Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

09.12.2018

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 10.12-14.12

Ostatni tydzień przyniósł delikatne wzrosty na rynku eurodolara. Patrząc  jednak obiektywnie możemy być zgodni, że poruszamy się w trendzie bocznym, ograniczeni oporem przy 1,1403-25 i wsparciem na poziomie  1,1309-21. Maksimum tygodniowe zanotowaliśmy w piątek, kiedy to na rynek napłynęły dane z amerykańskiego rynku pracy. Odczyty za listopad były poniżej oczekiwań, zaś dane za październik zostały skorygowane w dół. (Ilość przyszłych bezrobotnych wzrosła do poziomu 231K, przy prognozie 226K, natomiast raport ADP był na poziomie 179K, przy oczekiwaniach na poziomie 196K).  Piątkowe dane  sugerują, iż amerykański rynek pracy może nie być tak silny, jak wcześniej oczekiwano, co finalnie może wstrzymać, szybkie tempo podwyżek stóp procentowych w USA.  W efekcie strona popytowa  na rynku eurodolara podjęła próbę trwałego wybicia ponad poziom 1,14, które po raz kolejny okazał się nietrwały. Na zakończenie tygodnia za 1 euro płacono 1,1379 dolara.

Na przestrzeni całego tygodnia, poznaliśmy minimalne lepsze odczyty PMI w strefie euro. najważniejszy z nich –  wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech wyniósł 51,8.  Bardzo dobrze wypadły wskaźniki ISM dla przemysłu i usług w USA. Pierwszy wzrósł do poziomu 59,3, z kolei drugi zanotował wzrost do 60,7.

Przed nami wyjątkowo ciekawy tydzień, podczas którego możemy być świadkami mocniejszych wahań na rynkach. Najważniejszą figurą tygodnia jest ostatnie, tegoroczne posiedzenie EBC, które odbędzie się 13 września. Obserwatorzy rynku zakładają, że rada prezesów zdecyduje się na zakończenie trwającego programu QE. Oczekuje się również, ze stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie i (prawdopodobnie),  pozostaną one na obecnych poziomach do jesieni 2019 roku. EBC przedstawi także nowe projekcje makroekonomiczne na rok następny. W tym wypadku inwestorzy oczekują obniżenia prognoz PKB, ze względu na trwającą wojnę handlową na linii USA – Chiny.  Tuż po posiedzeniu swoje wystąpienie odnotuje Mario Draghi, które na konferencji prasowej, będzie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Pisząc o wydarzeniach przyszłego tygodnia, nie sposób pominąć, ostatnich wydarzeń, które są bezpośrednio związane z wątkiem wojny handlowej. Uczestnicy rynku będą usilnie śledzić, próbę rozwiązania różnic, pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata. (W chwili obecnej oba kraje dają sobie 90 dni na wypracowanie konsensusu). Inwestorzy zwrócą także uwagę na wątek poboczny, dotyczący zatrzymania w Kanadzie, wiceprezes zarządu  Huawei Meng Wanzhou

Kolejnym wydarzeniem politycznym, które może ciążyć rynkom, będzie głosowanie w sprawie Brexitu, w parlamencie brytyjskim, które odbędzie się w najbliższy wtorek. W przypadku niepowodzenia Theresy May, zamieszanie jakie powstanie wokół tego tematu, może mocno ciążyć funtowi i euro. W chwili obecnej zakłada się, że parlament może opowiedzieć się przeciwko porozumieniu, co może finalnie prowadzić do kolejnego referendum lub wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE bez porozumienia. Konsekwencją  takiego rozwiązania byłby chaos, który przełożyłby się na silny spadek PKB. 

Nadchodzący tydzień to także seria ważnych odczytów po obu stronach oceanu. Na pierwszym planie mamy inflację konsumencką  oraz sprzedaż detaliczną w USA. Solidne odczyty mogą ponownie rozpalić wyobraźnię inwestorów, którzy będą zakładać, że w 2019 roku FED zdecyduje się na kolejne podwyżki stóp procentowych. Warto jednak pamiętać, że po ostatnich słowach prezesa FED J. Powella, oczekiwania spadły do zaledwie jednej podwyżki, która do końca nie jest taka pewna. Niemniej jednak dane pozwolą nakreślić, w jakim tonie odbędzie się ostatnie posiedzenie FEDu, które zaplanowane jest na 19 grudnia. 

Z ważniejszych odczytów z USA warto będzie także sprawdzić: odczyt JOLT, wskaźnik inflacji producenckiej, wskaźnik cen importowych i eksportowych, produkcję przemysłową oraz wskaźnik PMI dla przemysłu i usług.

Na Starym Kontynencie poznamy nastrój ekonomiczny ZEW w Niemczech, produkcję przemysłową w strefie euro oraz serię wskaźników PMI dla przemysłu.

Sytuacja na rynku eurodolara nie uległa większym zmianom w okresie ostatnich dwóch tygodni. Trend boczny możemy wpisać w budowanie prawego ramienia oRGR. Należy jednak pamiętać, że najbliższe dwa tygodnie są naszpikowane ważnymi odczytami makroekonomicznymi, polityką i posiedzeniami banków centralnych, które mogą w całości zmienić układ sił na rynku. W tym wypadku technika może dawać mylne sygnały.

Zakładając, że strona popytowa “przyciśnie” i doprowadzi do wybicia ponad  ostatnie opory tj. 1,1403-25, stanie przed szansą osiągnięcia szczytów z 19 i 20 listopada, które znajdują na poziomie 1,1467-73. (Pośrednim oporem będzie szczyt z 22 listopada na poziomie 1,1433). W przypadku realizacji powyższego scenariusza, rośnie szansa na zrealizowanie się formacji oRGR, której target możemy wyznaczyć, na poziomie 1,1511-86 lub nawet 1,1621 (szczyt z 16 października).

Z drugiej zaś strony nieumiejętne sforsowanie oporów, przyczyni się do powrotu na ostatnie minima 1,1309-21, które otwierają drogę w stronę 1,1266-73, (minima z 28 listopada). Dalsza dominacja strony podażowej skutkować będzie spadkami w stronę 1,1216, które znajduje się w strefie wsparcia 1,1200-25. W przypadku pokonania tegorocznego minimum, podaż będzie dążyć do osiągnięcia poziomu 1,1176-78, (dołki z 25 i 26 czerwca b.r) lub 1,1140 (minimum z 22 czerwca).

Nie będę oryginalny jeśli powiem, że szanse wynoszą  w chwili obecnej 50/50, jednak po cichu liczę, że wspólna waluta umocni się wobec dolara i  zrealizuje się formacja oRGR. 

To tyle co na chwilę obecną można napisać odnośnie głównej pary walutowej. Zapraszam do dyskusji. 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 4,67 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.