Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

11.11.2018

Waluty – spore wahania – rynki szukają kierunku trendu

EUR/USD

Wzrosty w pierwszej części i dynamiczne spadki w drugiej, to krótki opis zachowania rynku EUR/USD w minionym tygodniu. Jego zamknięcie na minimach, oraz kształt tygodniowej świecy (mały czarny korpus i długi górny cień) nie nastrajają zbyt pozytywnie inwestorów liczących na wzrosty kursu eurodolara. Dopóki jednak trzymane są minima z 31 października (1,1302) jest szansa na zbudowanie jakiegoś trendu bocznego, jednak do realizacji takiego scenariusza niezbędna jest aktywacja popytu już na początku nadchodzącego tygodnia. Jeśli to się nie stanie, sytuacja posiadaczy długich pozycji na tej parze zacznie się robić bardzo trudna. Do czego to może doprowadzić ? Moim zdaniem nawet do ruchu w okolice 1,1180, gdzie znajdują się dolne ograniczenia prezentowanych na powyższych wykresach kanałów spadkowych. Taki scenariusz może wspierać układ cykli, który prezentuję na pierwszym z powyższych wykresów. Co musiałoby się zdarzyć aby sytuacja inwestorów liczących na wzrosty się poprawiła ? Dla mnie musiałyby zostać pokonane najbliższe opory znajdujące się na 1,1380 (patrz drugi z powyższych wykresów). Kluczowe opory znajdują się jednak dopiero na 1,1450 i jeśli poziom ten zostałby pokonany, to można byłoby liczyć na jakieś większe (np. do okolic 1,16) wzrosty.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1302 1,1380
Istotny 1,1180 1,1450

 

 

USD/CAD

Próby wybicia dołem z hipotetycznej jak się okazało formacji klina korekcyjnego zakończyły się niepowodzeniem, a po dynamicznym powrocie do wnętrza tej formacji kurs USD/CAD bardzo szybko ustanowił nowe maksima. W okolicach tych maksimów zakończyliśmy miniony tydzień, a tym samym można powiedzieć, że wybicie górą z budującej się od czerwca br. konsolidacji stało się faktem. Takie wycie otwiera drogę w kierunku co najmniej 1,3390 (czerwcowy szczyt), a w przypadku jego pokonania do strefy 1,3515-1,3590 (patrz pierwszy z powyższych wykresów). Wariant wzrostowy będzie dla mnie scenariuszem preferowanym dopóki kluczowe wsparcie znajdujące się na 1,3055 (patrz drugi z powyższych wykresów) będzie utrzymane. Najbliższe zaś wsparcie widzę w okolicach 1,3170 i jego test dla inwestorów liczących na kontynuację wzrostów na USD/CAD może być okazją do dołączenia do trendu wzrostowego.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3170 1,3270
Istotny 1,3055 1,3390

GBP/USD

Mocna pierwsza część i słaba druga, to krótkie podsumowanie minionego tygodnia na rynku GBP/USD. Taka sekwencja zmian cen doprowadziła do zbudowania na tygodniowym wykresie świecowym formacji gwiazdy spadającej. Obawiam się, że formacja ta może oddziaływać na trend tej pary na przestrzeni najbliższych sesji. Do ostatnich minimów jest jednak dość sporo miejsca, a tym samym póki co to cofnięcie z drugiej części minionego tygodnia traktuję jako korektę. Przy takiej interpretacji maksymalnym zasięgiem obecnych spadków powinna być strefa 1,2880-1,2850, gdzie widzę istotne, krótkoterminowe wsparcia. Dopóki będą one utrzymane, można moim myśleć o ruchu w kierunku okolic 1,3150-1,320 w perspektywie kilku, kilkunastu sesji. Pokonanie tej ostatniej strefy otworzyłoby drogę w kierunku co najmniej 1,3315. Genezę tego poziomu pokazałem na drugim z powyższych wykresów.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2880 1,3200
Istotny 1,2850 1,3315

 

 

USD/JPY

Wariant z korektą płaską, o którym pisałem w poprzednim raporcie tygodniowym został dość szybko zanegowany. Kurs USD/JPY po takim zanegowaniu ustanawiał podczas kolejnych sesji lokalne maksima. Zważywszy na obraz długoterminowy (patrz pierwszy wykres) wydaje się, że dalsze umacnianie dolara względem jena jest scenariuszem preferowanym. Aby jednak do tego doszło kurs omawianej pary musi co najmniej pokonać okolice 115,0. Znajduje się tam górne ograniczenie ważnej strefy oporów, którą pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Strefa ta w ciągu ostatnich dwóch lat wielokrotnie zatrzymywała ataki popytu, ale jedna z kolejnych prób może się zakończyć sukcesem. Czy to będzie już w obecnym ruchu, trudno póki co powiedzieć.  Być może obecnie tylko spróbuje ataku na te opory, a strona podażowa ponownie zepchnie kurs tej pary na zdecydowanie niższe poziomy cenowe. Dla mnie punktem rozdzielającym scenariusz wzrostowy od korekcyjnego są okolice 112,60. Zejście kursu USD/JPY poniżej tego poziomu otworzyłoby drogę do realizacji  scenariusza z rozbudowywaniem korekty. W takim przypadku celem dla USD/JPY byłyby okolice 111,30 w perspektywie kilku, kilkunastu sesji. Na obecnym etapie nie jest to jednak scenariusz preferowany.

 USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 112,60 114,50
Istotny 111,30 115,00

 

 

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

tm@efixdm.pl

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.