Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

20.12.2018

GRUDZIEŃ NAJGORSZYM MIESIĄCEM DLA NASZYCH PORTFELI

Firma Quality Watch przeprowadziła na zlecenie BIG InfoMonitor badanie, którego celem było sprawdzenie, jak Polacy radzą sobie w trudnym okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra. Problemy z płynnością finansową w tym okresie deklaruje aż dwie trzecie Polaków.

Szał prezentowy trwa już od listopada. Zresztą nie ma się co dziwić – prezenty kupione przez internet nawet na początku grudnia, mogą nie dotrzeć na czas. Jednak to właśnie grudzień jest miesiącem najtrudniejszym pod względem finansowym – taką deklarację w badaniu złożyło aż 62 proc. ankietowanych.

To właśnie grudzień jest początkiem pasma problemów z uregulowaniem wszelkich zobowiązań finansowych, a wielu badanych na prostą wychodzi dopiero w lutym czy marcu. O problemach finansowych w styczniu mówi jeszcze 33 proc. badanych. Na trzecim miejscu wylądował wrzesień – miesiąc rozpoczęcia roku szkolnego, który jest trudny dla 15 proc. uczestników badania.

 

Grudzień najgorszym miesiącem dla naszych portfeli

 

Komu najbardziej da popalić grudzień?

O problemach finansowych w okresie świątecznym częściej mówią kobiety (67 proc.), niż mężczyźni (56 proc.), a także osoby młode: 18-24 lat oraz 25-34 lata (łącznie 67 proc.). Grudzień najmniej obciążający jest dla osób w grupie wiekowej 45-54 lata.

Świąteczne wydatki stanowią największe obciążenie dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, co potwierdza aż 81 proc. ankietowanych z tego regionu. Znacząco powyżej średniej dla całego kraju wypadło także województwo łódzkie (69 proc.). Najlepiej zaś święta znoszą budżety domowe mieszkańców województwa lubelskiego (46 proc.).

 

Gdzie powstają zaległości?

Nadszarpnięte świątecznymi wydatkami budżety przekładają się na zaległości w różnego rodzaju wierzytelnościach. W pierwszej kolejności najłatwiej jest nam odłożyć zwrot pożyczki od rodziny czy znajomych, płatności na rzecz szkoły, przedszkola. W dalszej kolejności badani wskazali na alimenty, raty za auto, sprzęt, rachunek za telefon, spłatę długu na karcie kredytowej czy raty pożyczki w firmie pożyczkowej.

W ostatniej kolejności odkładamy spłatę raty kredytu gotówkowego i mieszkaniowego, rachunki za media (prąd, gaz, wodę) oraz czynsz.

– Jeśli z trudem udaje się wiązać koniec z końcem, to nie należy się oszukiwać, że z dołożoną do napiętego budżetu ratą „drobnego” kredytu czy pożyczki damy sobie radę. Jest niemal pewne, że w takiej sytuacji, po dwóch trzech miesiącach ta mała rata wprowadzi nas na listę dłużników w BIG – przestrzega Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Przekładanie rachunków też jest groźne, szczególnie gdy odpuszczamy sobie duże kwoty. Taki ruch sprawi, że w kolejnym miesiącu znów będzie problem, bo nie będziemy w stanie uregulować płatności za dwa miesiące. Decydując się na takie działanie trzeba mieć świadomość, że nieopłacenie w terminie np. rachunku za telefon będzie wiązało się z opłatą karną, w którą mogą być włączone przyznane na początku umowy rabaty, do tego dojdą odsetki. Niespłacenie całego zadłużenia na karcie kredytowej spowoduje z kolei, że policzone zostaną odsetki od wszystkich transakcji dokonanych kartą w minionym okresie rozliczeniowym. Odcięciem i ponowną opłatą za przyłączenie może się skończyć igranie z rachunkiem za energię elektryczną czy gaz.

 

 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.