Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

09.01.2019

Złote ETF-y ruszyły na zakupy

W grudniu fundusze ETF inwestujące w złoto zwiększyły swoje zasoby o 76 ton kruszcu. Był to pierwszy od kwietnia miesiąc, kiedy zakupy były tak duże. Jak informuje w swojej najnowszej publikacji Światowa Rada Złota, wpływy dotyczą w głównej mierze funduszy ETF z Europy i Ameryki Północnej.

W styczniu zakupy ETFów są kontynuowane, przede wszystkim w USA i Wielkiej Brytanii, co najprawdopodobniej jest efektem niepewności dotyczącej Brexitu oraz obaw o amerykańską gospodarkę. Złoto osiągnęło obecnie także najwyższą od sześciu miesięcy cenę, dobijając w styczniu niemalże do poziomu 1 300 USD, co również wynika ze wzrostu niepewności, ale także z faktu, że kapitał zaczyna szukać bezpiecznej przystani także i w złocie.

Rok zakończył się dla funduszy ETF wzrostem o 3,4 proc. (w sumie 68,9 ton), przy czym w skali całego roku jedynie fundusze europejskie zwiększyły swoje posiadanie o 10 proc. Fundusze amerykańskie zmniejszyły swój stan o 1,3 proc., zaś azjatyckie o 2,1 proc.

Od mniej więcej połowy grudnia obserwujemy powolny spadek wartości dolara, co czyni go mniej atrakcyjną formą zabezpieczenia kapitału. Niepewność wokół dolara nasila się także w związku z widmem zatrzymania podwyżek stóp procentowych przez FED. W 2019 roku FED przewiduje dwie podwyżki stóp procentowych, a wielu inwestorów uważa nawet, że bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp. Dla lokujących w złoto i srebro powinny być to zatem bardzo pozytywne sygnały.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.