Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

26.11.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (26 – 11 – 2018)

 

 Notowania ropy naftowej znajdują się wprawdzie od października w silnym trendzie spadkowym, niemniej zeszłotygodniowa, dwucyfrowa skala spadków  (Brent: –11,9 %, do 58,80 USD/bbl, WTI: –10,7 %, do 50,42 USD/bbl) jest zapewne sporym zaskoczeniem, i to nawet dla zatwardziałych niedźwiedzi. Stało się to w dużej mierze za sprawą piątkowego tąpnięcia. Końcówka minionego tygodnia skumulowała się bowiem z jednej strony informację o listopadowym wydobyciu ropy naftowej przez Arabię Saudyjskiej, które miało przekroczyć 11 mln baryłek, z drugiej zaś, pojawił się opiniotwórczy, jak zwykle, a rzadki zarazem – przekaz przedstawicieli wiodących domów handlowych na temat amerykańskiego sektora łupkowego. Kolejny raz podkreślono nieprawdopodobną wręcz zdolność zwiększania produkcja przez tamtejszych frakres przy jednocześnie dużej elastyczności w rozumieniu – umiejętności – przetrwania w okresach dużo słabszej koniunktury.

W perspektywie kontekście najbliższych dni można jednak oczekiwać jakiegoś odreagowania. Jeśli one rzeczywiście nastąpi, to trzeba się też liczyć z tym, że może potrwać nieco dłużej niż kilka dni. W dzień św. Mikołaja spotyka się w Wiedniu OPEC…

 

Szefowie niemieckiej motoryzacji jadą do Waszyngtonu

Dość słabo ,,spisał” się w poprzednim tygodniu segment metali szlachetnych i kolorowych. W tym pierwszym, dodatni znak arytmetyczny udało się podtrzymać jedynie złotu (sieć:+0,02 %, fixing:+0,1 % ), natomiast srebro (sieć:–0,9 %,fixing: –0,2 %), platyna (sieć: –0,2 %,  fixing: –0,4 %) i pallad (sieć: –3,4 %, fixing: –3,1 % ) znalazły się pod przysłowiową kreską. W segmencie metali przemysłowych ,,plusy” objęły notowania aluminium (+0,1 %) oraz częściowo miedzi (Nowy Jork: –  Londyn: ), a nikiel (–5,4 %), cyna (cyna –1,3 %), cynk (–0,9 %) oraz ołów (–0,5 %) pozostały na wyraźnych minusach.

Co się zaś tyczy złota, to w ostatnich dniach, np. czytelnicy niemieckich mediów biznesowych mogli się zapoznać z pojawiającymi się co jakiś opiniami o podejrzeniach kierowanych w stronę Rezerwy Federalnej. Instytucji mającej mniej lub bardziej subtelnie – przeciwdziałać długoterminowym zwyżkom cen złota. Aprecjacja cen kruszcu szkodzi interesom amerykańskiej gospodarki, i to nie tylko w kontekście wiarygodności jej waluty. Z kolei w odniesieniu do palladu powinno się zauważyć, że przeszło 3-procentowy spadek cen srebrno – białego metalu, jaki miał miejsce w poprzednim tygodni, poprzedzony został osiągnięciem 17-letniego maksimum cenowego. Warto tu przypomnieć, że 70 % – 80 % całego zapotrzebowania na pallad pochodzi z sektora motoryzacyjnego (głownie katalizatory). W najbliższym czasie szefowie trzech wiodących niemieckich koncernów motoryzacyjnych, czyli Volkswagenan, Daimlera i BMW udać się mają do Stanów Zjednoczonych na zasadnicze rozmowy w sprawie ceł. Wizyta w Białym Domu niewykluczona…

 

Cytrusy wyspą wzrostów

Regresyjny klimat na rynku paliw oraz zdecydowanej większości metali udzielił się także notowaniom wielu towarów rolno – spożywczych. Na parkietach zbóż oraz roślin oleistych spadki były optymalnie ,,szerokie” zatem objęły kursy: pszenicy (,,zwykła: –1,4 %, czerwona/twarda: –4,0 %), kukurydzy (–1,5 %), soi (fasolka: –1,2 %, mączka: –1,6 %), owsa (–1,6 %), ryżu (–1,2 %) i rzepaku (–0,8 % ). Jakby trochę dla kontrastu w górę odbiły kontrakty na kooperacyjne (paszowo) z produkcją roślinna ,,czerwone mięso”: wołowina (młode woły:+1,9 %, żywiec:+1,0 %), wieprzowina (tusze:+1,6 %).

Wśród tzw. softów ,,wyspą wzrostów”, co nietrudno odgadnąć był niemal zwyczajowo mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+3,3 %). Pozostałe kategorie towarowego wraz z bawełną (–1,3 %) były na minusach, i tak: kakao (–5,0 %), kawa (Arabica: –1,4 %, Robusta: –2,1 %), cukier (biały: –1,0 %, brązowy/trzcinowy: –1,7 %).

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.