Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

05.12.2018

TOMMY INGBERG – SURREALISTYCZNA FOTOGRAFIA JAKO INWESTYCJA

Inwestycja w sztukę może przybierać rozmaite oblicza. Można kupować obrazy lub wysokojakościowe kopie autorskie. Można inwestować w oryginalne plansze komiksowe. Można też w końcu zainwestować w limitowane edycje odbitek fotograficznych. Te ostatnie zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. A jednym z artystów oferujących możliwość zakupu takich odbitek, jest szwedzki fotograf surrealistyczny – Tommy Ingberg.

 

Tommy Ingberg, “Still Standing” (2011)

Tommy Ingberg (rocznik `80) jest już w tym momencie uznanym na całym świecie fotografem, który w ciągu swej trwającej raptem kilka lat kariery, zdołał już zebrać grubo ponad 30 prestiżowych nagród. Zaczynał jako samouk w wieku 15 lat, poszukując odpowiedniej dla siebie formy wyrazu. Przeszedł m.in. przez portrety, fotografię koncertową, uliczną czy przyrodniczą. Jednak dopiero fotografia surrealistyczna, poddana głębokiej interwencji komputerowej stała się tym, co pozwoliło mu w pełni wyrażać swoje myśli oraz idee. Sam zresztą podkreśla, że fotografii nie postrzega jako sposobu na obiektywny opis rzeczywistości, ale raczej jako środek do przekazania pewnej historii czy przekonań.

Zdjęcia Tommy`ego Ingberga pełne są tej treści. Z jednej strony cechuje je duży dramatyzm i ekspresja, z drugiej zaś mamy do czynienia z obrazami często enigmatycznymi, pozostawiającymi duże pole do własnej interpretacji. Nieodmiennie jednak bije z nich spora dawka surrealizmu, zarówno w stylistyce, jak i w nawiązaniach, jak chociażby w przypadku wielokrotnie wykorzystywanego motywu człowieka w kapeluszu, bliźniaczo podobnego do „Syna człowieczego” René Magritte`a.

 

Fotografia jako produkt

Tommy Ingberg, "Torn" (2011)

Tommy Ingberg, “Torn” (2011)

Prace Tommy`ego Ingberga można kupić w formie wysokiej jakości odbitek nadrukowanych na papierze najwyższej jakości (papier bawełniany, 100 proc. bawełny). Najczęściej dostępne są w edycjach limitowanych do dziesięciu lub dwudziestu sztuk, z których każda posiada ręczną sygnaturę oraz numer, a także certyfikat zaświadczający, że jest to odbitka oryginalna.

Taka forma sprzedawania fotografii ma rozliczne zalety, z których najistotniejszą jest bardzo niska bariera wejścia. W przypadku malarstwa, za dzieło młodego artysty zapłacić musimy od kilku do kilkunastu tysięcy. Fotografię, która sprzedawana jest w bardzo niewielkim nakładzie, możemy kupić już za kilkaset dolarów. To niewątpliwie ogromna zaleta dla kogoś, kto chciałby mieć w domu kawałek najprawdziwszej sztuki, ale bez konieczności sprzedaży nerki.

 

Walory estetyczne i inwestycyjne

Poza faktem, że Ingberga można powiesić w salonie, niewątpliwie dotyczy go również i kontekst inwestycyjny. Sztuka ma to do siebie, że jej podaż jest zwykle niewielka, a dość często także i łatwo weryfikowalna przez rynek. Tommy Ingberg nie jest początkującym fotografem, o którym nikt nigdy nie słyszał. Jego facebookowy fanpage obserwuje prawie pół miliona osób! A to nie świadczy wyłącznie o dobrych rokowaniach. Raczej o autentycznej wartości, jaką niosą ze sobą prace szwedzkiego fotografa oraz o jego dobrze ugruntowanej pozycji.

Oczywiście, jak to w przypadku inwestycji w sztukę bywa, na pojawienie się jego prac na rodzimych aukcjach trzeba będzie pewnie kilka lat poczekać. Jest to jednak cena, którą należy zapłacić za inwestycję, na którą wpływu nie mają spekulacje giełdowych szulerów i ekwilibrystyka polityków

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.