Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

18.03.2019

Byki wracają. Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (17–03–2019)

Byki wracają. Tak najkrócej można podsumować to, co wydarzyło się na zeszłotygodniowym rynku towarowo – surowcowym na którym zdecydowanie przeważał kolor zielony. Zasadniczych tego przyczyn nie należy jednak upatrywać w jednym czynniku walutowym, pomimo tego, że deprecjacja amerykańskiej waluty była wyraźna, a eurodolar zyskał w omawianym okresie +0,83 %.

Ropa ,,w ruchu dwukierunkowym”

Z drugiej strony, przyglądając się notowaniom ropy naftowej musimy dostrzec fakt, że progresja kursu Brent o +2,1 % (wzrost do 67,16 USD/bbl) oraz WTI o +4,3 USD/bbl (wzrost do 58,52 USD/bbl) dokonuje się w dawno już wyznaczonych prognozami na ten rok przedziałach cenowych. Te z kolei mają to do siebie, że jeśli są w miarę spetryfikowane, to zazwyczaj obowiązuje na nich ,,ruch dwukierunkowy”.

Do szerokiej fali wzrostów powróciły również metale szlachetne, tj.: złoto (sieć:+0,3 %, fixing: +0,5 %), srebro (sieć: –0,1 %, fixing:+1,6 %), platyna (sieć:+1,7 %, fixing:+1,6 %) i pallad (sieć:+4,1 % fixing:+3,0 %). W przypadku tych przemysłowych podział na te, które drożały: aluminium (+1,0 %), cynk (+3,4 %), miedź (Nowy Jork: Londyn:+0,5 %) i traciły na wartości, tj.: nikiel (+1,2 %), cyna (–0,8 %), ołów (–0,7 %) był jak widać już w pełni symetryczny.

,,Świeca” na wieprzowinie może być jeszcze dłuższa

Na rynku towarów rolno – spożywczych osłabienie amerykańskiego dolara przyczyniło się do zwyżek, którym w przypadku zbóż i roślin oleistych, ,,umknęły” jedynie rzepak (–0,7 %) i ryż (–0,8 %), co oznacza, że poszły w górę ceny: pszenicy (zwykłej:+5,1 %, twardej/czerwonej:+2,8 %), kukurydzy (+2,4 %), soi (fasolki:+1,5 %, mączki:+2,3 %) i owsa (+5,1 %). W komplecie drożały także notowania ,,mięsa czerwonego”, czyli: wołowiny (młode woły: +0,5 %, żywiec: +0,8 %) i wieprzowiny (tusze:+42,9 %). Skala wzrostu kursu tych ostatnich nie jest pomyłką, lecz odzwierciedla ,,pionową” reakcję na informacje o spadku uboju w Chinach, a tym samym potrzebę wzmożonych zakupów za granicą.

Póki co, ze względu na obostrzenia taryfowe pomiędzy USA a Państwem Środka, głównym beneficjantem chińskiego ssania importowego stała się (w styczniu i lutym) Brazylia. Ponadto, sytuację dla amerykańskich dostawców komplikuje jeszcze powódź w Newadzie. Na piątkowym zamknięciu kurs wieprzowiny doszedł do 86,52 centów za funt, czyli pułapu z końca listopada 2018 r. W weekendowych analizach chartystów z USA spotkać można opinie o docelowym poziomie 90,42 USc/lb, z ewentualnym oporem na 88,17 USc/lb. Powracając jeszcze do tematu aktualnych relacji chińsko – amerykańskich, warto zwrócić też uwagę na ubiegłotygodniowy wzrost cen bawełny (+2,7 %). Można w nim chyba dostrzec element pewnej antycypacji, oczekującej raczej koncyliacyjnego zbliżenia stanowisk.

Obiecujące cytrusy?

Przemiennością kierunków notowań cechował się segment softów. Taniały tam, choć nieznacznie kakao (–0,05 %), a znacznie bardziej już kawa (Arabica: –0,7 %, Robusta: –2,9 %). Do wzrostów powrócił natomiast cukier (biały: +0,6 %, trzcinowy:+2,7 %) w czym duży zapewne udział miała wspomniana zwyżka cen paliw. Umacniająca przekonanie o tym, że względnie wysokie ceny ropy implikować będą popyt na ,,wsad” bioetanolowy.

Wyartykułowana powyżej ,,sprężynowa” progresja cen wieprzowiny nie była jedyną spektakularną progresją w poprzednim tygodniu. Wzrost notowań na poziomie +8,8 % odnotował w tym czasie mrożony koncentrat soku pomarańczowego. Źródeł jego wysokiej progresji upatruje się w doniesieniach o poziomie zbiorów na plantacjach Florydy, które w poprzednim roku zostały silnie przetrzebione przez huragany, o czym wielokrotnie na tych stronach już wspominano.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.