Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

06.01.2019

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 07.01-11.01

Kurs eurodolara nie uległ większym zmianom po zawirowaniach, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Na zakończenie tygodnia kurs najważniejszej pary walutowej ustabilizował się na poziomie 1,1395.

W ostatnim tygodniu uwaga inwestorów skupiła się wokół informacji o spowolnieniu gospodarczym w Chinach oraz wypowiedzi  prezesa FED J. Powella. Szokiem dla rynków okazał się komunikat firmy Apple, która  ścięła prognozy o 10 mld. Głównym powodem był słabszy popyt w Chinach, gdzie firma sprzedaje 20% swoich produktów. Wszystko wskazuje, że gospodarka Państwa Środka nadal rośnie ale już nie w takim tempie, jak oczekują tego analitycy. Warto tutaj nadmienić, że problemy Chin wcześniej, czy później odbiją się na całej gospodarce światowej. Środowe informacje okazały się szokujące a przy braku płynności na rynku, doszło do silnego umocnienia jena i dolara.

Gołębie wystąpienie J. Powella osłabiło amerykańską walutę i może sugerować, że także gospodarka USA będzie musiała się zmierzyć ze spowolnieniem, które przecież trapi inne gospodarki od dobrych kilku miesięcy. W opinii J. Powella, Rezerwa Federalna będzie bacznie przyglądać się sytuacji rynkowej i dostosuje ją do panującej sytuacji. Prezes FED dodał, że w przypadku “wyciszonych” odczytów inflacji, Rezerwa Federalna będzie “cierpliwa” w swojej polityce monetarnej. Wypowiedź prezesa FED wywołała wyprzedaż amerykańskiej waluty a tym samym, główna para walutowa powróciła w okolice poziomu 1,14. Patrząc przez pryzmat ostatniej wypowiedzi, zapiski z ostatniego posiedzenia FED wydają się być wyjątkowo ważne. Przypomnijmy, że w grudniu Rezerwa Federalna zdecydowała się podnieść stopy procentowe i zasugerowała dwie kolejne  w 2019 roku. Rynek zaczyna być sceptyczny, zaś w oddali słychać pojedyncze zdania o luzowaniu polityki pieniężnej przez FED. W chwili obecnej  pisanie o luzowaniu wydaje się być przedwczesne ale mając na uwadze ostatnie dane całkiem możliwe.  Ostatni odczyt wskaźnika ISM dla przemysłu w USA wypadł bardzo słabo notując spadek do 54,1. Wygląda na to, że nastroje w amerykańskim przemyśle zaczynają być nie najlepsze, choć brakuje im  jeszcze do pesymizmu. Był to zarazem największy spadek od października 2008 roku i najniższy poziom od stycznia 2017 roku.

Piątkowe dane z rynku pracy mocno zaskoczyły inwestorów.  W ostatnim miesiącu 2018 roku przybyło w sektorze pozarolniczym, aż 312K nowych miejsc pracy, zaś wyniki za listopad zostały zrewidowane w górę. Z drugiej zaś strony stopa bezrobocia wzrosła z 3,7% do 3,9%. Bardzo dobrze wypadły dane dotyczące wynagrodzeń, które zarówno liczone m/m i r/r poszły w górę.

Przed nami drugi tydzień nowego roku, podczas którego powinniśmy zwrócić uwagę na protokół z posiedzenia FOMC oraz szereg danych makroekonomicznych po obu stronach oceanu. Najważniejsze z nich to oczywiście dane dotyczące inflacji w USA, które poznamy w piątek oraz poniedziałkowy wskaźnik ISM dla usług. Pisząc o gospodarce USA nie sposób pominąć kolejnego wystąpienia prezesa FED, które odbędzie  się w najbliższy czwartek.

Z europejskich danych, warto będzie zwrócić uwagę na dane z największej gospodarki Eurolandu, stopę bezrobocia w strefie euro oraz protokół z posiedzenia EBC.

Inwestorzy nie powinni pominąć informacji związanych z Brexitem oraz wątku dotyczącego  spotkania na linii  USA-Chiny.

Para walutowa już od dłuższego czasu oscyluje wokół poziomu 1,14. Pozytywnym aspektem dla strony popytowej może być fakt, że wszelkie spadki są szybko korygowane, zaś dołki wypadają coraz wyżej. W efekcie możemy założyć, że kurs eurodolara tworzy formację trójkąta zwyżkującego a tym samym, szanse na wybicie górą rosną.  W chwili obecnej możemy wyznaczyć szeroką strefę oporów 1,1448-1,1496, której pokonanie otworzy drogę w stronę dużo wyższych poziomów cenowych 1,1511-86. (Warto zauważyć, że ilość testów strefy oporów wzrasta, co może w końcu doprowadzić do wybicia górą). Najbliższe wsparcia znajdują się  na poziomie 1,1343-46, zaś następne na 1,1309-21.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.