Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

17.12.2018

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (17 – 12 – 2018)

 Oczekiwana przez nas w poprzednim komentarzu zeszłotygodniowa ,,wyprzedaż faktów” na ropie naftowej stała się faktem: Brent (–2,2 %, spadek do 60,38 USD/bbl), WTI: –2,6 % (spadek do 51,20 USD/bbl). Tym niemniej, ostatnie dwa tygodnie tegorocznego handlu na paliwach, i nie tylko powinny przebiegać pod znakiem uspakajającej przedświątecznej atmosfery. Z pewną ewentualnie okresową zwyżką, będącą wynikiem aktywności tych inwestorów, którzy pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem oczekują pojawiających się często dramatycznych epizodów interpretowanych efektem zderzania się kultur…

 

Słabe metale

Wzmocnienie pozycji premier Wielkiej Brytanii we własnej partii, przyczyniło się do tego, że temperatura wrzenie wokół Brexitu nieco opadła, lecz problem ten w najbliższych tygodniach może być tym czynnikiem, który będzie stymulować notowania złota. ,,Żółty metal” zakończył miniony tydzień ze znakiem ujemnym (w obrocie sieciowym:  –0,9 %, fixing: –0,6 %), po części przełożyło się to także na notowania srebra (sieć: –0,4 %, fixing: +0,7 %). Z dwóch metali ,,automobilowych” zyskiwał pallad (sieć:+0,1 %, fixing: +2,0 %), a platyna pozostała ,,pod kreską” (sieć: –0,6 %, fixing: –0,7 %).

W odwrocie znalazła się też większości metali przemysłowych, z poprawką na cynę  (+2,6 %) oraz kwotowaną w Nowym Jorku miedź (+1,0 %, w Londynie: –1,0 %), taniały zaś: aluminium (–1,9 %), cyna (–4,1 %), nikiel (–1,0 %) i ołów (–2,0 %).

 

 

Efekt Bolsonaro?

Na rynku towarów rolno – spożywczych największe w sumie zainteresowanie kupujących, a w związku z tym – przede wszystkim najmniej w zeszłym tygodniu traciły na wartości, te kategorie które zyskiwały od początku roku. I tak wśród zbóż i roślin oleistych: pszenica (,,zwykła”:–0,2 %, twarda/czerwona: +1,2 %), kukurydza (–0,1 %), soja (fasolka: –1,7 %, mączka: +0,1 %), owies  (–0,1 %), ryż (–1,8 %), rzepak (–0,7 %). Na parkietach mięsnych drożało wołowina (młode woły:+2,2%, żywiec: +0,7 %), taniała, i to sporo wieprzowina (tusze: –4,9 %).

Podobną sytuację obserwowaliśmy na rynku tzw. softów oraz bawełny (–0,7 %), gdzie drożało więc tylko kakao (+0,5 %), i to pomimo zapowiedzi dobrych zbiorów w Afryce oraz korzystnego układu El Nino dla plantacji Wybrzeża Kości Słoniowych. Taniały natomiast: kawa (Arabica: –1,7 %, Robusta: –5,4 %), cukier (biały: –0,7 %, brązowy/trzcinowy: –1,7 %) oraz mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–2,7 %). Ten ostatni z wymienionych od początku roku zyskał niespełna +1,7 % jest zatem spora szansa, że również cały rok zdoła zakończyć ze znakiem dodatnim.

Swoją drogą trudno oprzeć się też refleksji, że wraz z rozstrzygnięciem drugiej rundy wyborów prezydenckich w Brazylii, globalne rynki towarów spożywczych, a zwłaszcza: kawy, cukru czy soku pomarańczowego otrzymały mocny impuls podażowy. Przyjęcie takiego scenariusza bazowego, że najbliższe kilka lat pod rządami Jaira Bolsonaro upłynie pod znakiem sukcesywnie zwiększającej się podaży w wyniku m.in. agresywnego powiększania areałów uprawno – hodowlanych, jest jednak dość ryzykowne. Przysłowiowy ,,Kraj Kawy” zdaje się bowiem w perspektywie kilku kwartałów ewaluować w stronę wybuchu ogromnego niezadowolenia społecznego. O tym, jak potrafią detonować rozczarowania wyborcze przekonujemy się właśnie już drugi miesiąc we Francji. Ewentualny brazylijski odpowiednik ruchu ,,żółtych kamizelek” mógłby spowodować, że ceny wielu towarów żywnościowych drastycznie by wzrosły.

 

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.