Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

05.11.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (5 – 11 – 2018)

Ropa powinna wejść w trend boczny

Październik przyniósł nam więc oczekiwaną przez nas u progu tego miesiąca korektę na rynku paliw. Kursy obu gatunków ropy naftowej tj. WTI oraz Brent spadły odpowiednio o: –10,8 % i –9,3 %. Przeceny na ropie kontynuowane były jednak też przez cały miniony tydzień, który nałożył się zatem już na listopad. Ostatecznie w trakcie pięciu minionych dni handlowych notowania ropy WTI obniżyły się o –6,5 % (spadek do 63,14 USD/bb), a Brent o –6,1 % (spadek do 72,83 USD/bbl).
Osobiście oczekiwałbym, że w najbliższych dniach sytuacja powinna się uspokoić, zaś w nieco dłuższym okresie rynek ropy powinien wejść w trend boczny. W sumie o dodatnie 2-cyfrowe stopy zwrotu w przekroju całego 2018 r., które dla wielu jeszcze nie tak dawno były czymś niemal pewnym, może być doprawdy trudno.  Póki co, gatunek WTI zyskał od początku br.: +8,9 %, natomiast Brent: +4,5 %.

Wchodzimy w tydzień, który ze względu na wtorkowe wybory do Izby Republikanów i do Senatu USA, miały być kulminacyjnym momentem dla tegorocznych notowań złota. Tymczasem ,,żółty metal” stracił w poprzednim tygodniu na wartości: –0,2 % (w obrocie sieciowym) i –0,1 % (fixing). Stało się to jednak nie tyle ze względu na dużo większą już przewidywalność wyborów (i ich ewentualnych skutków), lecz w następstwie odczytów popytu na złoto w III kw. br. przedstawianych przez World Gold Council. Można odnieść wrażenie, że rynek z nie do końca też uzasadnionych przyczyn, przyłożył nadmierną wagę do skurczenia się stanów kruszcowych ETF-ów, które
w porównaniu z analogicznym kwartałem sprzed roku zmniejszyły swój stan posiadania o –103,2 tony, a cały ten segment inwestycyjny złota spadł o –21 %. Warto tu też nadmienić, że złoto w dużej mierze mogło przejść z tzw. słabszych do nie silniejszych rąk, czyli tych tezauryzacyjnych.
Wzrósł bowiem efektywny popyt ze strony banków centralnych (+22 %) oraz detalicznych inwestorów, szukających długoterminowych lokat kapitałowych w postaci sztabek i monet (+28 %). Poza tym, warto przy tym też podkreślić, iż o +6 % wzrósł popyt jubilerów najważniejszej siły branżowej na rynku złota, generującej przeszło 55 % zapotrzebowania na kruszec ogółem.

 

Złoto potrzebuje głębszych przemyśleń

Znacznie bardziej dynamicznie od złota zachowywały się w omawianym okresie notowania srebra   (sieć:+0,4 %, fixing:+0,8 %), a przede wszystkim platyny (sieć i fixing po +4,9 %) i palladu (sieć:+1,7 %, fixing:+1,9 %). Jeśli chodzi o ,,biały metal” to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że uwypuklona powyżej tendencja tezauryzacyjna wśród tzw. detalistów akumulujących sztabki i monety przełoży się także na dalsze zwiększenie zainteresowania srebrem.

 

Uzasadnione zainteresowanie miedzią

Na rynku metali przemysłowych taniały tym razem cyna (–0,5 %) i cynk (–1,4 %), a drożały: aluminium (+0,3 %), miedź (Nowy Jork: +2,4 %, Londyn: +1,6 %), nikiel (+1,1 %) i ołów (+0,9 %). Wokół miedzi zrobiło się w ostatnich dniach spore ożywienie, z tego m.in. względu, że dostrzeżono kurczące się stany magazynów giełdowych, efekt regulacji OECD, a także pewnych przeszłorocznych przestojów modernizacyjnych w niektórych chilijskich zakładach wydobywczo – przetwórczych.

 

 

Mocne zboża i dychotomiczny rynek softów

Sporo wzrostów w zeszłym tygodniu widzieliśmy na rynku towarów rolno – spożywczych.
W najbardziej widoczny sposób miały one miejsce na parkietach zbóż i roślin oleistych, gdzie zyskiwały notowania pszenicy (,,zwykła”:+0,7 %, twarda/czerwona:+5,5%), kukurydzy (+0,9 %) i soi (fasolka: +5,0 %, mączka: +1,2 %). Na zero lub z minusami wyszły w tym okresie – kolejno: rzepak (0,0 %), owies (–2,6 %) i ryż (–1,7 %). Sąsiedni rynek ,,mięsa czerwonego” był już dużo słabszy: wołowina (młode woły: +0,03 %, żywiec: –1,1 %), wieprzowina (–2,6 %).

Dychotomicznie w dalszym ciągu zachowuje się segment tzw. softów. Drożeją kakao (+0,9 %)
mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+1,8 %) oraz ,,połowicznie” kawa (Arbaca: +0,3 %, Robusta: –0,06 %). Spod ,,kreski” ponownie nie zdołał się w ubiegłym tygodniu wydobyć cukier
(biały: –3,3 %, trzcinowy/brązowy: –2,9 %).

Najbliższe wyborcze dni w USA, ze względu na dość osobliwe i nieraz też na tych stronach podkreślane – konotacje pomiędzy dobrą passą Donalda Trumpa a dodatnimi notowaniami bawełny (w tygodniu: +0,3 %), mogą przynieść spore wahania na tym rynku. Nie małe przecież napięcie utrzymuje się wśród amerykańskich plantatorów, wiąże się ono z docelowym kształtem nowej umowy ramowej, którą administracja waszyngtońska zamierza przedłożyć Chinom. Coraz częściej pojawiają się przy tym głosy, że bawełna to może być jeden z najbardziej dynamiczniejszych rynków towarowych w końcowej fazie tego roku.

 

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX DOM MAKLERSKI  SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.