Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

13.11.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (13–11–2018)

W kontekście wczorajszych wydarzeń na rynkach finansowych, to co działo się w poprzednim tygodniu ma już raczej poślednie znaczenie. W dniu w którym politycy ad hoc – podarowali rodakom dodatkowe święto z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, przez globalne parkiety przetoczyło się przynajmniej mikro tąpnięcie.

Dotyczyło ono w szczególności akcji rynków rozwiniętych, które w zależności od giełdy i indeksu, z różnych przyczyn traciły na wartości pomiędzy –1,8 % (DAX), a –2,9 % (Nasdaq 100). Co się tyczy rynku niemieckiego – to może być on tym, który zapłaci najwyższy rachunek za problemy Unii Europejskiej z Italią. W przypadku natomiast Nasdaq problemem jest chyba znajdująca się blisko przekucia bańka, choć rację mogą mieć ci, którzy uważają, że tak już się stało, a termin ,,korekta” jest już złudzeniem. W trakcie poniedziałkowej sesji akcje Lumentum Holdings, tj. dostawcy oprogramowania do rozpoznawania twarzy, m.in. do Apple`a straciły na wartości –33 %.

Na rynkach towarowo – surowcowych było jakby dużo spokojniej. Można przy tym odnieść wrażenie, że im bardziej kłębiło się na papierach wartościowych, tym chętniej m.in. day – traderzy spoglądali w stronę commodties. Mogli to robić z tym większym też przekonaniem, że również wczoraj na rynki ropy naftowej trafiła informacja o tym, iż Arabia Saudyjska zamierza o 500 tys. baryłek dziennie – ograniczyć grudniowe wydobycie. Zaś Rosja słowami Alexandra Nowaka, tj. szefa resortu paliwowego poinformowała, że na taką inicjatywę również pozostaje otwartą. W rezultacie tych werbalnych interwencji ceny ropy przez niemal cały poniedziałek znajdowały się na plusie, pod koniec dnia zaczęły jednak mocno spadać. Ostatecznie kończąc ten dzień dla Brent na: –1,6 % (spadek do 69,02 USD/bbl), dla WTI na: +0,3 % (spadek do 59,05 USD/bbl).

W perspektywie najbliższych dni można się spodziewać, że obserwowana od przełomu września i października tendencja spadkowa – ulegnie wyhamowaniu, a rynek ropy do końca roku poruszać się będzie w trendzie bocznym.

Złoto mogło jeszcze nie złożyć broni

Po nierozstrzygniętych praktycznie lub jak kto woli ,,remisowych” wyborach do amerykańskiego Kongresu, nie może jakoś dotąd pozbierać się złoto. Wczorajsza sesja, podobnie jak cały poprzedni tydzień – była spadkowa. Złoto kosztuje teraz niewiele ponad 1200 dolarów za uncję, zaś jego średnioroczny londyński (fixingowy) kurs dla tego roku wynosi 1273,55 USD/oz, czyli o ok. 70 dolarów wyżej. W porównaniu ze średnim kursem z 2017 r. wynoszącym 1257,12 ,,żółty metal” jest ono o +1,3 %, drożne niż przed rokiem. W obliczu wzbierających napięć geopolitycznych, np. wiosennych wyborów do Parlamentu Europejskiego czy kryzysu związane z podejściem włoskiego rządu do swoich finansów publicznych, nie zapominając też o nie załatwionym Brexcie – ,,żółty metal” wcale nie wydaje się stać na straconej w tym roku pozycji. Warto podkreślić, że różnica w spreadach pomiędzy 10-letnimi obligacjami Włoch, a przysłowiowymi ,,Bundami” wynosi już nieco ponad 300 punktów bazowych.

W takiej sytuacji powinno zyskiwać też srebro, które z kolei w ujęciu cen średniorocznych wynosząc na ten moment dla br. 15,89 USD/oz znajduje się na poziomie o –6,7 % niższym niż w 2017 r., dla którego przeciętny kurs wynosił 17,04 USD/oz.

Przemienność w zakresie kierunków stóp zwrotu ze średniorocznych kursów, o znamionach dużo bardziej trwałych, zwłaszcza w perspektywie średniookresowej, występuje w przypadku dwóch pozostałych metali szlachetnych. Średnia tegoroczna ceny platyny wynosi 890,39 USD/oz, tzn. że jest o –6,1 % niższa od tej 2017 r., gdy było to 948,86 USD/oz. Odwrotnie jest w odniesieniu do palladu, którego przeciętny kurs (londyński/fixingowy) to 1002,40 USD/oz wobec 869,45 USD/oz, oznacza to, że w br. aż o + 15,8 % wyższy niż w roku ubiegłym. Dywergencje te wymagają o tyle też podkreślenia, że historycznie rzecz biorąc platyna zazwyczaj bywa droższa od palladu.

Miedź ciągle jednak ,,nad kreską”

Wydaje się, że na wyraźnych minusach może zakończyć ten rok zdecydowana większość metali przemysłowych, które w wymiarze bieżących notowań tracą od początku br. od –2,8 % cyna do –24,2 cynk. Niemniej, i w tym przypadku średnie ceny dla danego roku rzucają nieco inne światło przebieg notowań. Dobrym tego przykładem jest zapewne miedź. Zauważmy, że jej kurs, np. dla kontraktów notowanych na London Metal Exchange – od początku roku spadł o ok. –16 %, jednak średnioroczna cena ,,czerwonego metalu” ciągle jest w tym roku wyższą i to wyraźnie, bo o ok. +8 % od tej z 2017 r. O ile bieżące notowania rynkowe to raczej domena aktywności sfery finansowej, to ich wymiar średnioroczny określa warunki funkcjonowania tzw. realnego biznesu, a w szczególności odnosi się to do przemysłu i budownictwa.

Warto było w 2018 r. postawić na pszenicę i kakao

Nieco inaczej jest w przypadku towarów rolno – spożywczych. Zmieniające się dynamicznie w trakcie danego roku ceny towarów, stają się często też wystarczającym pretekstem do podnoszenia ich cen co bywa rzecz jasna uciążliwe dla konsumentów. W tym roku szczególnie wyraźnie drożeją zboża, kursy kontraktów na pszenicę notowanych na parkietach Chicago wzrosły od początku br. w zależności od gatunku od +19 % (,,zwykła”) do +21 % (twarda/czerwona). O tym, że tego się można będzie spodziewać – pisaliśmy na tych stronach nie raz, i to już jakieś 12 miesięcy temu.

Jeśli chodzi o kakao, które również w tym roku odnotowuje imponujące zwyżki cen (ok. +18 %), to dużo bardziej interesująca jest tu zapewne przyszłość. Rzecz, jak wiadomo dotyczy napływających, a często też umykających naszej uwadze sygnałów, i to nie tyle z rynku, co przede wszystkim z jego zaplecza badawczo – naukowego. Kurczące się zasoby uprawne (m.in. starzenie drzewostanów, choroby grzybiczne), możemy oznaczać, że znajdujemy się u progu boomu, który należałoby rozpatrywać w latach, jak nie dekadach.

Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski S.A.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.