Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

29.11.2018

Silny spadek dolara – czy to tylko korekta ?

EUR/USD

Dynamiczne osłabienie dolara będące pokłosiem odbioru wczorajszych wypowiedzi szefa FED. To główny czynnik, który wpłynął na trendy głównych par walutowych na przestrzeni ostatnich kilkunastu godzin. Obecnie główne pytanie, które musimy sobie postawić, to czy rzeczywiście będziemy mieli do czynienia ze złagodzeniem jastrzębiej w ostatnim czasie polityki FED ? Na obecnym etapie trudno się na ten temat wypowiadać, choć technika (np. analiza indeksów dolarowych) takiego scenariusza nie wyklucza. Być może takie sygnały (większego osłabienia USD) pojawią się na wykresach głównych par, gdzie obecnie widzimy raczej jakieś symptomy realizacji takiego scenariusza.

Jeśli chodzi o rynek eurodolara, to wybicie górą z opisywanego wczoraj klina kończącego wygenerowało bardzo dynamiczny wzrost kursu tej pary, który jak widać na poniższym wykresie doprowadził również do wybicia górą z budującego się od 20 listopada kanału spadkowego.

Wygląda więc na to, że otrzymaliśmy tutaj wstępne sygnały zakończenia budującego się od 20 listopada ruchu korekcyjnego. Taka interpretacja będzie dla mnie obowiązująca dopóki takie wybicie nie zostanie zanegowane. Co musiałoby się stać aby takie zanegowanie wystąpiło ? Dla mnie kurs EUR/USD musiałby wrócić poniżej 1.1330, gdzie znajdują się prezentowane niżej, ważne wsparcia.

Z drugiej strony co byłoby potwierdzeniem realizacji scenariusza wzrostowego na tym rynku ? Dla mnie ponowny atak, tym razem co najmniej na 1.1430 po zakończeniu obecnego ruchu korekcyjnego.

GBP/USD

Próbę zanegowania pro spadkowych sygnałów widzieliśmy z kolei na rynku GBP/USD. Jednak jeśli spojrzymy na poniższy wykres, to można stwierdzić, iż zakończyła się ona niepowodzeniem.

Tym samym dopóki kurs popularnego „kabla” nie wróci co najmniej w okolice 1.2845 spoglądałbym raczej na niższe poziomy cenowe. Najbliższe , ważne wsparcia znajdują się w okolicach 1.2720-1.2655, a ich geneza została pokazana na powyższym wykresie.

USD/JPY i USD/CAD

Jeśli chodzi o dwie pozostałe, omawiane wczoraj pary dolarowe (USD/JPY, USD/CAD), to po osiągnięciu wskazywanych oporów wykonały one dynamiczny ruch w kierunku południowym. Dopiero najbliższe sesje pokażą jednak czy przerodzi się to w większe spadki.

Jeśli chodzi o USD/JPY, to na danych krótkoterminowych (patrz niżej) obecny ruch w dół ma póki co strukturę korekcyjną. Jeśli zatem w najbliższym czasie wrócimy ponad 113.77, to korektę będzie można uznać za zakończoną.

Z drugiej strony zejście poniżej 113.15 byłoby sygnałem do ruchu w kierunku 112.29, gdzie widzę kolejne, prezentowane na pierwszym z wykresów dotyczących USD/JPY wsparcia.

Jeśli chodzi o krótkoterminowy obraz USD/CAD, to jest on dla mnie pro spadkowy. Tak będzie dopóki nie wrócimy wyraźnie ponad 1.3320, gdzie widzę ważne opory.

Dla mnie sygnałem pro spadkowym dla USD/CAD byłby już sam test okolic 1.3258, gdzie znajdują się prezentowane wyżej, najbliższe wsparcia.

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.
tm@efixdm.pl

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.