Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

15.11.2018

NAJDROŻSZE KSIĄŻKI NA ŚWIECIE. CENY WYDAWNICTW ROBIĄ WRAŻENIE!

Czy wiecie, że najdroższe książki świata osiągają ceny przekraczające 30 mln dolarów? Jedną z nich kupił sam Bill Gates. Ceny innych wydawnictw też potrafią przyprawić o zawrót głowy.

Przejrzeliśmy zasoby “Księgi rekordów Guinnessa”, by wyłowić najdroższe wydawnictwa w różnych kategoriach.

 

Najdroższe książki świata

Jeszcze do niedawna najdroższą książką, jaką kiedykolwiek sprzedano, był Kodeks Leicester. W listopadzie 1994 roku kupił ją – za 30 802 500 dolarów – Bill Gates, założyciel Microsoftu. Kodeks Leicester to XVI-wieczny zbiór pism, notatek, rozważań i teorii, sporządzonych przez Leonarda da Vinci, wybitnego artystę włoskiego renesansu.

Jednak jesienią 2017 roku na rynku książki padł nowy rekord. We wrześniu ubiegłego roku Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zapłacił 35 milionów dolarów za rękopis drukarski Księgi Mormona. Mormoni uznają tę księgę za kolejne obok Biblii święte pismo. Tym samym dzieło stało się najdroższym manuskryptem książki, jaki kiedykolwiek został sprzedany.

Zgodnie z rankingiem Forbesa z 2014 roku, listę najdroższych książek świata (skorygowaną o inflację) tworzą także: Ewangeliarz Henryka Lwa (28 mln USD, 1983), Magna Carta, czyli Wielka Karta Swobód (24,5 mln USD, 2007), Ewangeliarz św. Kutberta (15,1 mln USD, 2011), Bay Psalm Book – angielski przekład Księgi Psalmów (14,5 mln USD, 2013), Modlitewnik Rothschilda (13,9 mln USD, 2014), Ptaki Ameryki Johna Jamesa Audubona (12,6 mld USD, 2010), Opowieści kanterberyjskie Geoffreya Chaucera (11,1 mln USD, 1998), należąca do George’a Washingtona kopia Konstytucji Stanów Zjednoczonych i Karty Praw (10,2 mld USD, 2012) oraz Komedie, kroniki i tragedie pana Williama Szekspira, czyli Pierwsze Folio (8,2 mld USD, 2001).

 

Najdroższa książka dostępna w sprzedaży

Najdroższym wydawnictwem, dostępnym komercyjnie, jest książka Michelangelo. La Dotta Mano, czyli “Michał Anioł. Ręka uczona”. Kosztuje 100 000 euro, a każdy egzemplarz powstaje 6 miesięcy.

Oprawę księgi, zawierającej m.in. biografię Michała Anioła i  wstęp autorstwa dyrektora Muzeów Watykańskich Antonio Paolucciego, zdobi marmurowa plakietka umieszczona na tle jedwabnego czerwonego aksamitu. To ręczna kopia “Madonny przy schodach”, pierwszego dzieła Michała Anioła. Księga waży 24 kilogramy.

 

Najdroższa książka dla dzieci sprzedana na aukcji

W grudniu 2007 roku Amazon.com zapłacił 3,87 miliona dolarów za jeden z siedmiu, ręcznie pisanych, oprawnych w skórę zdobioną srebrem i wysadzanych półszlachetnymi kamieniami egzemplarzy książki Opowieści barda Beedle’a, autorstwa J.K. Rowling. To zbiór opowieści dla dzieci, o którym mowa w siódmym tomie serii o przygodach Harry’ego Pottera. Wpływy ze sprzedaży zasiliły konto organizacji charytatywnej, założonej przez J.K. Rowling.

Najdroższa księga drukowana

W listopadzie 2013 roku jeden z egzemplarzy Bay Psalm Book, czyli angielskiego przekładu Księgi Psalmów został sprzedany na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s za 14 165 000 dolarów.

Bay Psalm pochodzi z 1640 roku i jest pierwszą książką, jaka kiedykolwiek została wydrukowana w Ameryce Północnej. Pierwszy nakład wyniósł 1700 egzemplarzy. Książka sprzedana w Sotheby’s była jedną z 11 zachowanych kopii i została kupiona przez amerykańskiego biznesmena Davida Rubensteina.

Najdroższy iluminowany manuskrypt

Modlitewnik Rothschilda z około 1505 roku został sprzedany w 1999 roku za 13 400 000 dolarów na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s. Od tego czasu rękopis uznaje się za najdroższy na świecie ilustrowany manuskrypt. W 2014 roku księga po raz kolejny zmieniła właściciela. Za podobną sumę na aukcji w Nowym Jorku kupił ją australijski biznesmen Kerry Stokes. Aktualnie rękopis można podziwiać w Bibliotece Narodowej w Australii.

Najdroższy komiks

Najdroższym komiksem jest kopia Action Comics #1 z 1938 roku, sprzedana za kwotę 3 207 852 dolarów amerykańskiej firmie Metropolis Collectibles, podczas aukcji online w serwisie eBay w sierpniu 2014 roku.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.