Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

25.03.2019

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (25–03–2019)

Gwałtowne wahania zeszłotygodniowych notowań eurodolara będące walutowym odbiciem dynamicznego otoczenia geopolitycznego (Brexit, raport Komisji Muellera w USA) oraz niepokojących sygnałów z wiodących gospodarek świata (USA, Niemcy) nie spowodowały jednak jakiś znaczących wydarzeń na zeszłotygodniowym rynku towarowo – surowcowym.

Oczywiście wyraźnie spuścił z tonu rynek ropy naftowej. Ceny gatunku Brent zeszły już ,,pod kreskę” o –0,2 % (spadek do 67,03 USD/bbl), a WTI zdołały wprawdzie się nad nią utrzymać (+0,8 %, wzrost do 59,04 USD/bbl), lecz tylko dlatego, że w omawianym okresie zdołały uprzednio ustanowić wyższa bazę. Kiedy najważniejsze gospodarki globu emitują sygnały o spowolnieniu grono grających na zwyżkę zazwyczaj szybko topnieje.

Dobrych czasów dla złota – ciąg dalszy

Nieprzewidywalne praktycznie, docelowe scenariusze dla wyartykułowanych powyżej problemów z którymi boryka się teraz brytyjska oraz amerykańska polityka, petryfikują korzystny klimat inwestycyjny dla złota (sieć: +1,2 %, fixing:+0,6 %) i konsekwencji być może też replikującego często takie ruchy – srebra (sieć:+0,5 %, fixing:+0,7 %). Niewykluczone, że w tej sytuacji ,,żółty” oraz ,,biały” metal okażą się w średniookresowej perspektywie najstabilniejszymi elementami segmentu metali szlachetnych. Pallad (w tygodniu w obrocie sieciowym: +0,1 %, a na fixingu: –0,06 %) jest już bardzo drogi (tj. przeszło 1,5 tys. USD/t) i wcale nie musi pozostawać w oderwaniu od światowych sentymentów oraz trendów rynkowych. Podobnie jest w przypadku platyny (sieć: +2,4 %, fixing: +2,6 % ), z tym, że jest ona w relatywnie niskiej cenie, a to równie dobrze może sprzyjać chęci akumulacji zapasów realizowanych na potrzeby przemysłu automobilowego.

W obliczu rzeczonego klimatu inwestycyjnego w połowie stagnacyjnie, tj.: aluminium (+0,0 %), miedź (Nowy Jork: –2,2 %, Londyn: –0,5 %) i ołów (–1,7 %) zachowywał się ubiegłotygodniowy segment metali przemysłowych. Drożały natomiast w tym okresie: cyna (+1,6 %), cynk (+1,4 %) i nikiel (+0,7 %).

Ożywienie na rynku zbóż i roślin oleistych

Do oczekiwanej progresji powróciła z kolei większość towarów rolno – spożywczych.
Na parkietach zbóż i roślin oleistych drożały: pszenica (zwykła: +0,8 %, twarda/czerwona: +0,4 %), kukurydza (+1,3 %), po części soja (tj. fasolka: –0,6 %, mączka +1,3 %), owies (+0,5 %), ryż (+4,5 %) i rzepak (+0,6 %). Jeszcze lepiej, z powodów o których na tych stronach pisaliśmy poprzednim razem, miał się w tym czasie chicagowski rynek ,,mięsa czerwonego” na którym ponownie dwucyfrową stopę zwrotu odnotowała wieprzowina (tusze: +10,6 %), zaś wołowina zyskiwała mniej, ale też solidnie, tj. młode woły: +3,7 %, a żywiec: +1,3 %.

Wato obserwować cytrusy i bawełnę

Ciągle słabo zachowują się w tym roku tzw. softy. W minionym tygodniu taniały: kakao (–1,7 %), kawa (Arabica: –3,9 %, Robusta: +0,6 %), a cukier (biały: –1,5 %, brązowy/trzcinowy: +0,4 %).
Na tym tle warto zatem zauważy rosnące już kolejny tydzień notowania mrożonego soku pomarańczowego (+2,7 %), który dzięki temu legitymuje się już dodatnią dla tego roku stopą zwrotu na poziomie: +3,2 %. Podobnie jest w przypadku bawełny, która w zeszłym tygodniu podrożała o +1,4 %, a od początku br. zyskała już +6,07 %. Gdyby w relacjach amerykańsko – chińskich nastąpił koncyliacyjny przełom, ów marsz w górę byłby zapewne kontynuowany.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.