Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

15.03.2019

Nowość z NBP: Wyprawa Wileńska 1919

Tematem najnowszej, srebrnej monety okolicznościowej, która zostanie wyemitowana przez Narodowy Bank Polski w marcu, jest przeprowadzona przez Józefa Piłsudskiego w kwietniu 1919 roku.

– Naczelny Wódz pragnął uprzedzić spodziewaną ofensywę bolszewików, którzy koncentrowali wojska ze Niemnem, aby uderzyć na organizujące się dopiero państwo polskie i przekształcić je w republikę rad– pisze prof. Janusz Odziemkowski w prospekcie informacyjnym monety. – Część polskich sił zaatakowała Nowogródek, Baranowicze i Lidę, ściągając na siebie uwagę nieprzyjaciela.

16 kwietnia 1919 r. na Wilno wyruszyła grupa złożona z brygady jazdy ppłk. Władysława Beliny-Prażmowskiego i kilku batalionów piechoty gen. Edwarda Rydza-Śmigłego. O świcie 19 kwietnia jazda Beliny zaskoczyła garnizon bolszewicki w Wilnie. Przy wsparciu ludności cywilnej opanowano część miasta. Wywiązały się ciężkie walki, a jeszcze tego samego dnia wieczorem, do Wilna przyjechał zdobytym pociągiem batalion 1. Pułku piechoty Legionów.

Źródło: nbp.pl

– O zwycięstwie przesądziło przybycie, nocą z 20 na 21 kwietnia, głównych sił polskiej piechoty – czytamy dalej. – Przed południem 21 kwietnia opanowano całe miasto.

Utrata Wilna była dla bolszewików wielką porażką, zarówno wojskową, jak i propagandową. W Polsce wiadomość o oswobodzeniu miasta wywołała euforię. W sukcesie tym upatrywano zapowiedź przyszłego zwycięstwa w wojnie z Rosją bolszewicką, zaś zagon kawalerii Beliny na Wilno uznany został za jeden z najpiękniejszych wyczynów jazdy polskiej w owym czasie.

Rewers monety zdobi wizerunek płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego, na tle kawalerii maszerującej na Wilno. Na awersie umieszczono wizerunek wojskowej odznaki pamiątkowej, nadawanej w okresie międzywojennym uczestnikom wyprawy na Wilno.
Moneta wykonana została z 14,14 gramów srebra próby .925. Jej nakład wynosi 13 tys. egzemplarzy.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.