 

 

USD/JPY

Dynamiczne wzrosty na pierwszych sesjach i spora zmienność na ostatnich, to krótki opis zachowania rynku USD/JPY w minionym tygodniu. Trzeba przyznać, że wzrosty z początku tygodnia były dla mnie zaskoczeniem. Płynnie przeszliśmy z okresu słabości do okresu siły tej pary bez jakiś nadzwyczajnych zmian w otoczeniu rynkowym. Z obecnej perspektywy wydaje się, że cała struktura budująca się od minimum z 15 października mogła być korektą płaską rozszerzoną (3-3-5), która na szczycie z 31 października mogła ulec wypełnieniu. Taka teza będzie dla mnie obowiązująca, dopóki nie pokonamy 113,40, do którego to poziomu w miniony piątek się zbliżyliśmy. Aby więc scenariusz z korektą płaską mógł się realizować, początek nadchodzącego tygodnia powinien przynieść wyraźne spadki. Dla mnie pokonanie pierwszego wsparcia znajdującego się na 112,75 byłoby pierwszym poważnym sygnałem realizacji scenariusza spadkowego. Byłby on pokłosiem uznania struktury budującej się od 15 do 31 października jako korekty płaskiej znoszącej falę w dół rozpoczętą w pierwszych dniach października. W takim przypadku celów dla ruchu w dół szukałbym na 111,55 lub na 110,50. Wsparcia te wynikają z proporcji fal. Z drugiej strony, jeśli wyraźnie pokonamy ostatni szczyt na 113,38, to rozważania o korekcie płaskiej staną się nieaktualne. Wówczas trend wzrostowy powinien być kontynuowany, gdyż obraz długoterminowy (patrz pierwszy z powyższych wykresów) jest cały czas pozytywny. Jeśli tak by się stało, to pierwszych celów szukałbym w okolicach 114,60, a kolejnych w pobliżu 116,30.

 USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 112,75 113,38
Istotny 110,50 114,60

 

 

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

tm@efixdm.pl

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.