Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

18.02.2019

Komentarz z rynku towarowego (18–02–2019)

Siła opiniotwórczych prognoz

Jeśli najkrócej podsumować miniony tydzień na rynku ropy naftowej (Brent: +6,6 %, wzrost do 66,25 USD/bbl; WTI: +5,4 %, wzrost do 55,59 USD/bbl), to trzeba powiedzieć, że Goldman Sachs dał po prostu zarobić bykom. Było to bowiem następstwem rozprzestrzeniania się po rynku informacji, iż eksperci tej instytucji spodziewają się, że średni kurs ropy Brent w II kw. br. oscylować będzie wokół 67,50 dolarów za baryłkę, wobec wcześniej zakładanych 64,50 USD/bbl.

W takiej sytuacji można zapewne zakładać, że podobnej skali korektę in plus odnieść można do gatunku WTI, wówczas byłby to wzrost oczekiwań z 55,50 do 58,50 USD/bbl. Jako przyczynę podwyższenia prognozy podano słabszą niż uprzednio sądzoną siłę strony podażowej oraz nieco większy też niż oczekiwano sezonowy spadek zapasów w USA (efekt m.in. tamtejszej srogiej zimy). Najprawdopodobniej rynek takiej właśnie informacji chyba oczekiwał, bo w uzasadnieniu samej korekty prognozy nie pojawiło się nic nowego, z motywem wenezuelskim – włącznie. Z tego względu w najbliższych dniach bardziej może należałoby oczekiwać wyhamowania niż kontynuacji wzrostów.

Do wzrostów, choć w niezbyt okazały sposób – powróciło w minionym tygodniu złoto (sieć:+0,2 % fixing:+0,1 % ), w rezultacie dla srebra ,,pary” już nie starczyło (sieć: –0,4 %, fixing: –0,7 %). W przypadku dwóch pozostałych metali szlachetnych, tj. platyny (sieć: +0,5 %, fixing: –1,3 %), palladu (sieć: +2,6 %, fixing: +3,0 %) mieliśmy zróżnicowanie stóp zwrotu – w zależności od miejsca notowań. Gdzie kurs tego drugiego metalu ciągnęły znów w górę czynniki mocne czynniki endogeniczne, czyli automobilowo – spekulacyjne.

Po dłuższym czasie w fazę bliższą makroekonomicznym odczytom weszły w poprzednim tygodniu notowania, poza cyną (+0,1 %), metali przemysłowych, tj.: aluminium (–1,4 %), cynku (–1,9 %), miedzi (Nowy Jork: –0,4 %, Londyn: –0,7 %), niklu (–4,8 %) i ołowiu (–0,5 %).

Przecena na zbożach

Z kolei na wyraźnie przemiennym, z przewagą spadków – zeszłotygodniowym rynku towarów rolno – spożywczych w segmencie zbóż i roślin oleistych taniały: pszenica (,,zwykła”:–2,5 %, twarda/czerwona: –1,9 %), częściowo soja (fasolka: –0,7 %, bo mączka: +1,4 %), owies (–2,9 %), ryż (–2,6 %) oraz rzepak (–2,1 %). Po dodatniej stronie znalazła się tu więc tylko i to ,,arytmetycznie” kukurydza (–0,1 %). Na powiązanych (paszowo) rynkach ,,mięsa czerwonego” taniała tym razem wołowina (młode woły: –1,0 %, żywiec: –0,6 % ), a drożała wieprzowina (tusze:+1,9 %).

Kakao u progu branżowych ,,żniw”

Obszarem, który stabilizował cały rynek rolno – spożywczy były, i to po dłuższej też przerwie, tzw. softy. Wśród nich warto podkreślić polecane przez nas u progu lutego kakao (+6,5 %), gdyż można odnieść wrażenie, że dobre zbiory w kakaowym pasie uprawnym mogą być już uwzględnione w cenach. Teraz może wyglądać na to, że do głosu dochodzą czynniki sezonowe, tj. związane wielkanocnymi ,,żniwami” branżowymi. Być może ten właśnie impuls (plus popyt na etanol) spowodował wyraźny też wzrost cen cukru (białego:+3,0 %, brązowego: +3,3 %). Poza tym, drożała również kawa Robusta (+1,6 %, zaś Arabica: –4,5 %).

Zdecydowanymi outsiderami rynku były natomiast bawełna (–3,2 %) oraz mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–4,7 %). Podstawowych tego ,,sił sprawczych” najprawdopodobniej upatrywać powinno się w niejasnościach sytuacji – dotyczącej warunków uchylenia ,,szlabanu” celnego przez Chiny dla dostaw z USA.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.