Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

09.01.2019

Czy rankingi pokazują zawyżoną opłacalność kupowania mieszkań?

Powstał pierwszy w Polsce ranking dzielnic dużych miast, dotyczący inwestowania w mieszkania pod wynajem.

Jednak jego autorzy przestrzegają, że korzyści z takiej inwestycji są w rzeczywistości często znacznie niższe w porównaniu z informacjami od pośredników na rynku nieruchomości.

 

 

W rankingu dzielnic, przygotowanym przez firmę Rentier.io, najwyżej notowana jest gdańska dzielnica Strzyża, z rentownością najmu 8,87 proc. Powyżej 8 proc. rentowności można osiągnąć na warszawskiej Białołęce i dzielnicy Fabryczna we Wrocławiu.

– Opłacalność inwestowania w mieszkania na wynajem w rzeczywistości nie jest tak wysoka, jak to wynika z rankingów, także z naszego, a to dlatego, że są to rentowności bazujące na danych w ujęciu brutto – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Anton Bubiel, prezes zarządu Rentier.io.

Są to dane brutto, a więc nie uwzględniające na przykład kosztów prowizji od sprzedaży, czy kosztów remontu mieszkania. Istotne są też różnice związane z opodatkowaniem najmu, bo możliwe są trzy sposoby opodatkowania.

Rentier.io prowadzi także analizy jakie są rentowności netto związane z wynajmem, a te są bardzo zróżnicowane nawet w przypadku tej samej dzielnicy.

– Rentowność brutto i netto może się bardzo różnić, dla przykładu dla dzielnicy Gdańsk Strzyża, gdzie brutto wynosi 8,87 proc. jej wartość netto może spaść nawet do 4 proc.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.