Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

15.11.2018

Duża zmienność na europejskich walutach, ciekawie na USD/CAD

GBP/USD

Wstępny sukces negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie warunków Berexitu, to główne wydarzenie, które w ostatnich kilkunastu godzinach wywierało wpływ na najważniejsze waluty, a przez to na główne pary. Generalnie widzieliśmy umacnianie euro oraz funta, czemu towarzyszyły spore wahania siły dolara. Widać to dokładnie na wykresach indeksów reprezentujących siłę tych walut. Niestety sporą wahliwość widzieliśmy również na głównych parach i te gwałtowne zmiany są obecnie kontynuowane. Ma to związek z niepewnością dotyczącą ratyfikacji wynegocjowanego porozumienia, które obecnie musi zostać zatwierdzone przez brytyjski parlament. Medialne doniesienia sugerują, że nie musi to był łatwe, a sukces nie jest gwarantowany. Do czasu rozstrzygnięcia będziemy mieć więc spory wpływ czynników zewnętrznych (których nie można prognozować) na rynki finansowe, a to nie jest sprzyjające otoczenie do inwestowania, szczególnie w krótkim horyzoncie czasowym. Każdy inwestor musi sobie odpowiedzieć samodzielnie na pytanie czy w takich warunkach jest skłonny inwestować na rynkach, na których w sposób dość chaotyczny zmiany w zakresie 50-150 pipsów mogą nastąpić w ciągu kilkudziesięciu minut. Takie zmiany widzimy np. na parze GBP/USD, której wykres o kumulacji 15 min prezentuję niżej.

Jak widzimy, obecnie kurs popularnego „kabla” testuje ostatnie minima i wydaje się, że zostaną one wkrótce pokonane. Takie wybicie otworzyłoby drogę do niższych poziomów cenowych z pierwszym celem znajdującym się w okolicach 1.2718-1.2655.

Ewentualne pokonanie i tych wsparć mogłoby otworzyć drogę do dalszego osłabiania funta względem dolara, jednak wydaje się, że bez znaczącego wsparcia otoczenia rynkowego będzie to trudne. Co zmieniłoby obecny, raczej pro spadkowy obraz GBP/USD ? Moim zdaniem powrót do okolic 1.3120, gdzie znajdują się ważne, prezentowane na powyższym wykresie opory. Mogą być one (linia tworząca ten opór) częścią większej formacji trójkąta rozszerzającego się, ale póki co jest to wariant dość mocno hipotetyczny.

EUR/USD

Jeśli chodzi o eurodolara, to jego kurs wrócił wczoraj nad wskazywane w ostatnim raporcie opory, jednak obecnie handel odbywa się ponownie w ich okolicach.

Tym samym można powiedzieć, że w dalszym ważą się losy dalszego trendu, co potwierdza wykres krótkoterminowy tej pary.

Widzimy na nim zwrot od ważnych, krótkoterminowych oporów, a struktura budującej się od dna z 12 listopada zwyżki wygląda korekcyjnie. Oznacza to, że wzrosty z ostatnich dni mogą być korektą. Dawałoby to możliwość do zejścia nawet znacząco poniżej 1.12 w perspektywie kilku sesji. Z obecnej perspektywy taki wariant wydaje się nieco bardziej prawdopodobny. Jego zanegowaniem byłoby pokonanie okolic 1.1357, gdzie znajduje się górna część prezentowanej wyżej strefy oporów.

USD/CAD

Jeśli ktoś chce odpocząć od mocno zmiennych par związanych z euro i funtem, może zwrócić uwagę na USD/CAD. Od kilku dni oglądamy tu korektę, a obecnie handel odbywa się w okolicach dolnego zakresu z ostatnich dni.

Tym samym, jeśli trend wzrostowy tej pary ma być kontynuowany (a są ku temu przesłanki – patrz raport tygodniowy), to obecnie jesteśmy w punkcie gdzie strona popytowa powinna się uaktywnić. Dla mnie zbliżenie do okolic 1.3263, gdzie znajduje górne ograniczenie hipotetycznej konsolidacji byłoby sygnałem do zakończenia ruchu korekcyjnego. To z kolei w konsekwencji kilku dni mogłoby oznaczać ruch do okolic 1.3325-1.3360. Znajdują się tam prezentowane na powyższym wykresie kolejne opory.

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.
tm@efixdm.pl

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.