Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

01.04.2019

Komentarzy tygodniowy z rynku towarowego (01-04–2019)

Goldman Sachs wysyła sygnały ostrzegawcze do frakersów

Pierwszy kwartał 2019 r. jest już za nami. Liderem w zakresie wysokości stopy zwrotu za ten okres na rynkach surowcowo – towarowych byłaby zapewne ropa naftowa. Ta jednak niedawno i dość niespodziewanie została arytmetycznie ,,pokonana” przez omawianą poprzednimi razy wieprzowiną. Co się zaś tyczy paliw, to w trakcie trzech zakończonych miesięcy br. kurs gatunku Brent zyskał +25,6 % (wzrost do 57,58 USD/bbl), zaś WTI jeszcze więcej, bo +32,4 5 (wzrost do 60,14 USD/oz). Rzeczonej zwyżce notowań towarzyszyły w mediach weekendowe spekulacje na temat pożądanych ze względów na finanse publiczne poziomów cen (WTI) dla Arabii Saudyjskiej.


Ponoć próg 70 dolarów za baryłkę to dla budżetu Królestwa Saudów absolutne minimum, a przy 80 USD/bbl miałaby być już spora ,,górka”. W tym samym czasie głos zabrali analitycy Goldmana Sachsa, który przestrzegli amerykańskich frakersów, aby bardziej skupili się na hedgingu niż generowaniu wartości dla akcjonariuszy. Amerykański sektor łupkowy ma być zabezpieczony poziomie oscylującym wokół 57,50 USD, czyli bardzo bliskim piątkowemu zamknięciu. Bankierzy z Wall Street uważają, że w dalszej części roku kurs ropy wcale nie musi rosnąć, a gdyby gwałtownie zawrócił, wówczas frakersi mogą mieć sporo problemów…

Tąpnięcie na palladzie

O tym, że rynki to przysłowiowa ulica dwukierunkowa, mogliśmy się w tych dniach przekonać na przykładzie palladu. Na przestrzeni ubiegłego tygodnia jego wartość stopniała aż o –11,4 % (w sieci) i –10,5 % (na fixingu). W rezultacie tegoroczna stopa zwrotu wynosząca wprawdzie bardzo solidne +12,1 % (sieć) oraz +9,4 % (fixing) została sporo okrojona. Na tym tle zeszłotygodniowe notowania platyny (+0,3 % w sieci i –0,3 % na fixingu) były bardzo wypłaszczone. Od początku roku wyglądają teraz interesująco (w sieci: +6,6 %, na fixingu: +7,8 %). Będę zatem podtrzymywał pogląd, że spadające (ewentualnie) w dalszym ciągu kursy palladu mogą patynie bardzie służyć niż szkodzić. Nie jestem bowiem przekonany, czy obserwowane tąpnięcie na kursie palladu to tylko efekt zamykania kwartalnych pozycji w kontekście realizacji zysków.

Brexitowy korowód w dużej mierze stabilizuje notowania złota. W poprzednim tygodniu straciły one: –1,0 % (w sieci) i –1,2 % (na fixingu), lecz w tym roku są w dalszym ciągu plusie (w sieci oraz na fixingu: +1,3 %). W przeciwieństwie do srebra (w tygodniu: 1,9 % (sieć) i –2,3 % (fixing), w tym roku odpowiednio: –2,7 % i –2,3 %.

Zakończony właśnie kwartał, choć nie do końca wiadomo dlaczego – zważywszy na napływające sygnały o spowolnieniu w światowej gospodarce, był bardzo udany dla metali przemysłowych. Zmiany ich cen za poprzedni tydzień oraz kwartał, wyglądają następująco: aluminium (+1,1 %/+3,6 %), cyna (–0,4 %/+10,1 %), cynk (+2,9 %/+19,0 %), miedź (Nowy Jork: +3,4 %/+12,3 %, Londyn: +1,7 %/+8,3 %), nikiel (+0,7 %/+22,3 %), ołów (–0,3 %/+0,7 %). Jeśli jednak szukać jakichś przyczyn drożejących metali, to upatrywałbym ich głównie w czynnikach związanych z akumulacją zapasów w obawie przed nieprzewidywalnymi skutkami mogącej się rozszerzyć wojny handlowej. Poza tym, nie tylko w tym kontekście, zwróciłbym jeszcze uwagę na popyt zgłaszany przez globalny sektor zbrojeniowy.

Słabo na rynku zbóż

W przypadku towarów rolno – spożywczych zarówno ubiegły tydzień, jak i kwartał pod względem stóp zwrotu prezentują z gruntu rzeczy słabo. W segmencie zbóż i roślin oleistych wygląda, może poza ryżem (–3,2 %/+4,6 %) optymizmu inwestorów raczej nie widać. I tak: pszenica (,,zwykła”: –2,3 %/–8,8 %, twarda/czerwona: –3,3 %/–12,0 %), kukurydza (–5,7 %/–4,9 %), soja (fasolka: –2,1 %/–1,2 %, mączka: –2,7 %/–1,1 %), owies (–3,4 %/–2,2 %), rzepak (–0,1 %/–1,9 %). Z drugiej strony, są to jak łatwo zauważyć – są to ciągle jeszcze wielkości, które z powodzeniem w ujęciu ,,YTD” można w ciągu kilku dni wyprowadzić na znak dodatni.

Segment ,,mięsa czerwonego” to przede wszystkim lider tegorocznych na ten moment notowań, czyli wieprzowina. W poprzednim tygodniu jej kurs spadł o –7,4 % niemniej ciągle jest w imponującej (tj. +45,2 %) skali na plusie. W przypadku wołowiny miniony tydzień był w połowie mniej spadkowy, bo młode woły: –3,4 %, żywiec: –3,6 %, ale od początku roku wygląda wręcz nieporównywalnie słabiej. Stopy zwrotu wynoszą tu stosownie: +1,3 % i –3,9 %.

Przebudzenie na rynku kakao?

Ostatni tydzień marca upłyną pod znakiem wyraźnego przebudzenia na rynku kakao (+5,6 %), w wyniku którego udało się istotnie, tj. o połowę zniwelować tegoroczny regres do –5,6 %. Generalnie podtrzymywałbym zdanie, że kakao niezmiennie warto obserwować, zwłaszcza w średniej i długiej perspektywie. Pozostałe softy prezentowały się tak w zeszłym tygodniu, jak i w zakończonym kwartale słabo, z pewną poprawką na trzcinowy słodzik, który stabilizują (ze względu na etanol) ceny paliw. Zatem: kawa (Arabica: +0,6 %/–7,2 %, Robusta: –2,5 %/–4,5 %), cukier (biały: –1,0 %/–0,7 %, brązowy/trzcinowy: –0,3 %/+4,1 %), mrożony koncentrat soku pomarańczowego: –7,6 %/–4,7 %. W przypadku tej ostatniej kategorii towarowej, czyli cytrusów, mieliśmy najprawdopodobniej efekt realizacji zysków. To jednak nie powinno oznaczać, że cały 2019 r. zakończą one na minusie.

Na tle ogólnie spadkowych ,,miękkich”, zwróciłbym jeszcze uwagę na konsekwentnie, choć dość niepostrzeżenie pnące się ceny bawełny. W poprzednim tygodniu jej kurs poszedł w górę o 1,3 %, co przełożyło się na bardzo solidne w tym roku: +7,5 %.

Wojciech Szymon Kowalski – EFIX Dom Maklerski S.A.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.