Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

25.11.2018

Dolar przy szczytach – czekamy na reakcje na otoczenie rynkowe

EUR/USD

Test górnego ograniczenia formacji trójkąta rozszerzającego się, a następnie mocne cofnięcie. To scenariusz nakreślany przeze mnie w poprzednim raporcie, scenariusz, który zrealizował się w minionym tygodniu na rynku EUR/USD. Jeśli ta formacja trójkąta ma być rzeczywiście formacją odwracającą trend spadkowy, a jej kształt ma być bliski modelu, to obecnie strona podażowa powinna tracić na znaczeniu. Mówiąc inaczej, jeśli mielibyśmy kończyć spadki na tej parze, to obecnie jesteśmy w punkcie gdzie modelowo takie odbicie czy też odwrócenie trendu powinno się rozpocząć. Tym samym najbliższe dni będą bardzo ważne dla dalszego trendu eurodolara. Co byłoby wyraźnym potwierdzeniem, że trend spadkowy na omawianej parze się kończy ? Dla mnie takim sygnałem byłby co najmniej test okolic 1,1410. Znajduje się tam górne ograniczenie widocznego na drugim z powyższych wykresów trójkąta (ograniczony zielonymi liniami). Wybicie ponad ten opór byłoby jednoznacznym, technicznym sygnałem zmiany trendu. Jeśli ktoś preferuje kupno na wsparciach, to jak widać na drugim z powyższych wykresów, na takich wsparciach obecnie się znajdujemy. Gdzie znajduje się poziom obrony dla scenariusza wzrostowego ? Moim zdaniem jeśli kurs eurodolara zejdzie poniżej 1,130, to szanse na realizację scenariusza z trójkątem, w którym oglądany w minionym tygodniu ruch w dół był ostatnią falą, będzie stawał się mniej prawdopodobny.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1315 1,1366
Istotny 1,1300 1,1410

 

 

USD/CAD

Nowe szczyty z testem górnego ograniczenia kanału wzrostowego (patrz drugi z powyższych wykresów) i ponowne, dynamiczne cofnięcie, to krótki opis zachowania rynku USD/CAD z minionego tygodnia. Można zatem powiedzieć, że trend wzrostowy na tej parze trwa dalej, jednak o jego sile i kierunku przekonamy się dopiero po wybiciu z tego kanału. Z mojego doświadczenia wynika, że takie trendy, już dobrze zidentyfikowane, nie trwają zbyt długo, więc najbliższy test jednego z jego ograniczeń powinien przynieść wybicie. Wybicie dołem (pokonanie 1,3120) byłoby sygnałem większej korekty. W takim przypadku celem dla USD/CAD powinny być okolice 1,3020. Genezę tego ostatniego wsparcia pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Z drugiej strony pokonanie górnego ograniczenia kanału (1,3355) zapewne przyniesie przyspieszenie wzrostów. Wówczas ruch do okolic 1,3650 byłby wariantem preferowanym. Na tym ostatnim poziomie znajduje się górne ograniczenie średnioterminowego kanału, który został pokazany również na drugim z powyższych wykresów.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3120 1,3355
Istotny 1,3020 1,3650

 

GBP/USD

Tylko lokalne odbicie oglądaliśmy w minionym tygodniu na rynku GBP/USD. Specjalnie nie ma się czemu dziwić, zważywszy na utrzymującą się niepewność dotyczącą Brexitu. Jak wszyscy wiemy pomimo podpisania stosownych porozumień przez UE, kluczowe znaczenie dla wejścia ich w życie ma ratyfikacja tych dokumentów przez brytyjski parlament. Doniesienia medialne mówią natomiast, że będzie to bardzo trudne. Media podają również, że głosowanie w Wielkiej Brytanii odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Oznacza to, że czeka nas albo okresowe uspokojenie, lub też jeśli sprawa zostanie rozdmuchana medialnie, okres dynamicznych wahań wszystkich par, których składnikiem jest GBP. Dotyczy to również GBP/USD. Układ techniczny tej ostatniej pary dobrze oddaje drugi z powyższych wykresów. Widzimy na nim, że znajdujemy się w okolicach dolnego ograniczenia większej konsolidacji (ograniczonej od dołu przez 1,270). Dopóki ten poziom trzyma tą parę, szanse na ruch w górę wydają się być istotne. Jeśli jednak ww. wsparcie zostanie pokonane, to otworzy się droga co najmniej do okolic 1,2590, gdzie widzę kolejne, średnioterminowe wsparcia (patrz pierwszy z powyższych wykresów). Jeśli i ten poziom zostałby pokonany, to droga w kierunku 1,20 zostałaby z technicznego punktu widzenia otwarta. Który z powyższych scenariuszy jest bardziej prawdopodobny ? Niestety nie mam faworyta. Technika, a konkretnie układ cykli (patrz pierwszy z powyższych wykresów) sugerują, że potencjał spadkowy wydaje się być ograniczony. Myślę, jednak, że w kurs GBP nie jest obecnie wkalkulowany tzw. twardy Brexit, więc jeśli sytuacja z porozumieniem zacznie się komplikować, to zbyt mocno nie ufałbym występującym na tej parze cyklom.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2700 1,2945
Istotny 1,2590 1,3175

 

 

USD/JPY

Odbicie od wsparć znajdujących się w pobliżu 112,50 zdołało póki co podnieść kurs pary USD/JPY do okolic 113,10. Następnie do głosu ponownie zaczęła dochodzić strona podażowa. Na obecnym etapie trudno jest jednoznacznie powiedzieć czy oczekiwane odbicie (patrz raport z minionego tygodnia) już się zakończyło, czy też zakończyła się dopiero jego pierwsza faza. Dla mnie sygnałem pierwszego z ww. scenariuszy byłoby zejście kursu USD/JPY poniżej 112,60, gdzie znajdują się ważne krótkoterminowe wsparcia. Z drugiej strony pokonanie okolic 113,10 byłoby sygnałem rozwijania drugiej nogi wzrostowego odbicia, które mogłoby podnieć kurs omawianej pary do strefy 113,50-113,65. Jej genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Moim zdaniem ta ostatnia strefa jest z dużym prawdopodobieństwem maksimum ruchu w górę na USD/JPY. Przy założeniu, że oglądane od 20 listopada wzrosty są tylko korektą. W takim scenariuszu, w perspektywie najbliższych tygodni można oczekiwać na tej parze ruchu do okolic 111,40-111,0. Znajdują się tam ważne, raczej średnioterminowe wsparcia.

 USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 112,60 113,10
Istotny 112,33 113,65

 

 

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

tm@efixdm.pl

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.