Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

03.12.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (3–12–2018)

“Czarne złoto” po miesiącu spokoju a przed OPEC

Z zauważalnym a zarazem oczekiwanym odreagowaniem – pożegnaliśmy ostatni tydzień listopada, w którym notowania ropy naftowej zyskały pomiędzy: +1,0 % (WTI wzrost do 50,93 USD/bbl), a +1,1 % (Brent, wzrost do 59,49 USD/bbl). Poprzednim razem wyraziliśmy opinię, że takiego ruchu można się spodziewać, jednocześnie przy tym dodając, że trzeba być również przygotowanym na to, że może on być nieco dłuższy. Przed weekendem pogląd ten podzielili m.in. eksperci Goldmana Sachsa, uważający, iż poprawie notowań ropy mogą przysłużyć się koncyliacyjne, jak się spodziewali – wczorajsze spotkanie Donalda Trumpa i Xi Jinpinga z okazji szczytu G-20 w Buenos Aires. Swoją drogą analitykom rynków ropy, mogą dać do myślenia, m.in. w kontekście zbliżającej się wiedeńskiej sesji OPEC (6 bm.), demonstracyjne zażyłości przywódców Rosji i Arabii Saudyjskiej w trakcie wspomnianego szczytu w stolicy Argentyny.

Rzecz jednak w tym, że oba te kraje ulegają przyśpieszonej petro-detronizacji za sprawą efektu rewolucji łupkowej w USA, która coraz bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że przez wielu była, i ciągle jest jakby nie do końca właściwie oceniana, tak w kontekście geopolitycznym, jak geoekonomicznym.

Miedź ,,czarnym koniem” końca roku?

Na rynku metali szlachetnych najmocniejszy w minionym tygodniu był odzyskujący po chwili odpoczynku siły – pallad (sieć:+2,7 %, fixing:+5,6 %), pozostałe zaś kategorie, takie jak: złoto (sieć: +0,2 %, fixing: –0,4 %), srebro (sieć i fixing na: –0,1 %) i platyna (sieć: –5,3 %, fixing: –3,9 %) znalazły się pod przysłowiową kreską.

Z kolei w segmencie metali przemysłowych sytuacja wyglądała już bardziej pro-wzrostowo, taniały wprawdzie cyna (–3,0 %) i cynk (–1,8 %), ale zyskiwały: aluminium (+0,2 %), miedź (Nowy Jork:+0,7 %, Londyn: +0,2 %), nikiel (+3,1 %) i ołów (+0,3 %). Warto tu też podkreślić, że zarówno miedź, jak i ołów – to metale, które w tym gronie zdołały zakończyć listopad na plusach, wynoszących odpowiednio: +4,6 % (Nowy Jork), +1,4 % (Londyn) oraz +1,7 %.

Ukraińskie impulsy na parkiecie w Chicago

Do wzrostów powróciło też wiele towarów rolno – spożywczych. Najszerzej taką sytuację obserwowaliśmy na rynku zbóż i roślin oleistych. Drożały tam: pszenica (zwykła: +3,2%, twarda/czerwona:+2,9 %), kukurydza (+5,2 %), soja (fasolka:+1,5 %, mączka:+0,2 %), owies (0,0 %), ryż (+1,1 %) i rzepak (+0,1 %).

Niejako dla kontrastu przecenie uległ w tym samy okresie segment ,,mięsa czerwonego”, tj. wołowiny (młode woły:–2,7 %, żywiec: –0,3 %) i wieprzowiny (tusze: –0,4 %).

Mocniejszy mieliśmy również parkiet popularnych softów, nie tylko za sprawą zyskującego mocno na wartości kakao (+3,8 %) czy mrożonego koncentratu soku pomarańczowego (+1,6 %), lecz też faktu, że do wzrostów powrócił też cukier (biały: +3,1 %, Brązowy/trzcinowy:+2,9 %). Na minusie pozostała natomiast kawa (Arabica: –3,0 % Robusta: –1,9 %). Z dodatnim, i to wyraźnym znakiem zakończyły ubiegły tydzień również bawełna (+2,2 %). W kontekście kolejnej odsłony konfliktu ukraińsko – rosyjskiego należy mieć na uwadze i to, że ewentualne zablokowanie portu handlowego w Mariempolu, czyli handlowego okna na świat dla ukraińskiego eksportu, może spowodować dłuższy wzrost napięcia na światowym rynku zbóż i roślin oleistych.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.