Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

19.11.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (19 – 11 – 2018)

Kolejny tydzień zsuwania się cen ropy naftowej (Brent: –4,8 %,  spadek 66,67 USD/bbl, WTI: –6,2 %, spadek do 56,46 USD/bbl), uaktywnił głównego ,,strażnika” jej cen, czyli Arabię Saudyjską. Tym bardziej, że kurs lekkiej, słodkiej ropy WTI zrealizował właśnie wiosenny scenariusz szefostwa amerykańskich koncernów naftowych, zakładający, że utrzymanie cen przy braku ekstremalnych wydarzeń geopolitycznych oraz trwającej nieprzerwanie ekspansji paliw z USA, może spowodować, iż utrzymanie 60 dolarów za baryłkę być niemożliwe.

Poprzednim razem wspomnieliśmy o ograniczeniu w grudniu wydobycia przez Arabię Saudyjską  o 500 tys. baryłek dziennie. Teraz okazuje się, że Rijad powracają do sprawdzonej w ostatnim dwuleciu strategii zmniejszenia eksportu paliw do USA. Jest to broń dość skuteczna, bo od razu uderza się w transparentne powszechnie statystyki zapasów. Z drugiej strony Saudyjczycy narażają się coraz bardziej wojowniczemu gospodarzowi Białego Domu. Generalnie jednak można oczekiwać, że kurs ropy powinien się stabilizować wchodząc do końca roku w trend boczny. Wsparciem dla niej powinno być też i to, że szybkimi krokami zbliża się sezon grzewczy.

 

Obiecujące złoto, miedź zbiera się do finiszu?

Po słabych odczytach popytu na złoto za III kwartał br., które przyniosły wówczas przecenę ,,żółtego metalu” i jednocześnie zbiegło się z dość rozczarowującym dla grających na zwyżkę ,,remisowym” (nie)rozstrzygnięciem amerykańskich wyborów, podtrzymywaliśmy na tych stronach tezę, że kruszec ciągle co najlepsze w tym roku może mieć ciągle jeszcze przed sobą. W ubiegłym tygodniu złoto zyskało: +1,2 % (sieć) oraz +0,9 % (fixing). Podobnie, lecz tylko w obrocie elektronicznym  zachowywało się srebro (+1,7 %,  bo na fixingu: –0,4 %), natomiast znów mocno w górę ,,odpalił” pallad (sieć:+5,2 %, fixing:+4,9 % ), zostawiając kolejny raz daleko w polu platynę (w sieci i fixingu: –1,1 %).

To był ponownie dobry tydzień dla niektórych metali przemysłowych, a w szczególności dla miedzi (Nowy Jork: Londyn: +1,6 %), po której co niektórzy spodziewają się mocnego finiszu w końcówce roku, i mogą mieć rację. Ponadto w zeszłym tygodniu drożały jeszcze: cyna (+0,4 %), cynk (+3,1 %). ,,Pod kreską” znalazły się: aluminium (–2,0 %), ołów (–0,4 %) oraz nikiel (–1,7 %).

 

Bawełna czeka na światłach

Na rynku towarów rolno – spożywczych mieliśmy sytuację, którą pod względem ilościowym określić można mniej więcej ,,pół na pół”, przy czym podziały te przebiegały nawet nie tyle według segmentów, co także w poprzek w nich. Miało to np. miejsce na parkiecie zbożowym: pszenica (,,zwykła”: +0,5 %, twarda/czerwona: –0,5 %), kukurydza (–1,3 %), rzepak (–1,8 %), soja (fasolka: +0,6 %, mączka: +2,4 %), owies (+4,3 %), ryż (+2,6 %).  Na rynku ,,mięsa czerwonego” dominowały już wyraźnie tylko wzrosty: wołowina (młode woły: +1,9 %, żywiec: +1,6 %), wieprzowina (12,2 %). Wśród tzw. miękkich dominowały już spadki, z poprawką na chadzający swoimi drogami często mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+0,8 %). Taniały zatem, choć w rożnej skali: kakao (–0,7 %), kawa (Arabica: –1,1 %, Robusta: +2,3 %), cukier (biały: –0,3 %, brązowy/trzcinowy: –1,3 %). Plusową stronę zeszłotygodniowego rynku starała się doważyć bawełna (+0,2 %). Jej traderzy za Atlantykiem, a jeszcze bardziej farmerzy – oczekują na początek grudnia i spotkanie przywódców USA  oraz Chin. Może ono dać zielone światło dla eksportu do Państwa Środka. Póki co, mamy ciągle światło żółte – migające.

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.