Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

10.02.2019

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 11.02-15.02

Obawy  związane z kondycją światowej  gospodarki,  spowodowały ucieczkę inwestorów w kierunku bezpiecznej przystani, za jaką uznawany jest dolar. Inwestorzy z niepokojem przyjęli dane na temat niemieckiej gospodarki, które zaskoczyły nawet największych pesymistów. Przypomnijmy, że zamówienia fabryk w Niemczech spadły do poziomu -1,6%, przy konsensusie rynkowym na poziomie 0,3%.  Z kolei produkcja przemysłowa spadła do -0,4%, przy prognozie 0,7%. W czwartek  KE  skorygowała w dół prognozy na rok 2019 i 2020, obniżając PKB takich państw jak Niemcy, Włochy i Holandia. (PKB  dla strefy euro  będzie na poziomie 1,3% w 2019 roku i 1,6% w 2020 roku. Natomiast PKB dla całej UE w 2019 roku wyniesie 1,5% oraz 1,7% rok później).  Nie bez znaczenia dla głównej pary walutowej pozostaje, nierozwiązana sprawa negocjacji handlowych na linii USA-Chiny. Wspólnej walucie nie pomaga także wątek Brexitu. W efekcie  główna para walutowa zakończyła tydzień na poziomie 1,1331, co przekłada się na spadek rzędu 1,18%.

W nadchodzącym tygodniu inwestorzy będą śledzić wątku dotyczącego rozmów handlowych pomiędzy USA i Chinami.  Rynki zakładają, że konsensus  zostanie osiągnięty przed 1 marca, kiedy to D. Trump zamierza wprowadzić kolejne cła o wartości 200 mld $. 

We wtorek swoje wystąpienie odnotuje prezes FED J. Powell,  który będzie przemawiał  podczas Hope Enterprise Corporation Rural Policy Forum, w Itta Bena, w USA.  Inwestorzy będą  szukali wskazówek na temat siły amerykańskiej gospodarki oraz odpowiedzi, czy “zawieszenie” podwyżek stóp procentowych ma charakter przejściowy.

Z ważniejszych odczytów makroekonomicznych, warto będzie zwrócić uwagę na bazowy wskaźnik inflacji konsumenckiej w USA. (Gorszy odczyt oddali szansę dalszych podwyżek w najbliższych dwóch latach). Dzień później Departament Handlu opublikuje dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz  inflacji PPI.

Z europejskich odczytów poznamy PKB Niemiec oraz PKB strefy euro.

Spadki na  rynku eurodolara dotarły do dolnego  ograniczenia kanału wzrostowego, który możemy wyznaczyć na poziomie 1,1315-20. Tuż poniżej znajduje się minimum z 24 stycznia na poziomie 1,1288. Okolice poziomu 1,13 stanowiły w ostatnim czasie silną strefę wsparcia, która wielokrotnie broniła się przed silniejszymi spadkami. Mając to na uwadze, możemy założyć, że strefa  popytowa będzie próbowała  przejąć inicjatywę w okolicach wspomnianego poziomu. W  tym wariancie moglibyśmy się pokusić o korektę ostatnich spadków. Sytuacja fundamentalna nie sprzyja wspólnej walucie i nie wydaje się aby korekta, mogła zamienić się w silniejszy ruch wzrostowy. (Obawy o Brexit, wojna handlowa oraz nowe prognozy gospodarcze KE, mocno ciążą euro). Warto tutaj nadmienić, że sytuacja strony popytowej mogłaby ulec poprawie, dopiero powyżej poziomu 1,1480-85.  (Linia trendu spadkowego, która  pokrywa się z korpusami świec z  30 i 31 stycznia).  

W związku z powyższym należy liczyć się, że po ewentualnej korekcie, powrócimy w stronę poziomu 1,13. Trwałe wybicie z kanału wzrostowego oraz pokonanie  wsparcia na poziomie 1,1288 otworzy drogę w kierunku 1,1214-16. Wcześniej jednak, podaż będzie musiała zmierzyć się z minimum z 14 grudnia na poziomie 1,1268. 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.