Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

11.02.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (11–02–2019)

Luty może być ,,płaski”

Wygląda na to, że po bardzo udanym styczniu, który przebiegał pod znakiem dynamicznego doszlusowywania bieżących notowań do średnich prognozowanych na ten rok kursów, luty jest, i w ogóle może być już miesiącem bardzo ,,płaskim”. Po pierwszej jego dekadzie zmiany notowań oscylują wokół +/–1 %, natomiast w ubiegłym tygodniu ceny Brent obniżyły się o –1,0 % (spadek do 62,10 USD/bbl), zaś WTI o –4,6 % (spadek do 52,72 USD/bbl).

W sumie od początku roku kurs obu tych podstawowych gatunków wzrósł odpowiednio o +15,4 % i +16,1 %, czyli sporo. Nie brakuje opinii, że była to progresja mimo wszystko na wyrost, zważywszy na obawy związane ze spowalniającą gospodarką strefy Euro (np. Niemcy) oraz Azji (np. Chiny). Poza tym, Rosja dostarcza ,,kroplówki” dla biznesu paliwowego Wenezueli, aby ten mógł w ogóle jako tako funkcjonować. Nie wygląda więc na to, że ten latynoamerykański ,,szyb naftowy” przestanie pompować. W tej sytuacji trend boczny, z lekkim ewentualnie przechyłem ,,na południe” to chyba najbardziej prawdopodobny scenariusz bazowy na najbliższe tygodnie.

Miedź z umiarkowanym potencjałem

Stonowany tydzień ma za sobą złoto (sieć: –0,2 %, fixing: –0,3 % ), a w następstwie tego srebro (sieć: –0,7 %, fixing: –1,4 % ). Znacznie dynamicznie działo się w segmencie metali ,,automobilowych”, gdzie wyraźnie taniała platyna (sieć: –2,9 %, fixing: –3,1 % ), a drożał, i to także mocno – pallad (sieć: +4,3 %, fixing:+1,9 %).

Dychotomią kierunków notowań charakteryzował się też w minionym tygodniu segment metali przemysłowych. Po ujemnej stronie rynku znalazły się tym razem: aluminium (–0,2 %), cynk (–1,1 %) oraz ołów (–0,9 %), zaś stronę dodatnią tworzyły: cyna (+1,1 %), miedź (Nowy Jork:+1,3 %), Londyn: +1,6 %) i nikiel (+2,1 %). Ten ostatni zyskał już od początku roku prawie +20 %, wiąże się to z jednej strony z trendami e-motoryzacyjnymi, z drugiej zaś z osobą Olega Deripaski, znajdującego się ,,pod lupą” Amerykanów. Ten rosyjski oligarcha poprzez spółkę EN+ Group kontrolującą kapitałowo Rusnal posiada ok. 28 % akcji Norilsk Nickel, czołowego w świecie producenta niklu i palladu.

Uwadze inwestorów nie uchodzą zapewne tegoroczne zwyżki cen miedzi. Ten cieszący się tradycyjnie największym zainteresowaniem metal od początku br. na rynku nowojorskim zyskał +6,8 %, a na londyńskim +4,1 %. Przytoczone przez nas uprzednio już prognozy na 2019 r. zakładały poruszanie się kursu ,,czerwonego metalu” w przedziale pomiędzy 2,7 a 3,2 dolara za funt. Teraz eksperci chilijskiego potentata Cochilco oczekują średnich cen miedzi dla 12 miesięcy na poziomie ok. 3,05 USD/lb, tj. ok. 6,72 tys. USD/t. Jednocześnie, jak niemal wszyscy – dodają przy tym, iż oczekują sporych wahań w związku z Brexitem oraz napiętymi relacjami na linii Waszyngton – Pekin. Drożejąca w tym roku miedź związana jest też w dużym stopniu z okresowymi (kilkutygodniowymi) ograniczeniami w pracach zakładów hutniczym (Chile, Chinach oraz Europie) podyktowanych robotami remontowymi, uwzględniającymi obostrzenia wynikające z ochrony środowiska.

Kakao wolne od wielkiej polityki

Na rynku towarów rolno – spożywczych sporej przemienności – ciąg dalszy. W minionym tygodniu ,,szeroko” traciły na wartości zboża i rośliny oleiste, tj.: pszenica (,,zwykła”: –1,3 %, twarda/czerwona: –2,8 %), kukurydza (–1,1 %), soja (fasolka: –0,3 %, mączka: –1,8 %), owies (–1,4 %), ryż (–2,6 %) i rzepak (–0,07 %), z kolei ,,czerwone mięso” drożało w przypadku wołowiny (młode woły: +1,1 %, żywiec: +1,3 %), a taniała znów wieprzowina (tusze: –2,8%). Obie te grupy towarowe plus bawełna (w tygodniu: –1,4 %) są osobliwymi zakładnikami rzeczonych kolizji geoekonomicznych pomiędzy USA a Chinami. Krąg tych ,,upolitycznionych” towarów można chyba też poszerzyć (ze względu na plantacje Florydy i Kalifornii) o mrożony koncentrat soku pomarańczowego (w tygodniu: –1,06 %).

Od tego rodzaju obciążeń zasadniczo wolne pozostają, a przynajmniej na razie, o czym za chwilę – softy. Z tego, i nie tylko z tego względu nie powinno się chyba tracić z oczu notowań kakao (+1,3 %) i zapewne cukru (biały:–1,2 %, brązowy/trzcinowy:+0,8 %). W dłuższej natomiast perspektywie – polityka, tzn. życie społeczno – polityczne w Brazylii może sporo namieszać na światowym rynku kawy (w tygodniu Arabica: –1,0 %, Robusta: –1,1 %), jest to jednak kwestia nie tyle tygodni, czy nawet miesięcy, lecz kwartałów.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.